Priezvisko po svadbe bez "-ová". Dá sa to?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Alooha vsetkym :) citala som jednu diskusiu o srandovnych priezviskach :) a napadlo ma, niektore nevesty si chcu dat meno po nastavajucom bez koncovky OVA. Je to mozne? Na matrike nieco take povolia? Ja by som chcela spravit nieco podobne. Meno po nastavajucom, bez koncovky OVA. Len si myslim, snad sa mylim, ze to je na SVK nemozne. Mate nevesticky ine info?
Odpovedať
1
24
25
Profilova fotka
@rmnka Určite,.... ďakujem pekne,.. áno, tak to som si potom zmýlila, že čo je na dokladoch - nie národnosť, ale občianstvo. Ja to hlavne riešim kvôli tomu, že moje dieťa bude mať nie slovenské meno a priezvisko s -ová bude znieť fakt divne. A dieťa, aby bola bez -ová a ja s -ová,. no holubník by to bol :D. Manžela máš maďara?
Odpovedať
Profilova fotka
@navydaj nemam, to bol priklad :-D no a dieta bude mat meno s ova, ci ty si bez ova, alebo s ova. musis mu ho potom zmenit :)) proste ked sa tvoj manzel vola napriklad Kralovič a ty chces byt tiez Kralovič a nie Kralovičová, bud si teda das na matrike pri ziadosti o uzavretie manzelstva ze mas inu narodnost aku slovensku (hociaku), alebo to dodatocne zmenis. Deti - ked budete mat dievca bude automaticky s ova. Cize ty ked budes Kralovic, aj tvoj manzel bude Kralovic, tak dcera sa bude aj tak volat Kralovicova. Opat, mozte jej to dodatocne zmenit.
Odpovedať
Profilova fotka
babule ja budem mať tiež priezvisko bez -ova:-)
Odpovedať
Profilova fotka
@natasha8 super ;)
Odpovedať
Profilova fotka
@vydavamsa da sa ja mam bez ova 😊
Odpovedať
@rmnka @navydaj len dúfajte, že sa nezmení zákon až tak veľmi, aby podľa národností určovali štátne občianstvo :-) v minulosti to bolo (benešove dekréty) :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@bafka a tak to hadam nie :D
Odpovedať
Profilova fotka
to by bola potom iná ,,sranda´´
Odpovedať
Profilova fotka
@bafka s takymito vecami ani len nestras! :)
Odpovedať
@strakuska hádam nie, ja len, že v minulosti to bolo a doteraz sú z toho ľudia nešťastní (keď si niekto myslí, že je slovák po pradedkovi a zrazu zistí, že ale dedko sa prihlásil vtedy k maďarskej národnosti a tým pádom celé pokolenie po ňom nie sú slováci...) @acerka5 nestraším, len píšem, že všetko má aj druhú stranu mince ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@bafka jasne to chapem, no vsak uvidime ale tak snad sa uz take nic nestane a ludia nebudu musiet byt nestastni:-)
Odpovedať
Profilova fotka
@bafka jasne len sa snazime nekedy tu druhu stranu prehliadat ;)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@bafka aj ked mi je jasne ze nie vzdy je to spravne...
Odpovedať
Nemyslím, že by sa uvažovalo nad zmenou zákona. Inak, ak dobre viem, tak sa aj dieťa - dievča, dá automaticky zapísať bez koncovky -ová, teda mne to aspoň tak povedali na matrike. Ja si tiež budem písať priezvisko bez -ová.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
ja tiez budem bez OVA kedze zijeme v zahranici. Ziadny problem s tym nie je viz ministerstvo vnutra http://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-...
Odpovedať
AHOJ :) ja som si to pred svadbou tiez vybavovala. Na matrike si to vyziadas a daju Ti papier: ziadost na zmenu priezviska. Po svadbe sme dosli na matriku a zmenila som si meno z ****ova na **** :) uplne bez problemov. Zaroven tam je meno pre deti...chlapske pohlavie a zenske je s ova...to sa bude menit po narodeni :)
Odpovedať
Ahojte, mne v SC na matrike nechceli dat rovno do ziadosti o sobas koncovku bez -OVA, mala som to riesit tak, ze potom si podat ziadost o zmenu mena a za to sa plati. Nastastie sa neberieme v SC a tetuska na nasej matrike mi to zmenila tak, ze som si dala inu narodnost a rovno mi tam dala meno bez OVA. Zalezi na ochote pani na matrike.
Odpovedať
Profilova fotka
@lili1990 v SC keby si si dala madarsku narodnost tak si bez ova :) navyse kazdy den sa mozes hlasit k inej narodnosti... :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
Je tu niekto kto bol na matrike vo Svätom Juri alebo v Pezinku? Robili tam problémy s - ova? Alebo stačilo podať len žiadosť? ďakujem :-)
Odpovedať
Bez -ova sa urcite da, kamaratka ma priezvisko bez -ova a ja budem mat tiez tak. :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@melilah zo zákona máš právo si podať žiadosť o priezvisko bez slovenského prechyľovania, nemôžu ti robiť žiadne problémy :) ja som z Prešova a vôbec to neriešili, rovno mi povedala, že po sobáši podpíšem žiadosť a vec vybavená, sobášny list mi vystavili na priezvisko bez ová :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Ahojte. mam v tom trosku chaos, neviem ci ma niekto moj pripad. Takze.. Moje dievcenske meno je nemecke s koncovkou ova, znie to divne, neznasam to odmalicka, vzdy mam problem s predstavovanim. Roky zijem v zahranici, kde sa predstavujem bez ova., aj ked na papieroch som ova. Cudzinci si na tom lamu jazyky. Moj snubemec je cudzinec, jeho priezvisko je rovnake pre muzsky aj zensky tvar v ich jazyku. Svadba bude v zahranici, zit budeme v zahranici. Otazka: Chcem si zobrat jeho priezvisko bez ova plus moje dievcenske tiez bez ova. Ako postupovat? Kedze na sobasnu licenciu tu v zahranici potrebujem rodny list a ID, ak si tam napisem svoje dievcenske bez ova, uvidia ze sa to nezhoduje s mojimi dokladmi, budu to brat ako uplne cudzie priezvisko. jeho priezvisko samozrejme zapiseme v rovnakom tvare, s tym problem nebude. Nechcem byt na obrade volana ova ani sa tak podpisovat. Mam si dat predtym na SK zmenit priezvisko a rodny list a s tym si poziadat tu v zahranici o ziadost na sobas? A potom, s tymto zahranicnym sobasnym listom prelozenym do slovenciny, budu robit problemy a zapisovat mi ci uz jeho alebo moje zdvojene priezvisko s ova? Kedze je cudzinec, vidim, ze by sa to jeho malo dat bez ova, ale mne ide hlavne o to moje dievcenske. Menit ho pred sobasom alebo rovno vypisat sobasny s dvojitym priezvidkom obidve bez ova? uff.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
@lilyianka ja tak isto, švagrina sa volá tak isto ako ja, a bývajú v dome vedľa, tiež pre to chcem takto priezvisko, aj pre to že sa mi to tak páči a aj pre to, aby si nás nemýlili :-D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
Všetko o zmene priezviska aj bez prípony -ová, nájdete v tomto článku :) https://mojasvadba.zoznam.sk/zmena-pr...
Odpovedať
1
24
25
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?