4 pravidlá, aby váš svadobný make-up vydržal v bezchybnom stave

 • 16. apr 2024
 • Michaela Debnárová @its1mishell
 • iStock

Vizáž nevesty je v svadobný deň veľmi dôležitá. Či už svadobný make-up zveríte do rúk profesionála alebo sa na túto úlohu podujmete samé, nie je jednoduché docieliť, aby počas celého dňa a noci make-up na pleti vydržal v perfektnom stave od začiatku až do konca. Vizážistka pri líčení nevesty používa kozmetické produkty, ktoré sú trvácne a vydržia aj niekoľkohodinovú „záťaž“. Mnohé z nás však podvedome robia chyby, ktoré môžu značným spôsobom ovplyvniť vzhľad a výdrž nášho líčenia. Čomu sa vyvarovať a ako postupovať, aby svadobný make-up vydržal čo najdlhšie?

svadobný make-up

1. Výber kozmetických produktov prispôsobte typu pleti

Toto základné pravidlo je určené pre tie z vás, ktoré sa plánujú nalíčiť samé, bez pomoci profesionála. Nikdy nezabudnite prihliadať na svoj typ pleti. Ak je suchá, použite produkty, ktoré ju hydratujú. Ak mastná, voľte zmatňujúci finiš podkladovej bázy či make-upu. Pri pleti s výraznejšími nedokonalosťami je dôležitá vyššia krycia schopnosť make-upu. Ak má svadobný make-up vydržať, musíte k nemu pristupovať zodpovedne, s ohľadom na váš typ pleti.

2. Aby svadobný make-up vydržal celý deň

Bez ohľadu na to, či sa líčite samé alebo sa o vás postará vizážistka, odporúčame sa pri líčení nevyhnúť nasledujúcim trom produktom: podkladová báza (primer), púder a fixačný sprej.

Podkladová báza má za úlohu pripraviť vašu pleť pred aplikáciou make-upu. Môže byť zmatňujúca, hydratačná, rozjasňujúca alebo s funkciou minimalizácie pórov. Podklad pod make-up je veľmi dôležitý, pretože ak je vhodne vybratý k vášmu typu pleti, dokáže výrazne predĺžiť trvácnosť líčenia.

Nezabudnite ani na podklad pod očné tiene. Ak nevlastníte žiadny špeciálny produkt určený práve na tento účel, siahnite po korektore, ktorý následne zaxifujte púdrom a môžete smelo prejsť na aplikáciu tieňov, ktoré takto vydržia neporovnateľne dlhšie.

Púder je dôležitý pre zafixovanie make-upu aj zmatnenie miest, ktoré bývajú problematické pri väčšine typov pleti a keď sa potíte, práve tieto miesta (čelo, nos, brada, okolie očí či líca) na pleti bývajú najviac postihnuté. Je preto vhodné ich prepudrovať, aby ste sa vyhli „zliezaniu“ make-upu či jeho usádzaniu v hlbších vráskach napríklad okolo pier, na čele či v očnom okolí. Pozor, s púdrom to nikdy neprežeňte, aby ste pleť zbytočne nevysušili a nepokazili tým vzhľad make-upu!

Fixačný sprej je nesmierne dôležitou súčasťou líčenia. Má funkciu „spojiť“ všetky nanesené vrstvy líčidiel a make-up vďaka nemu vyzerá celistvejšie a krajšie, pričom sa výrazne predĺži jeho trvácnosť. Rovnako ako pri báze, aj pri fixačnom spreji platí, že dokáže s pleťou urobiť to, čo potrebujete – hydratovať, osviežiť, zmatniť či prejasniť.

Hľadáš svadobného dodávateľa? Nájdi ho cez náš Dopytovač!

púder a štetec

3. Eliminujte na minimum dotýkanie sa tváre

Možno to znie až príliš jednoducho – opak je pravdou. Jedným zo základných pravidiel dokonalej výdrže vášho líčenia sú práve dotyky a ich vplyv na váš svadobný make-up. Pokiaľ naozaj nemusíte, dbajte na to, aby ste sa počas svadobného dňa čo najmenej dotýkali svojej pleti. Ak sa spotíte, použite vejár alebo papierovú vreckovku, ktorou zľahka jemnými dotykmi vpijete pot preč z tváre. V žiadnom prípade pleť nešúchajte rukami a vyhnite sa aj škriabaniu a akýmkoľvek ďalším dotykom, ktoré by mohli zásadne narušiť trvácnosť vášho make-upu.

ženská ruka drží kozmetickú taštičku, dekoratívna kozmetika

4.Nezabudnite na taštičku „prvej pomoci“

Určite ste už o tom počuli – nevesta by na svadbe mala mať vždy po ruke tzv. „záchrannú taštičku“, ktorá bude obsahovať okrem iného aj produkty dekoratívnej kozmetiky, ktoré vám dokážu v správnej chvíli poskytnúť všetko, čo budete potrebovať. Nezabudnite si pribaliť rúž, púder či korektor, aby ste v akútnom prípade mohli opäť vylepšiť vzhľad svojho líčenia. Rúž sa počas jedenia a pitia z pier rýchlo vytratí. Ak máte mastnejší typ pleti, určite oceníte púder a korektor sa bude hodiť v prípade, že sa na pleti vyskytne nedokonalosť, ktorú bude treba rýchlo prekryť bez toho, aby ktokoľvek niečo spozoroval.

Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe