Ako ušetriť na svadbe? Týchto 21 vecí ti nebude chýbať

 • 18. okt 2020
 • Dana Račko
 • iStock

Nie, nie som ten typ, ktorý by si dal za cent prevŕtať aj koleno. Som praktická a mnohé svadobné drobnosti boli pre mňa gýčom alebo zbytočnosťou. Niečím, čo na svadbe nemusí byť, nikomu nechýba a bez čoho bude vaše áno aj tak platné. Ich prítomnosť na svadbe sa v istom čase stala modernou, a tak niektoré nevesty nadobudli dojem, že tieto veci na svadbu patria. Pýtate sa, ako ušetriť na svadbe?

Toto nie je návod, ako ušetriť každý cent a dostať svadobný rozpočet na minimum. Berte to ako inšpiráciu a zamyslite sa, či naozaj všetko z menovaného na svadbe potrebujete. Spíšte si orientačné ceny za jednotlivé položky a rozhodnite sa, či výsledná suma zamieša karty vo vašom svadobnom rozpočte.

Peniaze ušetrené na týchto drobnostiach môžete použiť napríklad na obľúbenú čokoládovú fontánu s ovocím alebo dopriať hosťom kvalitnejší alkohol. Alebo si ich môžete odložiť na svadobnú cestu…

Ako ušetriť na svadbe

1. Darčeky pre hostí

Sú milé, možno potešia, ale povedzme si úprimne, často končia v koši alebo zabudnuté v zásuvke svadobných hostí. Mydielka, s ktorými si len málokto umyje ruky, vyzdobené perníky, ktoré nikto nechce jesť či magnetka s dátumom svadby na chladničke vašej sesternice z tretieho kolena. Nie, ani vy by ste si ju tam nedali, pretože je na nej dátum svadby niekoho iného, nie váš.

2. Podbradníky

Možno budete argumentovať, že sú veľmi praktické, lebo veď, čo ak si bez nich zašpiníte svoje svadobné šaty? Verte mi, určite sa dokážete najesť aj bez infantilných podbradníkov s menami. A ak nie, nič to, svadba nie je súťaž o najsterilnejšiu udalosť roka.

3. Vešiaky

Pokiaľ patríte medzi kreatívne nevesty, ktoré zrecyklujú staré vešiaky a vyzdobia ich na svadobné, investícia predstavuje zopár drobných. V prípade, že naozaj plánujete kúpiť dva kusy vešiakov pre zopár fotografií svadobných detailov, ešte si ich premyslite. Svadobné šaty vám udrží aj celkom obyčajný vešiak. Hlavnú pozornosť si budú aj tak užívať vaše krásne svadobné šaty.

4. Podväzok

Kupujte, pokiaľ ho chcete použiť počas fotenia alebo svadobnej noci. Tradíciu „niečo modré“ môžete naplniť iným detailom – prvkom na náušniciach, vyšitým malým modrým srdiečkom na vnútornej strane šiat, modrými kvetmi, mašľou previazanou okolo drieku…

5. Poďakovanie rodičom

Na to najkrajšie a najúprimnejšie ďakujem rodičom nepotrebujete predpísané slová na drevenom srdiečku. Stačí silné objatie a ďakujem rovno do očí. Ozdobných „čačiek mačiek“ majú rodičia a svokrovci v obývačke viac než dosť. Ďalší lapač prachu do zbierky nepotrebujú. Svoje ďakujem im môžete vyjadriť aj inak. Prekvapte ich spoločnou večerou, wellness pobytom alebo výletom.

6. Papuče

Každá správna svadobčanka sa teší na tancovačku, a preto myslí na to, že v lodičkách nevydrží pretancovať celú noc. Teda, česť výnimkám. Preto si pribalí aj obuv na prezutie a nepotrebuje „papučky pre boľavé nôžky“. Hoci sa na prvý pohľad zdajú byť komfortné, nie sú až také bezpečné. Na podlahe sa šmýkajú a určite nechcete, aby si vaši svadobní hostia odniesli zo svadby namiesto sladkej výslužky vyvrtnutý členok.

7. Kufrík prvej pomoci

Netvrdím, že je celkom zbytočný. Na druhej strane, väčšina ľudí si zvykne do auta alebo kabelky prihodiť nejaký ten liek ma migrénu alebo deodorant. Náhradné pančušky sú samozrejmosťou u každej dámy. Ak mu dáte zelenú, fajn, dajte doň pár základných vecí. Nemusíte hneď vykúpiť celú drogériu.

8. Poháre s menami a dátumom svadby

Neviem prečo, ale tieto poháre vo mne odjakživa evokovali pozostatok socializmu. Nechýbajú vari v žiadnej výkladnej skrini našich rodičov. Svadobný prípitok trval pár sekúnd. Úprimne, vôbec si nespomínam na poháre, v ktorých bol.

9. Taniere s menami a dátumom svadby

Radím ich do podobnej kategórie ako poháre.

10. Príbory s menami a dátumom svadby

Radím ich do rovnakej kategórie ako taniere.

11. Náramky pre družičky

Ten som kúpila iba mojej hlavnej družičke. Myslím, že sa patrí, aby bola jasne odlíšená od ostatných družičiek, nakoľko na svadbe zaujíma výnimočné miesto.

12. Darčeky pre družičky

Držím sa hesla, že svadba je udalosťou, na ktorej by mali byť v prvom rade obdarovaní novomanželia. Samotným darom pre hostí je pozvanie a náklady s ním spojené. Predsa som však tej mojej hlavnej družičke niečo podarovala – moju svadobnú kyticu. Túto milú tradíciu začala moja najlepšia priateľka, ktorá mi odovzdala tú svoju so slovami „nech sa do roka vydáš!“ Stalo sa. Verím, že aj moja kytica prinesie rovnaké šťastie hlavnej družičke.

13. Výzdoba auta

Umelé kvety na kapote auta boli pre mňa vždy vrcholom gýču. Svadobné autá sme symbolicky ozdobili tradičnými krepovými stužkami vo farbách výzdoby.

14. Svadobná ŠPZ-tka

Tých zopár metrov od kostola na miesto svadobnej hostiny sme zvládli aj bez označenia „novomanželia“.

15. Pierka

V poslednej dobe viacero neviest upúšťa od tradície svadobných pierok. Hlavným dôvodom nie sú ani tak financie, ako ich nepraktickosť. Iste ste už aj vy boli na svadbe, kde vás pierka doslova otravovali. Nedržali ako mali, stratili ste ich, zabudli na vás a nedostali ste ich.

16. Rekvizity na fotenie

Najkrajšou a najvtipnejšou rekvizitou sú predsa novomanželia! Keď je na svadbe dobrá atmosféra a ľudia sa bavia, nepotrebujú rekvizity. Dobrý svadobný fotograf ich aktívne zapojí do fotenia tak, aby sa nenudili.

17. Kameraman

Nevesty často riešia túto dilemu. S odstupom času by som nemenila toto rozhodnutie. Rodina a priatelia nás prekvapili kopou amatérskych videí, ktoré v nás vyvolali zimomriavky a spomienky na náš jedinečný deň. Kedysi nemal každý vo vrecku mobil s kamerou, preto bola úloha kameramana v tom čase celkom iná ako dnes.

18. Svadobné tlačoviny

Vytlačené svadobné menu a nápojový lístok na našom svadobnom stole nebol. Hlavný „nalievač“ hostí informoval o ponuke nápojov a čo sa týka jedla, hostia sa nechali radi prekvapiť, čo chutné si pre nich šéfkuchár pripravil.

19. Menovky

Hostí sme usadili za okrúhle stoly. Zasadací poriadok ich čakal pri vstupe do svadobnej miestnosti. Miesto pri stole sme nechali na ich voľbu.

20. Vankúšik na obrúčky

Jedna dobrá kamarátka mi ponúkla, že nám kúpi vankúšik na obrúčky, ktorý sa jej zapáčil. Bola som jej veľmi vďačná, no úprimne som jej povedala, že je pre nás úplne zbytočný. Nechcela som, aby kúpila niečo, čo vlastne ani nechceme. Decentná strieborná tácka na obrúčky v kostole splnila svoj účel.

21. Detský kútik

Spomínam si na časy, keď som bola dieťa a išli sme na svadbu. Vtedy boli v móde balóny ako vrchol svadobnej dekorácie. Šantili sme s nimi, zbierali aspoň jeden z každej farby a tešili sa z nazhromaždených úlovkov. Na tej našej síce balóny neboli, ale deti sa vybláznili pár hodín na parkete a potom zaľahli do postelí. Maľovanky, háčkovaní mackovia, bublifuky a iné im vôbec nechýbali.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe