Svadba október 2010

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte babule, najde sa tu niekto kto má svadbu v tomto mesiaci? my máme 02.10.2010 a neviem či už mám zháňať veci a zarezervovať KD a kostol.... :-) ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
my budeme mat uplne jednoduche menovky...take, ako mam v albume, zapichnute na vidlicke :-) a budeme to robit len na farebny papier - nejaky tvrdsi vykres. zasadaci urobime podla rodin - mojej a draheho a kamosov pomiesame, nakolko niektori sa poznaju, niektori nie, tak to budeme kombinovat, aby stale sedeli pri sebe nejaki, co sa poznaju...inak, my mame cca 150 pozvanych hosti, takze asi to tiez nebude jednoduche, ale spravime to nejak. co sa tyka darov...u nas je zvykom robit to vo stvrtok pred svadbou a je to dobra zurka, kde chodia len zeny :-) 8-) :-) balli: co sa tyka tych penazi, vsetko je to o zvykoch. u nas je normalne, ze sa o polnoci tancuje radovy tanec a kazdy da uz len nejake "drobne" do taniera, kedysi to bola povedzme 50,-tka, alebo 100vka, dnes sa davaju vacsinou 5eurovky :-), ale nikto to neberie ako pritaz, lebo je na to zvyknuty, robi sa to na kazdej svadbe, cize ludia, ktori tieto zvyky poznaju, tak to beru normalne, ale ti, ktori to nepoznaju alebo to nechcu robit, tak to proste nerobia. na svadbe nikto nestriehne, ci sa vsetci vystriedali, resp. aj ked tancovali, ci davali peniazky. mne to bolo mojou starou mamou vysvetlene tak, ze je to vlastne zvyk o tom, ze kazdy si chce v ten vecer zatancovat s nevestou a za to vlastne zaplati, ze sa mu dostalo tejto "cti" :-D ....ale je to proste len zvyk a toto je mozno len historka...urcite by som si nezakladala na tom, ze kto chce so mnou tancovat musi zaplatit :-) ved by to bolo smiesne. a navyse, vsetci sa na to tesia, pretoze vtedy su vsetci spolu na parkete a vacsinou aj ti, ktori netancuju celu svadbu si aspon na chvilku zatancuju
Odpovedať
Profilova fotka
sveta4 tak nejak sa to robí aj u nás ... uf to je hrozné koľko ľudí toľko chutí... strašne veľa zvykov a hrozné je to keď sa prelínajú a musíš vybrať ten, ktorý ti viac vyhovuje a keď nevieš ktorý je to na prd....u nás sa totiž robieva aj ten tanec ale aj jednoducho keď všetci sedia tak chodí družička ku každému a vyberá peniaze na tanier prikrytí utierkou... a každí hovorí na čo to prispel niekto na plienky, niekto na postielku, manželskú postel alebo na všelijaké somariny...a až niekedy potom je ten tanec...a to práve neviem v akom poradí je to uf :-|
Odpovedať
Profilova fotka
presne tak margetakuska, mne sa tiez vzdy vsetko na svadbach nepaci, ale neriesim to, je to na tych ludoch a kazdy si vyberie, co chce mat :-)
Odpovedať
to súhlasím. ja som si tiež poskladala text k čepčeniu z viacerých stránok a výsledok je krásny ;-)
Odpovedať
no sak ja to nesudim, a jasne ze nie vsetko sa paci - len som zase zvyknuta na nieco ine, nas by ukrizovali keby sme este dalsie peniaze pytali a je jedno ci ide o 100 eur alebo 5 eur... som zvedava ako vypali ten program a cela organizacia inak...teraz na papieri to tak super vyzera ze 14.00 odobierka, 15.00 odchod do kostola, 16.00 obrad...ale co bude naozaj...aaach jaj
Odpovedať
Profilova fotka
tak nejak to robíme aj my lucka :-D aj my sme spojili na čepčenie zvyky z mojej aj z drahého strany a výsledok je fantastický :-D
Odpovedať
niekedy zavidim s tymi zvykmi...my mame obrovsku rodinu ale kedze doma je rychla tak sa skoro nestretavame a tym padom ani zvyky sa nejako nepestuju, kazdy robi male svadby a tym padom sa sirsia rodina nepozyva a tak zvyky uz ani nie su.... a u draheho zvyky ani neboli, jeho mama rozvedena bola rada ze deti maju co jest a kde spat a nieto ze ich nejako extra k niecomu viest, takze smola...
Odpovedať
Profilova fotka
balli: myslela som 100sk, teraz 5eur :-) ale jednoznacne...kazda si to zorganizujeme tak, aby sa to hlavne nam pacilo, no nie? ved to bude NASA svadba :-)
Odpovedať
jaaaaj :-) uz mi sibka z toho... to je pravda, kopec ludom sa nieco nemusi a nebude pacit, ale hlavne ze my budeme spokojne :-)
Odpovedať
Profilova fotka
susibjork ocenujem ze ktosi pamata na moje slova :) aj tak máte lacne tie obrucky. nase budu mat okolo 20-22g a nato ze su robene a bez kamenov su na moj vkus velmi velmi drahé ale uz mi je to jedno.....manzel buduci mi slubil to co chcem bud na výrocie svadby alebo na nejaký sviatok a po dnešnom dni to mám ........ inak moje slová o velkosti a hodnote malých briliantov mi zlatník potvrdil, malé brilianty 0,01-0,02 crt nakupuje on za 5€/kus, čiže ak Vám kdesi narátajú za kus 50€ tak sa dobre nabalia :-p BABY POZOR!!! MATRIKA!!! šmykajte na matriku, ja som tam bola 3.krát a už som šla ako na hotové a pani matrikárka prišla nato, že manžel má zlý RL, takže nás čaká celoslovenský, priam celeoeuropsky kolotoč vybavovačiek. chodte si dať pozrieť dokumenty čím skôr inak to nestihnete vybaviť ak by čosi bolo. už majú nejaký centrálny matričný server a ked Vám tam nebude sedieť čo i len dlžeň (nám nesedí makčeň), musíte si všetko vybaviť tak ako ma byť. víno som tuším kupovala 1 flašu na dosp. osobu, 0,5l tvrdého, a nealko musíme brať z hotela, ale rátam-ráta sa cca 2l/os., ale môžme doniesť pivo, takže ním plánujem ušetriť na nealku :-D 3km od hotela je tesco nonstop takže ak by došiel nad ránom nahodou alkohol, skočí sa dokúpiť. nie som ochotná robiť si zásoby za 300-500€ navyše, prípadne ked sa navýši odhadovaný počet hostí ešte v septembri dokúpime. platíme všetko sami, suma je ako nové male auto, tak dalšie výdavky odmietam. aranžujem sama, ešte stále vymýšlam z akých kvetov......pokrabičkujeme koláče piatok a menovky a pierka samovýroba a už by som sa aj do toho mohla pustiť opäť lebo máme 8 týždnov do dna D. a z toho som najblizsie 3 víkendy mimo..... odpytavanie som zrusila, vsetci dojdu do kostola, máme o polonoci cepcenie, ja sa idem prezliect, folkloristi zatancuju flaskový tanec asi aj so slodobnými mládencami a potom ma zas donesu na redový- no u nás dávalo od 200-5000sk na redový, tak dufam ze iné ako 20tky a vyssie neuvidim :-D vobec netusim aké tucné obálky dostaneme ale tá prvá, čo sme dostali od manzelovej mamy bola úžasná ;-) myslím si že dary by mali v dnesnej dobe zacinat na sume 100€, myslím od rodiny resp. pracujúceho páru, a to nevravim preto že som na prachy ale vzhladom na europske ceny na Slovensku :-( ja som sama kamoske kupovala pred 3 rokmi postelne za 2000sk, rodine sme vždy dávali 2-3tis. na všetkých svadbách.......plus redový 500-1000sk a este sa obcas zbieralo "na tanier" na kocik ale ja to nechcem, myslím že ak by každý dal dar+redový 100€ boli by sme na tom super.......
Odpovedať
Profilova fotka
samozrejme ked sa tancuje radovy, "ceny" sa lisia, pretoze vacsinou rodicia davaju najviac, blizka rodina 200-500 sk, no a ostatni vacsinou davali po 100vke :-) aj ja som to vzdy tak praktizovala na svadbach, zalezi od toho, cia svadba bola.
Odpovedať
Profilova fotka
nam teda so svadbou financne nikto nepomaha, akurat sa niektori staraju do toho coho by nemali...nasi by aj chceli pomoct, lebo som uz posledna, co sa vydava a ked dostali vsetci tak aj ja, ale ja nechcem, vzdy som tuzila po tom, ze si nasetrim na svadbu a potom ich len pozvem a respektuju to, myslim, ze nam aj tak tie peniaze daju ako k daru, inak nad darmi som si uz hlavu lamala, kedze chceme peniaze, ale uz som si dovolila napisat karticku, kde je napisane, aby si nik tazku hlavu s darom nerobil, ze mozu prispiet do kasicky, tak uz nechcem vyzadovat aj to, aby nam ich, ak je mozne doniesli aspon den pred svadbou, nie nam v den svadby strkali obalky do ruky, uz som teda dohodnuta so sestrou, ze ich teda dalej strcim jej ;-) co sa tyka dalsieho vyberania penazi, je to u nas tiez zvyk okolo polnoci si zatancovat so zenichom a nevestou a zaplatit za to, v podstate s tym kazdy uz rata, ze to tak je. Inak k rozpoctu, tie co mate v hoteloch chapem, ze sa vam to tak navysilo, lebo vacsinou su tam podmienky brat od nich alko alebo nealko a pod. takze jasne, ze sa tam cena navysi, my mame pozhanani alko z metra KB, vodku od znamej za velkoobchodnu cenu, vino po znamosti z PK od vinara, takze sme dost na tom usetrili. mame 120 hosti - 50l bieleho, 50l cerveneho vina, 50 flias 0,7KB, 50flias 0,7vodky
Odpovedať
Článok sa načítava...
aj my si svadbu platime samy, moji rodicia chceli financne prispiet ale odmietli sme a aj tak si myslim, ze nam daju peniazky po svadbe... priatelovi rodicia sa distancuju, absolutny nezajem, buduca svokra sa ani nespytala ake mam saty akebo kde sme objednali kolace. Alkohol (pre 80 ludi) sme kupovali: domácu hrušku z pálenice od znameho, je úúúzasna, velmi chutna ta pojde aj do vysluziek, tej sme kúpili 50 litorvý demižón :-D dúfam ze sa celý nevypije :-) Potom sme kupili fernet stock 10 litrov a fernet citrus 10litrov, 20 litrov bieleho a 20 cerveneho vinka, 5 fias 5***** metaxy a este kupine nejaky sladky liker u nas sa tancuje o polnoci venčekový tanec. Vsetci vedia o co ide, je to tradicia: Tancuje sa v kruhu a krsna mama sedi s nejakou misou v strede parketu a kto ide tancovat najskor zaplati. Kedze ja nemam krsnu mamu, neviem kto tam bude sediet :-(
Odpovedať
Profilova fotka
sydnuska: u nas je tiez vencekovy, ale neviem o tom, ze by tam musela sediet len krstna mama, moze aj krstny otec alebo birmovny/a alebo svedok
Odpovedať
Profilova fotka
viete niekto o tom aka ma byt tato jesen? ja som zatial ziadnu predpoved dlhodobejsiu nepocula :)
Odpovedať
My sme este pred svadbou dali rodicom na vyber: bud to spravime v kruhu najblizsich a cvakneme to my, ale s tym nesuhlasili, chceli velku zurku, ktoru si aj zaplatia. Rozpocita sa to podla poctu hosti kazdej rodiny. Budeme mat pozvanych 66 ludi ku stolom a este pride asi 15-20 kamaratov vecer. Vina ideme brat 200 litrov od vinara z Moravy. Vypije sa asi 100 a zvysok pojde do vinarnicky :) TAkze bude cervene, biele vino, Plzen a nealko. Tvrdy alkohol som zatrhla. Bola som uz na par svadbach, kde to fungovalo a vsetci boli vysmiati. Redovy sa u nas vola vencekovy. Vzdy bol zvyk ze tam davali ludia pomerne velke sumy 500-1000 sk, najblizsia rodina aj viac. A s darmi to bolo rozne, neviem kolko davali ostatni, ale my s nastavajucim este ako studenti sme davali do obalky okolo 3000 spolu. Tetky a ujkovia bezne davali okolo 10 000 sk - teda ti co si to tak mohli dovolit. hviezda: taka nizska ceny tych prstenov je, lebo su z ocele a striebra. inak, menu uz mate vybrate? ja si neviem dat rady s predkrmom, sunkovu rolku by som nahradila niecim vynimocnejsim... poradte.
Odpovedať
Profilova fotka
susibjork : tak to ste dobre vymysleli.... :) a s tym tvrdym som rozmyslala aj ja trosku,ale snad sa budu vsetci trosku krotit,sak nebudu ako v krcme :) a predjedlo...my sme vobec nechceli dat, ale sunkovu rolku zboznuje aj moj tatko a aj priatel, tak ma asi presvedcia,ale mame cdlkom skromne, obycajne menu...aj tak podla mna vsetko nezjedia co bude, lebo obrad je az o 16,40, takze jest sa bude okolo siestej a to uz neni taky hlad ako o tretej, ked sa ludia radsej nenaobeduju...a
Odpovedať
s tym tvrdym: viem, ze su tam 2-3 typy, ktore by si dali najskor vino, potom pivo a potom by uz isli bez zabran do tvrdeno a ja nepotrebujem, aby tam robili bordel. len preto. a sami si tvrde do baru objednavat za vlastne nepojdu. sice som musela o tvrdom alkohole bojovat s nasimi a svokrovcami ale nakoniec som vyhrala 8-) s tym menu: s tym, ze vela ludi ma sunkovu rado mas pravdu. spravim asi maly prieskum a ked si to budu pytat viac ako losoovy tatarak alebo salat caprese :-D tak im to dam, vsak aby hostom dobre bolo. polievka tradicna rezancova, aby sa mladomanzelom dobre rezance natahovali popod nos... a hlavne jedlo nechcem tie take maska na prirodno s broskynou, to je podla mna pohroma. ale zase 66 lososov alebo steakov by nas zruinovalo :) a este stale nie je istota, ci budu vsetci poteseni. takze som navrhla svieckovu na smotane a vsetkym zaziarili ocka. tradicne jedlo, ktore nikoho neurazi, ...prave naopak.
Odpovedať
my sme si svadbu chceli zaplatit sami, draheho rodicia sa k tomu postavili tak ze "ked sa chcete brat tak snad na to mate" a dali ruky prec, nasi sa doteraz nevedia zmierit s tym ze si to budeme platit sami a tak mi mamina povedala ze nam okrem svadobneho daru zaplatia to co sa preje a prepije za nasu rodinu + mi pomaha financne s kamerou a kolacikmi a asi prispeju aj na vino. aj tak je toho este dost co treba platit. su to taky moji pokladici :-) my sme tiez dlho riesili predjedlo lebo bola ze mozzarela s paradajkami a sorry ale 4-eurove predjedlo je dost brutus. a nechceli sme ani melon a prossiuto lebo sak to tiez nema kazdy rad a sunkovu rolku tiez nie...tak sme si povedali ze dame iba za kopcek greckeho salatu s bielym a tmavym pecivom. Hlavne menu mame bravcovu panenku so vselijakymi brie a neviem cim a opekanymi zemiakmi. Polievocku klasicky kuraciu rezancovu, dezert sme vyhodili lebo bude fontana a ovocie a strudla...to bude stacit...
Odpovedať
nam hostinu financuju rodicia, ostatne je na nas. Tiez odmietam ten zvyk, kde sa plati za tanec s nevestou... Nepaci sa mi to a nebudeme ho mat. Co sa tyka darov, nechceme nepenazne, lebo do domacnosti nepotrebujeme absolutne nic..takze ich "vyzbierame" pred hl. jedlom :-D susibjork: s tou svieckovou si mi pripomenula kamosku, ktora bola na svadbe a tiez mali svieckovu. Ona este s jednou dievcinou sa jej ani nedotkli, takze bola hladna :-N a na to nevesta smutne, ze "my sme vyberali take, co ma kazdy rad..svieckova je predsa tradicne jedlo" :-D :-D
Odpovedať
no my dávame menu také si myslím klasické. predjedlo šunková rolka s chrenovou šlahačkou, slepačí vývar, prvý chod 1/2 ryža, 1/2 opekané zemiaky, 1/2 bravčové na prírodno na hubách (kto nemá rád huby, zje iba mäso), 1/2 kuracie vyprážané plnené syrom a šunkou, druhý chod pečené kuracie stehná s nádivkou (plnkou) a zemiakové pyré, k obom chodom bude zeleninová obloha, tretí chod kapustnica. snažila som sa vyberať ľahké jednoduché jedlá. pre mňa dosť hamba keby niekto po mojej svadbe povedal že bol hladný. na výber bolo množstvo iných jedál (rôzne brusnicové omáčky, a kopec iného) ale zvolila som toto. nám tiež svadbu platia rodičia, ved je jedno či mi to zaplatia alebo by mi tie peniažky dali ako svadobný dar. v konečnom dôsledku je to to isté ;-)
Odpovedať
my mame po veceri bohate svedske stoly - studene aj teple, neriesime to formou chodou, ale asi preto ze nemame nejaku extra velku svadbu :-) a kazdy nech si da co chce :-)
Odpovedať
no my pri 110 ľuďoch by sme to so švédskymi stolmi asi dosť pokafrali :-D preto dávame chody. ale pri malom počte sú švédske stoly asi lepšie
Odpovedať
no jasne, to zase mas pravdu, 110 ludi...to si neviem ani predstavit!!!! my budeme mat 46 ale z toho su 4 ludia ako DJ, kamera, fotograf a sofer, takze 42 a to svedske stoly su v pohode :-) do toho gulas a kapustnica...
Odpovedať
no tak to bude tmať super :-)
Odpovedať
Katahrrina: nie sme katolici, takze nemam birmovnu mamu. Ale hadam tam niekoho posadím. Dary sa nosia v piatok. Ked sme boli pozyvat, tak sa nas pytali, ze co chceme ci peniaze ci dar. Narovinu sme povedali peniaze,nakolko uz mame svoje byvanie a komplet zariadene. Nepotrebujem mat 3 mirkovlnky, 4 konvice atd :-D Nad menu stale rozmyslam, mozno nieco taketo: Predjedlo: Plnená paradajka, + mozno šunkové rolky Polievka: Silný slepačí vývar so zeleninou, kúskami mäska a rezancami 1.) šťavnatý kurací steak preliaty nivovou omačkou, 1/2 americke zemiaky, 1/2 ryža, zeleninová obloha 2.) bravčový platok v chrumkavom cestíčku, zemiakovy salat bez majonezy alebo pyré 3.) kapustnica + teplý bufetáč a v nom pecena krkovicka, kapusta, kuracie stehna, + prílohy + bude Cokoladova fontana + ovocne misy, ovocne salaty
Odpovedať
lucillu: tak na tej svieckovej som sa teda pobavila :-) mas ty teda preberave kamosky :-))) myslim, ze u nas by ludia skor prevracali ocami nad kuracinou. a ten vencekovy: to je jeden z mala zvykov co sa mi fakt paci 8-) balli: grecky salat je super tip! cerstve pecivko k tomu... moooze byt. 4 evry za predjedlo je sleha! ked si zoberies, ze kde ti uz daju pravu taliansku buvoliu mozzarelu? vsade davaju tu akozemozzarelu slovensku a polodozrete paradajky, ziadny olivovy olej ani cerstvu bazalku. bufet budeme aj my mat. podla mna tych 100 ludi by nemalo mat pri bufete problem, pokial je dost miesta a dost jedla :-) dezert rozmyslam, ze po tych prvych tancekoch sa bude krajat ku kave svadobna torta.
Odpovedať
my budeme tiez svadobnu tortu krajat skoro, ked si ludia daju po prvom tanci kavicku :-) tak si aspon krasne rozdelime program na cely vecer a po polnoci a ohnostroji sa bude uz len zurovat... :-) starki pojdu domov, nepredpokladam ze zostavu viac ako do 2-hej :-) no a aby ste vedeli coho sa straaaasne bojim tak je to fakt ze co ak sa pri jedle zaspinim - ze mi nieco kvacne na saty...porazi ma!!! nebudem jest!!!
Odpovedať
hahaaaaaa ale neboj, sak si daj podbradnik a na kolena nejaky obrus a bude to v pohode. ked si budes davat bacha tak to bude v klidku. a aky program este budete mat? ja sa bojim, aby ked uz ludia nebudu vladat tancovat, aby sa nezacali rozchadzat... ohnostroj aj my budeme mat. takze ked to zratam a podciarknem k programu: prvy tanec, krajanie torty, harmonika pomedzi tanecne vstupy, vencekovy tanec, ohnostroj a to je vsjo? ide niekto robit aj nejaku tombolu alebo nejaky tanecny subor, alebo co sa este na svadbach robi?
Odpovedať
zabudla som odcepcenie a dvihanie na stolickach - dost blby zvyk, bojim sa, ze sa zrubem... mam 180 cm, co na estetike padu nepridava. ked spadne taka 150 cm biela vila, tak je to aspon trychle, sup sup nikto to ani nezaregistruje... ale ja budem padat min. na dve etapy
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?