10 krokov k nájdeniu vášho svadobného fotografa
Na rozdiel od ostatných dodávateľov na svadbe ako sú DJ, kapela, catering, či výzdoba, je fotograf osoba, ktorej výsledok neviete dopredu ochutnať, ani si nijako odskúšať.
Samozrejme, môžete si načítať referencie a napozerať fotografie, ktoré daný fotograf zachytil, ale konkrétny výstup získate až po dni D. Je teda potrebné sa na výber fotografa pripraviť a získať tak toho pravého pre vás. Prinášame vám 10 krokov, ako na to.
1. Vyberte si štýl
Skôr, než sa začnete prehŕňať kvantom svadobných fotografov, je dôležité si povedať, aký štýl fotografovania a fotografií uprednostňujete. Ide vám o zdokumentovanie vášho dňa do fotografického príbehu a jeho zachytenie od prebudenia až do skorého rána, prípadne vám záleží na portrétoch a výstavných fotografiách alebo je pre vás pravé umelecké zachytenie vášho veľkého dňa?
Rozhodne je dôležité určiť si dopredu, o aké fotografie a ich štýl máte záujem, a tým smerom váš výber fotografa orientovať. Väčšina fotografov ponúka kombináciu portrétového fotenia s umeleckými prvkami a zároveň dokumentárne zachytenie celého svadobného dňa. V prípade, že uprednostňujete niečo nezvyčajnejšie, dajte si záležať na tom, aby podobné stvárnenie bolo pre vášho fotografa obvyklým.
2. Urobte si domácu prácu
Prečítajte si aktuálne recenzie novomanželov vo vašom okolí, resp. okolí miesta konania vašej svadby, pozrite si ich fotografie. Následne prejdite webové stránky daných fotografov a získajte predstavu o ich práci, spolupráci so snúbencami a overte si spätnú väzbu. Odpovedá fotograf na vaše otázky, má snahu vám ich zodpovedať a je vám sympatický? Toto všetko musíte pri vašom výbere zohľadniť.
3. Začnite komunikovať
Po tom, čo ste zistili, že je vám niektorí z fotografov sympatický, odpovedá na vaše otázky, má dobré recenzie a páčia a vám jeho diela, je čas na spoločné stretnutie. Prejdite si s fotografom voľné termíny, povedzte mu, čo sa vám páči, čo by ste chceli a sledujte jeho reakcie. Veľmi dôležité je, aby ste si boli navzájom sympatickí a aby ste sa cítili uvoľnene.
4. Pozrite si niekoľko úplných svadobných albumov
Nezakladajte svoje rozhodnutie výlučne na tom, čo vidíte v galérii alebo albume daného fotografa. Vyžiadajte si nejaký celý svadobný album, ktorá fotograf nafotil v poslednej dobe a všímajte si všetko, čo zachytil. Zamerajte sa na svadby v podobnom prostredí ako plánujete vy a všímajte si, aká atmosféra a pocit z fotografií vychádzajú. Páčia sa vám?
5. Prezrite si fotografie ešte raz a porovnajte ich s tým, čo chcete
Pri prechádzaní albumu sa sústreďte na to, čo chcete rozhodne zachytiť aj vy. Urobil to fotograf dobre? Ste s jeho stvárnením a prácou spokojní? Využíval pri fotení prácu so svetlom, krásy daného prostredia a priestoru, pôsobia fotografie prirodzene alebo príliš strojene, sú detailné, sú medzi fotografiami aj momentky? Všímajte si toto a ešte omnoho viac.
6. Uistite sa, že sa budete cítiť príjemne
Nepodceňujte dôležitosť sympatií a pocitov pri fotení. Ak sa raz pred fotografom hanbíte a necítite sa dobre, bude to vidno aj na vašich fotografiách, aj keď bude fotograf špička vo svojom odbore. Stavte na spoločné vnímanie fotografií a zachytenie momentov. Veď fotograf je umelec a tiež neurobí fotografiu, na ktorej vám s manželom vymení nohy len pre to, že to tak chcete vy. On sa pod fotografie podpisuje, vy idete s kožou na trh. Musíte si preto dokonale rozumieť.
7. Konkrétny fotograf
Najmä pri väčších štúdiách bývajú k dispozícii hneď viacerí fotografi. Zahovorte si konkrétneho, s ktorým ste celú mašinériu absolvovali a trvajte na jeho prítomnosti na vašej svadbe. V prípade dispozícii väčšieho rozpočtu zvážte zazmluvnenie dvoch fotografov, ktorí sa dopĺňajú, prípadne fotografa a kameramana ako tímu.
8. Porovnajte si ponuku
Zistite, čo všetko máte v cene a za čo je potrebné si priplatiť. Zaujímajte sa najmä o časy, v ktorých vás fotograf bude fotiť a počet fotografií, ktoré urobí. Čo všetko vám v rámci ceny dodá a akým spôsobom? Chcete okrem svadobného dňa nafotiť aj rande, prípadne save the date? Zistite, či to budete musieť platiť extra alebo viete na ďalšie fotenie dostať aj nejakú zľavu.
9. Vyriešte zmluvný vzťah
V prvom rade je potrebné povedať, že fotograf vlastní práva na vaše fotografie, a teda ich môže použi aj na propagačné účely. Zároveň platí, že vy nemôžete zverejňovať fotografie len tak, kde sa vám páči a zároveň musíte vždy uvádzať meno fotografa, resp. používať fotografie s vodotlačou.
Okrem toho však zmluvný vzťah obmedzuje aj nepríjemné situácie, ako je odstúpenie od zmluvy, nedodržanie dohodnutých podmienok a podobne. Zmluvu chráni ako vás, tak aj fotografa. To, či ju budete vyžadovať, je len na vás, ale každé korektné štúdio by so zmluvným zabezpečením vzťahu nemalo mať žiadny problém.
10. Informujte sa o postprodukcii
Zistite, ako dlho potrvá, kým vám fotograf dodá fotografie. Na akých nosičoch budú umiestnené a koľko fotografií bude fotograf retušovať. Ak už máte odpoveď na všetky otázky a ste spokojní, našli ste toho pravého fotografa pre vás 😊.
Pridaj príspevok