12 mesiacov do svadby – na čo všetko treba myslieť?

  • 16. apr 2018
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Prvý veľký krok je za vami. Váš priateľ a teraz už snúbenec si pred vás kľakol a požiadal vás o ruku.  Je zrejmé, že teraz je váš vzťah ešte viac nabitý láskou a pravdepodobne si užívate jeden druhého, avšak, pomaly ale iste by ste sa mali zamyslieť nad tým, čo bude nasledovať.

Pokiaľ ste zástankyňou tradičného “do roka a do dňa”, je tento článok určený práve pre vás. Tie, ktoré si s plánovaním dávate trošku načas, sa k nášmu zoznamu môžete vrátiť 12 mesiacov pred vašou svadbou. Takže, aké sú jednotlivé kroky, ktoré vás čakajú a aké by malo byť ich poradie?

Zásnuby

Prvým bodom zo všetkých je vašu radostnú novinu všetkým oznámiť :-). Začnite tými najbližšími a určite to urobte osobne. Keď už prejdete všetkých blízkych, môžete túto informáciu zverejniť na sociálnych sieťach.

Hlavné rozhodnutia

V najbližších dňoch vás čaká niekoľko hlavných rozhodnutí. Mali by ste sa s partnerom dohodnúť, či bude váš sobáš cirkevný alebo civilný. Ide o to najpodstatnejšie rozhodnutie, pretože práve to je na celej svadbe najzásadnejšie.

Následne by bolo vhodné rozhodnúť, o akú veľkú svadbu by ste mali záujem. Či uprednostníte komornú atmosféru o dvoch svedkoch, prípadne obed s najbližšou rodinou alebo sa rozhodnete pre veľkú svadbu so všetkými ľuďmi, na ktorých vám záleží, alebo aj nezáleží. Ďalšou podstatnou vecou je ročné obdobie. Ste skôr letné typy a vašu svadbu si predstavujete ako parádnu oslavu pod hviezdami alebo vás očarila atmosféra jesenného počasia?

Rozpočet

Po stanovení hlavných rozhodnutí, ktoré sme spomínali vyššie, je podstatné určiť si váš finančný strop. Všetko so všetkým súvisí a je potrebné, aby ste sa zamysleli nad všetkými položkami, ktoré svadba so sebou prináša. Určite nezabúdajte aj na rezervu. V tomto bode by bolo vhodné, aby ste sa zamysleli aj nad zložením financovania svadby. Budú vám vaši rodičia na niečo prispievať? Čo konkrétne by ste od nich potrebovali a s akou sumou môžete počítať?

Približný zoznam hostí

Ešte predtým, než definitívne určíte miesto a dátum konania svadby, je potrebné urobiť si predbežný zoznam hostí. Pokiaľ nechcete, v tomto bode ho nie je potrebné konzultovať s vašimi rodičmi, ale aby ste neboli neskôr prekvapení, že vaša mama plánuje pozvať dve svoje najbližšie kamarátky s rodinou, keďže oni pozvali na svadbu svojich detí ich.

Či sa vám to páči alebo nie, pokiaľ vaši rodičia na vašu svadbu prispievajú, mali by ste im umožniť sa k zoznamu hostí aspoň vyjadriť. Na základe tohto predbežného zoznamu získate predstavu, či musíte hľadať priestor s kapacitou do 50 ľudí alebo je nevyhnutné pozerať sa po priestoroch pre väčší počet hostí.

Dátum a miesto svadby

Keď už máte jasno ohľadom predchádzajúcich bodov, je na čase začať sa obzerať po vhodnom dátume a mieste svadby. Pod miestom nemáme na mysli iba miesto pre hostinu, ale samozrejme aj konkrétnu matriku či kostol. Vyberajte rozumne, aby ste neskôr nemali problém s nákladnými, či náročnými presunmi, prípadne so zháňaním ubytovania pre hostí alebo množstvom odrieknutých účastí pre nevhodne zvolený termín.

Štýl svadby

Ďalším krokom je určenie, v akom štýle sa svadba bude niesť. Necháte všetko na profesionálov a iba si vyberiete čo sa vám páči alebo stavíte na handmade svadbu a čo pôjde si vyrobíte vo vlastnej réžii? Túžite po honosnej svadbe plnej kvetinových aranžmánov alebo po vintage s lúčnymi kvetmi v zaváraninových fľašiach s jutovými ozdobami?

Vaši najbližší 

V tento veľký deň budú po vašom boku stáť aj vaši najbližší. Je na čase pouvažovať, koho by ste chceli za vašich svedkov, ktorá s kamarátok rozhodne musí byť vašou družičkou a s čím všetkým by vám mohli pomôcť. Pre každého, koho v tejto veci oslovíte, to bude veľká časť. Urobte z toho teda slávnostný akt. Opýtajte sa ich formou osobného listu, či drobného darčeka a povedzte im, prečo ste sa rozhodli práve pre nich a čo pre vás znamenajú.

Mantinely pre rodičov

Nepríjemnou povinnosťou, ktorú však musíte určite podstúpiť, je stanovenie si mantinelov s vašimi rodičmi. Napriek tomu, že vám platia časť svadby, prípadne celú (možno ani neprispievajú, ale snažia sa vám do všetkého rozprávať) nemajú právo rozhodovať za vás. Pre dobro v rodine by ste si mali spoločne sadnúť a povedať im, s čím vám pomôcť môžu a čo by ste si chceli urobiť po svojom.

Profesionáli

Podstatným rozhodnutím je výber profesionálov. Máme na mysli kameramana, fotografa, DJ, či kapelu, prípadne starejšieho, floristku a podobne. Platí, že tí najlepší sú vybookovaní značne dopredu. Preto neváhajte a pohľadajte tých pravých pre vás.

Svadobné oblečenie

Začnite si robiť prehľad o tom, čo ktorý salón ponúka, aký štýl šiat a obleku sa vám páči. Rozhodnite sa, či si chcete šaty kúpiť, požičať a koľkokrát sa chcete prezliekať.

Výzdoba

Uvažujte nad výzdobou. Či už si ju budete robiť sama alebo sa o ňu budú starať profesionáli, začnite hľadať na internete množstvo inšpirácií toho čo sa vám páči.

Koláče

Dohodnite si s cukrárňou ochutnávku a vyberte si zloženie výslužiek a koláčikov na svadobnú hostinu. Nezabudnite ani na koláčiky do práce, či pre susedov. Presné počty môžete uzatvoriť aj pár dní pred svadbou. Rovnako začnite uvažovať o svadobnej torte a ukážte to, čo sa vám páči vašej cukrárke.

Svadobné zvyky

Rozhodnite sa, či chcete niektorý zo svadobných zvykov zapojiť do vášho svadobného programu. Oslovte profesionálov, ak je to potrebné. Napríklad v prípade čepčenia folklórny súbor.

Definitívny zoznam hostí

Uzatvorte zoznam hostí.

Tlačoviny

Vyberte si vizuál vašich svadobných oznámení a aj ostatných tlačovín, ktoré budete k svadbe používať a objednajte si aj konkrétne počty.

Obrúčky

Vyberte si svadobné obrúčky a objednajte ich. Výroba niektorých môže trvať aj niekoľko mesiacov. Rozhodnite sa, či si do nich dáte niečo vygravírovať.

Oblečenie

Zabezpečte si svadobné odevy. Nemáme na mysli iba svadobné šaty a ženíchov oblek, ale aj popolnočné šaty, obuv, spodnú bielizeň, doplnky, prípadne kroje, či spodné prádlo určené na svadobnú noc :-).

Menu

Rozhodnite sa pre vaše svadobné menu. Ak je to potrebné, ochutnajte ho. Uistite sa, že budete spokojní.

Alkohol

Ak si kupujete alkohol sami, určite si. koľko druhov a akého alkoholu budete kupovať. Pozerajte sa po rôznych akciách a stanovte si aj množstvo alkoholu, ktorý bude pripadať na hlavu. Pokiaľ vám alkohol zabezpečia v mieste hostiny, dohodnite sa na jednotlivých druhoch.

Make-up, účes, manikúra

Vyberte si vizážistku a kaderníčku a okrem presného termínu a času si dohodnite aj prípadnú skúšku. V prípade manikúry si svoj termín zajednajte pár dní pred svadbou.

Rozlúčka so slobodou

Požiadajte svoje družičky a družbov, či svedkov, aby vám zorganizovali rozlúčky so slobodou. Poriadne si to užite.

Medové týždne

Ak sa po svadbe hneď chystáte na svadobnú cestu, zarezervujte si ju. Nezabudnite, že ak sa zmienite, že ide o vaše medové týždne, poskytovatelia služieb zvyknú novomanželom ponúknuť rôzne úľavy, či lepšiu ponuku.

Program, harmonogram

Začnite pracovať na obsahu svadby, jednotlivých častiach programu. Pripravte si harmonogram. Určite o využijú aj profesionáli, ktorí budú na vašej svadbe pracovať.

Ubytovanie

Zistite od vašich hostí, kto má záujem o ubytovanie a zarezervujte im izby. Dohodnite sa s poskytovateľmi na množstových zľavách.

Odvoz

Zabezpečte pre vašich hostí odvoz, či už formou autobusu alebo šoféra s voľným autom.

Doklady

Skontrolujte si, či máte všetky materiály a doklady potrebné k uzavretiu sobáša a či máte po formálnej stránke všetko pripravené.

Darčeky

V prípade, že plánujete na vašej svadbe niekoho obdarovať, je na čase zabezpečiť darčeky. Či už máte v pláne darovať poďakovanie vašim rodičom, prekvapiť osobným darčekom vašu lásku, či obdarovať všetkých vašich hostí, nenechávajte to na poslednú chvíľu.

Mini dekorácie

Dokončite všetky dekorácie, ktoré si na svadbu vyrábate sama. Kúpte knihu hostí a k nej pekné pero, vyhotovte ceduľky s nadpismi, zasadací poriadok, menovky, či košíky prvej pomoci. Postupne uzatvárajte všetky mini dekorácie, ktoré vašu svadbu dotvoria.

Zoznam piesní

Pripravte si zoznam piesní. Nielen tých, ktoré chcete na vašej svadbe určite počuť, ale aj tých, ktoré počuť rozhodne nechcete.

Prvý tanec

Trénujte doma prvý tanec. Užijete si tak romantické chvíle a vyhnete sa zbytočnej tréme na vašej svadbe.

Kontrola a svadba

Skontrolujte, či ste na nič nezabudli, či je všetko potrebné pripravené, dohodnuté a nachystané a užite si váš veľký deň :-).


Komentáre

    Pridaj príspevok