Budúce Talianky. Ste tu?

Zobraz úvodný príspevok
ahojte dievcata. pri tom mojom nudeni som si vsimla, ze holandanky a anglicanky su uz 'tu' (vo fore), je tu aj nejaka buduca (alebo uz) 'talianka'? ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@paulina21 Pavli, to je tak krasny, kdyz reknes :"opalim se behem dopoledne, kdyz jsem s Davidkem na plazi" :-) To byl odjakziva muj sen,a ten vzduch, co se dycha pobliz more..no, more dela dobre skoro na vsechno..Ja vim, ze more neni zarukou tepleho pocasi, kolegyne tak take bydli (a jezdi pracovat do Bologne) a casto rikala, ze je vetrno a taky mlha se drzi vice..ale mne by to nevadilo:-)
Odpovedať
Profilova fotka
ahojte, jennynka, dakujem, zvladame to celkom dobre. Mala si zvykla pekne prespat v noci aj 4-5 hodin v kuse, ale s kolikami sa to troska zhorsilo, tak zacinam tahat aj nocne :-p , co mi da dost zabrat aj cez den, kedze to uz s tym spanim moc neviem dobehnut... yellowbanna, tak na Ikeu si brusim zuby uz davno...kupila si si nieco pekne? v poslednom stadiu tehot. som sa na to moc necitila, a teraz sa tam zas nedostanem, nie je to moc blizko nasho domu, takze si musim este pockat... skoda, ze vypredaje su uz teraz... dita, to si mala fajn, ze ta tyzden po porode nechali na pokoji a az potom sa rozbehli navstevy. my sme mali prvu navstevu den po navrate z nemocnice a druhu druhy den po navrate z nemocnice...som rada, ze uz sme doma treti tyzden a stale viac sa normalizujem. dnes sme boli vonku na prechadzke, bolo krasne slnecno, dobre nam to vsetkym padlo.. ahoj lejinka, odkial zo sk si a ako dlho si uz v taliansku? a kde presne tu byvas? :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@yellow, tak jsem taky provedla pokus, vypravela o tydenni poporodni navsteve a reakce byla uplne stejna: "A to se nemuze prijit podivat na vnuka?" vylepsena jeste o "to by mela byt ta zenska rada, ze ji nekdo uvaril a poklidil."
Odpovedať
Profilova fotka
@danieladaniela mně Simo řekl: "sei strana", ale to mi říká často. ale snaží se to asi pochopit, vždycky říká, že on žena není a nemůže vědět, jak se cítím nebo co můžu prožívat, což já si teda interpretuju jako podporu z jeho strany :)
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojky @rospina, blahozelam k dcerke, ked som prisla si sem moc nechodila a teraz som pochopila preco:) kedze si bola zaneprazdnena a mimo. Citala som si cele forum, a konecne som docitala!!! Akurat ze mam v tom trocha gulas este, ze co ste ktora a kde hlavne :-) ale casom to pride... ozaj s @yellowbanna pozeram, ze ste tu od 2008, pekne... ja som z prievidze a teraz zijeme s priatelom v Salerne, boli sme predtym 5 mesiacov v Rime, ale rozhodli sme sa vratit znova na juh, mne sa tu velmi paci, ja mam ten juh nejak prirasteny k srdcu, i ked ludia tu maju dost velke predsudky a vidno ze v 90tych rokoch tu bola 90% nevzdelanost a este stale sa z toho spamatavaju, ale inak to tu mam rada, hlavne to more.. do tal. som chodila na letne prace ked som bola na VS v Brne (skade je vela z vas :-) ) no a potom na rok na Erasme tu v Salerne v sk. roku 2008-2009, potom som sa vratila domov, odstatnicovala a rozhodla som sa to skusit v Rime, nasli som si tam pracu, priatel sa prestahoval za mnou, ale po case sme sa rozhodli vratit do Salerna a teraz sme tu :-) ty si skade? ako casto chodis domov? baby ja z vas chodim asi najmenej casto domov :-( aj preto ze mam pracu a s dovolenkou je to tazke, urcite by mi ju nedali ked si ja zmyslim a na kolko chcem... takze nasich vidim tak 1krat do roka, to je jedina vec co mi je dost luto..
Odpovedať
Profilova fotka
@salsiccia docitala som si vsetko o tej tvojej svokre, ako sa teraz ma? je to takto lepsie? urcite si rada, ze mas vlastne hniezdecko a vsetko svoje, ako si veci polozis tak si ich najdes a celkovo: ako si ustelies, tak si lahnes. No a tiez som sa docitala nieco o babatku? :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj holky, zitra si jdu vyridit dokumenty ke snatku na comune a pak taky prodlouzit tessera sanitaria, snad nebude problem. Strasne zalezi, koho chytnu. Ale tam, kam jdu v Bologni, byva jeden bezva chlapek, co mou situaci "uz zna" a tak doufam, ze se nejak dostanu k nemu. No ja vlastne ten snatek na comune chci nejak spachat hlavne kvuli tessera sanitaria, protoze mi to nedaji na zaklade pracovni smlouvy (neodvadim irpef, pouze inps). Jinak bysme s Alfim chteli jednou mit svatbun v kostele, se vsemi pribuznymi, coz se rovna nemozne nyni (Alfi ma asi 100 pribuznych na jihu Italie a ja asi 70 v CR. No a neni to jednoduche, takze jsme chteli pro urychleni tessera sanitaria udelat snatek na comune, jen rodice a sourozenci. Ale z vasich predeslych diskuzi jsem pochopila, ze to obcanstvi mi stejne nedaji jen tak hned, tak jsem ted na vazkach:-) Jako vyzkumnik nemam vubec vyhledove sanci na lepsi smlouvu, jsem vubec stastna, ze muzu delat zde stejnou praci a mam docela uchazejici plat. @yellowbanna @rospina my taky jezdime casto do Ikea, mame vybaveny skoro cely byt z Ikei :-) Ted posledne jsme koupili koberec do obyvaku a konferencni stolek:-)) A co shanite vy? Maji tam spoustu peknych veci a take muzu rict, ze zatim jsem nemelas nicim z Ikea problem, jen s vecmi z Ricci casa. Tam jsme koupili 2 veci a dvakrat jsme reklamovali..ale reklamace byla bez problemu. yellowbanna, jak vlastne pokracujete s hledanim bytu? Nebo vas momentalne opustili sily?
Odpovedať
Profilova fotka
ahoj holky, dlouho jsem tu nebyla, tak jsem vas docetla az ted. u nasich jsme byli jen na skok, jeli jsme ve stredu v noci a vcera zpatky. ale lepsi jak nic. vyslo i pocasi, bylo hezky, Alessandro byl zklamany, ze nebyl snih. holky, konecne, jsem minuly tyden dostala v praci smlouvu na dobu neurcitou od prvniho brezna x-) !! po dvou letech. mam radost jak male decko!!!ted by mi mohli jeste zvysit plat, hihi jak tu pisete o te italske vychove, tak me taky hodne desi, ze budu muset nechavat deti u tchyne! jak uz jsem tu vickrat psala oni silene rozmazluji Sofii, vzdycky rozhoduje o vsem ona, i o tom, co se bude delat atd. 5lety decko ridi program dalsim 4 lidem! kdyz se ptam, co budeme delat treba v sobotu, ze bychom mohli jit tam nebo tam, tak je mi odpovezeno, uvidime, co bude chtet Sofi!! tkze kdyz ona rekne, ze chce sedet u telky, tak se nikam nejde a sedi se u telky ]-( . v CR normalne deckovi reknes, oblec se, jde se tam a tam a nikoho ani nenapadne ptat se ho na nazor. nebo uz jsem Sofi tisickrat rikala, ze nesmi stoupat na okraj bidetu, aby otevrela skrinku, ze ji ujede noha a rozbije si hlavu. samozrejme si z vyhruzek nic nedela, a jak naschval tam porad stoupe a jeste se u toho smeje. tak ja jsem slaba povaha, nervy mam jenom jedny, tak ji normalne dam na zadek x-) , ona takovou reakci nezna, zustane z toho prekvapena a normalne da pokoj. takze holky, doporucuji! nejlepsi vychovny prostredek je placnout pres zadek :-N ! Alessandrovi to nevadi, obcas rika, ze by ji nejraci dal taky, ale nemuze, protoze kdyby to rekla doma, tak jeji matka by ho dala k soudu :-( . kurna, ja jako macecha jsem asi v nejblbejsi situaci z vas vsech tady :-D a ktem tchynim, prijeli jsem vcera vecer, misto abychom spechali dom vybali veci atd, tak se jelo napred ke tchanovcum, na pokec, a tchyne na me: Snad se neurazis, ale ja ti vyprala a vyzehlila pradlo, cos mela v kosi, a dala jsem ti ho i do skrine. Grrrrrrrrrr, ja tohle uplne nesnasim!!!a bohuzel v tomhle se ji Alesssandro zastava, ze to mysli dobre, a ze ona v duchodu ma cas...a blablabla. tak jsem ji podekovala s tim, ze priste si zapnu pracku pred tim, nez odjedem :-N . jinak taky se me pta, jestli nemam hlad, zizen, jestli mi neni zima, a neporez se uz jsem taky slysela. uz chybi jenom to curani, hhahahaha
Odpovedať
Profilova fotka
@danieladaniela tak nevim, jestli je to tim, ze jsou to chlapi nebo Italove...nebo kombinace obojiho? @jennynka5 do Ikei jsme jeli pro par chranicu na ostre rohy - Tonik se zacal pohybovat po byte :-D Pri te prilezitosti jsem tam koupila povleceni, kytku a jeste par drobnosti... ono se tam vzdycky neco najde, ze? :-D Hledani bytu je na mrtvem bode...chybi energie...ale bavime se o tom prakticky porad... naposledy ted... zda se, ze se Tonikovi rozjizdi atopicky ekzem :-( To ma bohuzel po mne... zitra jdeme k doktorce... no a jedno z podezreni jakozto spoustece pada na prach. Tenhle byt je neuveritelne prasny (asi i proto, ze je v prizemi), dneska jsem vysavala dvakrat a uz jsem zas nasla chuchvalec prachu v chodbe :-( Ja to v podstate cekala, ze to chudak dostane, ale preci jen jsem se modlila, aby toho zustal usetreny...tak asi ne :-( Tak ted jen doufam, ze to bude jen mirna forma... Vcera jsme se zapsali na plavani...tady vedle v Legnanu. Dala mi na to tip ta holcina, co jsem se s ni seznamila pres FB. Hrozne jsem se tesila a ted to vypada, ze nam to doktorka zitra kvuli ekzemu zatrhne :-(((
Odpovedať
Profilova fotka
@yizheng gratuluju!!!! to je fakt super, aspoň, že šéf tentokrát nekecal a opravdu ti tu smlouvu dal. vážně supr :) jinak s tím prádlem, já bych to nerozdejchala. ale já jsem extrémně zvyklá dělat si věci podle svého, možná je to špatně, protože jsem strašně málo přizpůsobivá tomuhle světu, kde je kompromis zásadní, ale aby mi někdo sahal na moje prádlo (je teda fakt, že když to udělala tchýně, tak jsem si pak prádlo schovávala a když ona nebyla doma, tak jsem si ho prala a věšela a svěšovala, aby mi u toho nemohla asistovat a buzerovat). btw proč mají klíče? (ale to už jsou dost intimní věci) @lejinka já jí teď nevídám, což jsem ráda, už je to pár týdnů, tak jsem víc v klidu, ale určitě, až jí uvidím (zřejmě teď v sobotu, páč má synovec narozeniny), tak mi z toho bude srdce poskakovat.. ona asi není zlá a spoustu věcí mysí dobře, jako všechny tchýně, ale někdy se chová jak malej nevychovanej harant a dělá naschvály a hlavně říká ošklivý věci a to já opravdu moc špatně snáším. Simo mi teď jen referuje, ona mu vždycky říká: la tua amica... to jsem jako já. ale teď jsme tady ve svým, ještě nemáme asi 3/4 nábytku a čekáme na něj, ale je to i tak to nejlepší místo na světě :) a babätko je v břiše, zatím je to prcek, jsem v 9./10. týdnu. holky se tu bavily o valentýnu a co se bude dít, tak mi jdeme v pondělí na prohlídku :) tak to bude romantické ;-) tento týden taky budu mít výsledky různých odběrů, tak doufám, že bude všechno v pořádku, je přeci jen ještě brzy o tom takhle mluvit, ale byla jsem ráda, že jsem tady o tom mohla psát, dost mi to v tom období na začátku pomáhalo
Odpovedať
Profilova fotka
@lejinka ahoj, urcite to bola pekna skusenost, erasmus, studovala si taliansky jazyk, literaturu a kulturu alebo nejaky iny smer? domov tiez nechodim moc casto, teraz to vyzera, ze pojdem v lete, teda az po roku. som z okolia Ziliny. nasi tu boli na vianoce a zaciatkom aprila planujeme krstiny, tak sa tesim, ze znova pridu a budeme zase nachvilu vsetci spolu. teraz niekde pracujes? @yizheng gratulujem k zmluve na dobu neurcitu, si moc sikovna, ak som dobre pochopila, to je teraz ta nova praca, kde si robila pohovor? alebo ta, z ktorej si planovala odist a nakoniec si ostala? prepac, nejako sa mi to myli... @jennynka5 ani som sa ta nespytala ,ako bolo doma v cechach na vianoce. drzim palce pri vybavovackach na svadbicku. kedy mate datum na svadbu na comune? :-) z ikei potrebujem len malickosti, maju dost prakticke veci, ale skoda, ze je to cez cele mesto... my sme zariadovali byt nabytkom z Emmelunga, zatial sme spokojni, ale vela veci a doplnkov sme tiez nakupili v Ikei.. @yellowbanna to ma mrzi s tym ekzemom u Tonika, mozno to nebude take zle. je to vlastne nieco ako alergia, ked pises o prachu?nepomohla by morska voda?
Odpovedať
Profilova fotka
Tyjo, @salsiccia, vis, jak ja se nedockave tesim na reportaz z oznameni tveho tehotenstvi? :-D Fakt!
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ahoj holky, ted jsem tu nejak dyl nebyla, pac ponekud nestiham :-| . Mam to ponekud nacvakane v praci. Ale smutna z toho nejsem, protoze za tyden budu mit tyden volno a pofrcim do CR :-D :-D Uz mam i letenky :-D ... takze ted vlastne jen "nadpracovavam" :-p ... sice ta prace na smeny je nic moc, ale zase mi to umoznuje jezdit pomerne casto do CR :-) ... S tou tessera sanitaria: take chodim neustale obnovovat. Ale je to docela rychle. Na prepazce to trva tak 5 minut. Horsi je tam si tu frontu vysedet. Ale uz jsem prisla na to, ze kdyz tam jdu rovnou z nocni tak jsou tam ve fronte max. 4 duchodci - takze je to otazka chvilinky :-) Me zenska rikala, ze bych tam nemusela chodit tak casto, kdybych mela rezidenci v Italii 5 let ... ze bych pak dostala nejaky papir ... Co se navstev u novopecenych maminek a miminek tyce tak ja se proste ptam, kdy na me budou mit naladu. A bez pozvani nebo alespon aviza z me strany, ze jedu kolem, by me vuuuubec nenapadlo zajit (i kdyby to byla nejlepsi kamaradka nebo segra) ... @frisbee tak to je taky zajimavy a zamotany pribeh ;-) ... me prijde, ze ty mezinarodni vztahy jsou minimalne z 90ti% na roman :-D ... ale jo, snad se Emenuelovi zadari neco najit ... je tam prece jen teprve neco pres dva mesice, navic na konci kalendarniho roku ;-) .... @lejinka ted vidim, ze pises, ze se kvuli praci dostanes domu malo ... a nejde to jako u me? Vsak taky pracujes na smeny. Proste si to s nekym prohodit nebo si rict zrovna o kumulaci smen (a zaroven ponechat celkovy pocet smen) ... jinak my Valentyna slavime jen lehce, spise symbolicky. Hlavne bez velkych daru :-N (obecne nemam rada nejake velke darkovani). Ale zase mi prijde fajn to trosku oslavit. Vetsinou je to treba vecere nebo nejaka mala pripominka ... loni jsem treba posypala umyvadlo drobnyma mydlovyma srdickama (ja vim, kycovite, ale ucel to splnilo :-) ) nebo mam letos vymyslene, ze udelam volske oko nebo palacinku do tvaru srdicka (mam na to takove udelatko. Letos nam totiz vecere nevyjde, pac je Daniel v praci). Nebo udelam desert a oni tu maji takovy jedly gel, kterym se da "kraslit" na sladkosti ... @jennynka5 a kdyz uz pocitate svatebni hosty - mate uz nejakou predstavu o terminu? ;-) @yizheng moc gratuluju k smlouve :-) Jsi sikovna, mam dojem, ze v Italii je smlouva na dobu urcitou docela sci-fi. A v dnesni dobe krize i pro Italy ... @yellowbanna s tim ekzemem me to mrzi :-( ... budu na vas myslet at to u doktora dopadne ... @rospina mam radost, ze uz se tu zase ukazujes;-) ... a jak to probiha s tema krtinama?? Ja vubec nevim ... jak jsem psala, zadne miminko v Italii v blizkosti nemam tak nevim skoro nic ... A jak to vubec je v Italii? Delaji krtiny i neverici (ja pochopila, ze ano ...) ...
Odpovedať
Profilova fotka
@danieladaniela ani nevím, jestli u toho chci sama být :)
Odpovedať
Profilova fotka
tak mám zase chytrý dotaz, snažím se dát si dohromady aspoň třicet různých jídel, abych měla variace. a některý jídla, který bych třeba i udělala, nemůžu (zapečené, čili francouzské brambory jsem dělala třeba s mortadelou, gnamm). jestli máte chuť, mohly byste mi poradit, co tak dokola vaříte? teda počítám, že spousta z vás je kovaných kuchařek. vím, že jsme o tom mluvily, ale přepadá mě panika, když nevím, co mám udělat dneska k večeři :) dneska asi v krizi vařený květák a salát, tím se toho moc nezkazí
Odpovedať
Profilova fotka
@salsiccia ja teda kovana kucharka nejsem a asi ani nikdy nebudu, ale vypracovala jsem si system, ktery se zatim osvedcuje: podivam se do lednicky, co je potreba nejdriv spotrebovat, od toho se odpichnu a najdu dalsich par surovin, ktere zrovna taky doma mame.. pak bud zaimprovizuju nebo najdu nejaky recept na netu/v kucharce 8-) zatim spokojenost. je fakt, ze delam hodne jednoducha nebo zeleninova jidla, lehce korenene maso, zapecenou zeleninu, salaty, zadne "pripravime besamel a tri hodiny michame" :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@yizheng ahoj Luci, vitej zpatky a hlavne strasne moc gratuluji ke smlouve na dobu neurcitou!! S tim pradlem by mi to taky vadilo, ale ja kdybych to normalne tchyni rekla, ze mi je to neprijemne, nedelala by mi to. Muzu ji rict cokoliv, ta moje je vazne zlata. Kdyz ji to reknes, tak to pochopi, ne? @yellowbanna Jojo, souhlasim. V Ikei se vzdy neco najde :-D ja mam taky atopicky ekzem, v detstvi ice, ted uz jen na prstech rukou. Mazu, mazu a mazu :-) je to jeden z duvodu, proc tak basnim o tom, ze bych bydlela u more. Mne strasne pomaha. Mam samozrejme i alergie..Az bude nejaka zmena v hledani bydleni, poinformuj:-) A hodne stesti u doktora. @rospina my jsme byly na svatky u pritelovych rodicu, bylo fajn. A v lednu na 3 krale v CR na tyden, to bylo strasne fajn, uzili jsme si to. Emmelunga znam, take se mi tam libilo hodne veci, ale nakonec vse z Ikea:-) Do Ikei to mame taky pres cele mesto..Kdyz je na tangenziale zacpa, je to i na 3/4 hodiny :-( @rospina @oky Datum svatby nemame, vse bude zaviset na tom, jak rychle mi vyridi ambasada dokumenty, musim tam teprve zajet. Az je budu mit v ruce, dame nejaky vhodny termin, aby se tohodilo i nasim rodicum.. @oky @ditakir holky, co rikate u prepazky, kdyz si jdete prodlouzit tessera sanitaria? (myslim tim kdyz nemate prac.smlouvu, kde odvadite irpef nebo it.obcanstvi)? Musim to tam vzdy dlouze vysvetlovat a ne vsichni vedi, ze to takto lze delat. mate nejakou formulku v italstine, na zaklade ceho se to prodluzuje?Diky! Holky, vcera v noci mi zemrel dedecek, tak jedu do CR taky, ale na pohreb :-( Jedu tam autobusem a zpet tim ryanairem Brno-Bergamo. Je to smutne, v srpnu jsme jeli na pohreb babicce. Ach jo. @ditakir Diti, tak to je super, ze budete par dni v Praze, Praha je krasna a ja tam radeji vzdy jedu v jinem obdobi, nez v lete. uzijte si to! Vidis, tak nakonec taky jedu do CR. tesim se, ze uvidim mamku a segru a malou, budeme aspon par dni spolu. Ikdyz bude to vse narocne..po prac.tydnu celou noc v buse (je plny, takze volna dvousedacka nehrozi..), dojedu v 7 rano, pak hned pohreb, v nedeli odpocnu, pobudu s nasima a pondeli zpet, cely den na ceste a v ut do prace. No jo, co nadelam..Aspon diky bohu za ty spoje.. @salsiccia :-) zkusim ti napsat neco, co varim, ale ja varim dietne, ne vsem se to libi :-) Jidla, co opakuji casteji jsou: masove kulicky v rajcatove stave s chlebem, kuresi stehna na salveji a zazvoru, porkova polivka, raznici s bramborem, plnene papriky mletym masem a ryzi, kureci rolky plnene spenatem a pinoli, farro s kapustou, varenou cocku na cibulce a mrkvi, brokolici na panvi na cesneku a oreganu s bramborem..taky mam rada piadine s mletym masem, paprikama a cukynama a veprove platky s ryzi na houbach :-) treba se ti neco zalibi :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@reys to já to asi budu muset dělat podobně, teda když jdeme na nákup, tak se snažím myslet na to, co chci vařit, ale ono se to pak vyvíjí stejně svým vlastním životem. a nechci moc prudit, co chceš dneska k večeři, aby se z toho nestalo jediné téma komunikace :)
Odpovedať
Profilova fotka
@jennynka5 je mi líto, že ti umřel děděček, taková smutná příležitost na cestu do Česka. děkuju za tipy, já dělám tu čočku a co jí nechám namočit přes noc (dřív jsem jí nechala třeba jen dvě hodiny), tak je moc dobrá, takový blátíčko z ní je a mně to jede. jinak nic z toho, co vařím, já nevařím, mám zálusk na kuřecí rolky, z čeho je děláš? jako z kterýho kusu nebo z celýho? to jsem viděla v pořadu na nože, ale to bych asi nedala vykostit to kuře celé, myslela jsem na stehno, to se mi snad podaří. jinak my z masa vaříme strašně málo, ale v sobotu se chystáme na útok na řeznictví, tak si udělám nějaký zásoby, chci dělat ten segedín, maso na houbách, špízy a tak. tvoje tipy jsou super :) ty masové kuličky děláš jak?
Odpovedať
Profilova fotka
@salsiccia dekuju. Jojo, je to smutna prilezitost, ale na druhou stranu mel 89 roku a umrel v podstate na stari, tak to musime prijmout, to je zivot. Jsem rada, ze se ti neco libilo:-) Kureci rolku delam silene jednoduse, z kurecich prs, v podstate jen sparim spenat, hodim ho na panev na olej s cesnekem, dam tam pinoli orisky, pak do kureciho platku dam platek prosciuta cruda nebo pancettu (sobe libovou sunku :-)) a na to spenat a zamotam a upevnim spoj paratkem. Pak to dusim na panvi. Chvili, je to hned. masove kulicky delam bud dietni-z mleteho krutiho, nebo normalni-z jakehokoliv mleteho masa, pak smes jak na karbenatky, ja davam: cibule, sul, pepr, vajicko, oregano, mlety maso, posekanou petrzelku a trochu strouhanky. Uvalim kulicky. Na panev dam olej cesnek, do toho par rajcat a rajcatovy protlak-vetsi mnozstvi, sul, pepr a az to vari, dam do toho na 20 min ty kulicky. jednou za celou dobu je obratim. je to takova klasika z jihu:-) mne se to libi proto, ze ty kulicky nesmazis, oni se krasne uvari v te rajcatove stave. Jime s chlebem.
Odpovedať
Profilova fotka
@jennynka5 to mi je luto s dedkom, taketo cesty domov by si clovek najradsej rad usetril... :-( .. nevedela som, ze tessera sanitaria predlzuju na zaklade prac.zmluvy alebo podobne... @reys ahoj, ako sa mas? ako si zvykas v rime? :-) @oky ahoj, jee, to ti troska zavidim, ze ides domov. ako dlho ostanes? @salsiccia viem asi o com hovoris co sa tyka toho jedla... mala si toxoplazmozu? ja som zacala listove salaty jest znova az teraz, pocas tehot. som to vyradila, aj ked niekto tvrdi, ze je to zdrave, mne sa to nechcelo nejako dezinfikovat bicarbonatom alebo podobne, strasne to smrdi chemiou, jedavala som hlavne cestoviny, zemiaky, ryzu a polievky, tie milujem. no a banany, okrojene jablka, jogurty a tak.... :-p tak si predstavte, ze dnes musim letiet do banky a vymenit si kartu bancomat, lebo nam volali, ze na nasu kartu, prevdepodobne skopirovanu, bolo viac pokusov vyzdvihnut peniaze z uctu a to z Grecka... to kopirovanie karty bolo oznacene vo viacerych pripadoch v jednom bancomate tu vo florencii, ktory patri zrovna tej nasej banke...no viete si to predstavit?...
Odpovedať
Profilova fotka
@rospina no tessera sanitaria a medico di base Ti daji na porad, jen kdyz mas prac.smlouvu z ktere odvadis L?IRPEF (to je neco jak zdravotni) a nebo italske obcanstvi. Kdyz ne, musis mit aspon rezidenci a oni Ti to daji max. na pul roku s tim, ze se to da prodluzovat. Ale nevedi to vsichni urednici a mam pocit, ze to prodluzuji na zaklade "turistickeho pobytu na delsi dobu", mas na to pravo jako obcan EU. Ale nevim presne, jak toto pravo nazvat, proto se ptam holek, co to delaji bezne. Ja jsem to udelala jen jednou a ted mi to zase vyprselo, tak musim zase jit a rada bych se vyhnula dlouhemu vysvetlovani atd;-) jinak rospi, to je drsny s tou kartou..no proto se rika, ze vzdy, kdyz vybiras v bankomatu, musis si prikryvat ruku, kdyz zadavas PIN, protoze podvodnici montuji nad klavesnici mikrokameru a pak asi vyrabi tyhlety "kopirovane karty". No a predstav si, jake stesti, ze to odhalili!jak na to prisli v bance, ze to nejste vy? Hm, to by me teda zajimalo...
Odpovedať
Profilova fotka
@jennynka5 díky moc, ty kuličky určitě někdy vyzkouším. a chtěla bych udělat aj sekanou, ale já jsem zmlsaná, my ji doma dělali vždycky napůl z vepřového a napůl z domácího králičího a to prostě bylo moc dobrý, ale ani jablka už nemám domácí, tak se odnaučím být rozmazlená @rospina já zatím nemám výsledky, jdu na kontrolu v pondělí, salát teda meju v něčem, co je aj na dezinfekci hraček, amuchina nebo jak se to jmenuje a meju ho třeba celý odpoledne, jako průběžně měním vodu minule jsem si takhle odbarvila ředkvičky :), ale jabka si neloupu, kdoví, co je horší. jestli ta chemie, nebo ta trocha čistý hlíny. já jsem skoro měsíc jedla jenom chleba a filadelfii a jogurty a jablka, nic jinýho jsem do sebe nenatlačila, teď je to naštěstí dobrý, ono to bylo asi od žaludku, ale zároveň od nervů, bylo to těsně, než jsme se přestěhovali. a teď pár dnů dokážu ít vodu, jako čistou, předtím mi to vůbec nešlo do krku
Odpovedať
Profilova fotka
@salsiccia salsi, amuchina je dobry reseni (mne by to teda smrdelo:-), pouzivame to denne na dezinfekci v praci..), delaly to i me italske kolegyne, co byly tehotne. Ale pokud si neoloupes jablko, tak je to stejne, jak kdybys neprala salat..nechci te nejak poucovat, to ne. Ale jeslti muzes, oloupej dukladne slupku, a navic, v te je nejvic chemie a postriku..a toxoplazmoza je neprijemna, cele tehu bys musela jist antibiotika..a je to vzdy riziko. treba to vis, ale trebataky ne..tak jsem to radeji chtela napsat :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@jennynka5 to je zvlastne ze mas zmluvu a oni ti nedaju tessera sanitaria, ja som mala 6 mesiacov ked som zacala pracovat zmluvu len stage, a tiez som nic neodvadzala a tessera sanitaria mi dali na zaklade tej zmluvy a dokonca na rok. Ja som teda citala, ze staci ze im dokazes, ci si tu na studium alebo pracovne a mas to cim dokladovat a daju ti ju... alebo dokonca mi mozno na to stacil len OP, ty ho mas? mne sa zda ze som tam sla len s OP a on sa len spytal ci pracujem a dal mi to na rok hned. Zmluvu odomna pytali ked som sa bola registrovat na anagrafe a chcela som obcianku. @yizheng blahozelam k smluve, s dobou neurcitou mozes robit kopec planov, mas dvere otvorene.. holky ja mam tento tyzden v praci na starosti vyberove konanie, hladame novu osobu do kolektivu a nie je to teda nic lahke, za 4 hodiny pochopit ci je niekto schopny pracovat dobre a rozhodnut o osude niekoho koho vobec nepoznas.. :-S no ale ine som chcela: ona ma male bimbi, 16 mesiacov a ze sa vola federico a ze sa jej to vobec nepaci ako meno, a ja sa jej pytam ze preco teda ho tak nazvali, a ona ze lebo sa tak volal stary otec, ako mozem pochopit ze tradicia je tradicia, ale ja teda moje male urcite nenazvem antonio! na severe je to tiez zauzivane davat mena po dedeckovi? @rospina zilina tak to je celkom blizko :-) ja by som strasne rada chodila domov castejsie, ale bohuzial... pracujem na recepcii, praca na smeny, i ked teda ja sa snazim mat co najviac rannych, lebo poobedne nemam rada a nocne odmietam uplne, nastastie su tu taki, ktori zas radsej vstavaju na obed a nocny zivot im nevadi.. no a kedze vacsinou je najviac prace v lete, mala som volno v decembri na 13 dni a teraz kto vie kedy nabuduce :-| ako chodite domov? lietadlom? jaj a to studium, bola to spanielska filologia a v druhaku som sa zapisala do prveho rocnika na tal. filologii, takze toho bolo celkom dost :-o @oky ja som sa ta akurat chcela spytat ze ako to robis, ze chodis domov casto a ze praca ti to dovoluje... my mame napr teraz malo prace, ale aj tak smeny su stale rovnake a den ma stale 24 hodin. Ako to riesis, robis 16 hod namiesto 8? u nas prave to tak riesila jedna holka, robila poobednu a nocnu spolu, ako v podstate, uz ked si tu do pol noci, uz si mozes ustlat aj tu.. ale sef je nejak proti aby sme robili tak vela hodin, je to protizakonne a oni tu dost na to hladia. @salsiccia mozno ze sa potom z amica tua stane aj fidanzata tua ;-) @reys vidim ze mame rovnaky styl varenia :-) ja teda tiez nie som nejaka velka kucharka, ale napr vcera som robila cotolette obalene v zemiakovom cesticku, je to jednoduche a hlavne zostalo aj na dnes :-).. ja si vacsinou hladam recepty na internete. Jo a ked som bola v decembri doma sme pozerali S italem v kuchyni a on delal tartuffo bianco a na to sa strasne chystam! vyzeralo to moooc dobre.. @yellowbanna moj brat mal tiez ekzem, pretoze ho mala mamina, ale jemu celkom presiel, a to more urcite pomaha!
Odpovedať
Profilova fotka
@jennynka5 to je mi luto ze musis ist domov za takychto okolnosti.. :-( stary rodicia su velmi fajn, ja som s mojimi tiez bola dost casto a tiez na tom uz nie su najlepsie zdravotne, dufam ze pojdem domov este vela krat s tym, ze ich uvidim.. ach jo...
Odpovedať
Profilova fotka
@jennynka5 ty jo, to je maso, antibiotika mu tam cpát do břicha, fuj. to teda ty jabka začnu poctivě loupat. nestačilo by je taky omýt tou amuchinou? jedna kamarádkami řekla: těhotenství je fajn, ale člověk má pořád z něčeho strach..
Odpovedať
Profilova fotka
@lejinka ona mu prý jednou řekla, že doufá, že neudělá větší chybu, a to je odpověď pro @danieladaniela , jak asi zareaguje na to, že čekáme fazolku... proto to ani nechci vědět..
Odpovedať
@salsiccia ja kdyz uz opravdu nevim, co varit tak jak pises "prudim" manzela. Ale ja to za pruzeni nepovazuju (a manzel taky ne) ... to je proste normalni provozni vec a tak se na ni sem tam taky podili. Ba naopak ma casto radost a hlasi mi napady klidne na cely tyden. A ja pak nemusim horko-tezko premyslet ;-) ... @jennynka5 bohuzel neporadim co rici u prepazky - mam to na zaklade pracovni smlouvy ... ... a s tim dedeckem je mi to moc lito :-( ... juuu, kureci rolku alla jennynka udelam asi taky :-D @rospina frcim jen na 6 dni (vc. cesty), ale aspon neco :-) ... Blby je, ze tentokrat musim na letiste hned z prace po nocni - to budu v CR vypadat :-D .... a s tou kartou - to je teda mazec! 8-( A zajima me to, co jennynku: nechapu, ze se jim to nepovedlo v tom Recku vybrat ... vy mate blokle vybery ze zahranici? Holky, ja to s tou toxoplazmozou vubec nechapu =-) :-N ... to jako nejite salaty nebo je musite tak brutalne dezinfikovat?? ... To jako preventivne? Nebo jste uz toxoplazmozu mely? To vubec nevim, ze to tak muze byt =-) ...
Odpovedať
Profilova fotka
@jennynka5 kuresi stehna na salveji a zazvoru mam strasne rada ako to robi tchyne, mnami mnami, ja som to teda este nikdy nerobila, mne to pride nejak narocne, lebo je to dobre a dobre=narocne :-) @salsiccia na segedin sa chystam zajtra:) @rospina o tom kopirovani kreditky som pocula, to je teda huste a ty s nou nejako casto platis na nete alebo v obchodoch alebo casto vyberas v bankomate?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?