7 efektívnych tipov, ako odelektrizovať šaty a iné oblečenie a predísť statickej elektrine

 • 19. feb 2024

Asi všetky z vás už zažili tú nepríjemnú situáciu, keď sa k vám oblečenie pripútalo viac, ako by ste si priali. Elektrizujúce šaty nespôsobujú len nepohodlie, ale aj malé elektrické šoky. Preto sa dnes pozrieme na niekoľko jednoduchých, účinných a hlavne vami overených spôsobov, ako odelektrizovať šaty a predísť statickej elektrine na oblečení.

ako odelektrizovať šaty
Zdroj: iStock

Domáce tipy, ako odelektrizovať šaty

Elektrizujúce šaty sú naozaj otravným problémom a vedia veľmi potrápiť. Vo všedný deň by ste im to možno vedeli odpustiť, ale ak vás takto prekvapia pred svadbou alebo inou špeciálnou príležitosťou, nebude to príjemné. Poradíme vám preto, ako šaty odelektrizovať a využiť pri tom prostriedky, ktoré určite máte aj doma. Ak vám totiž začali šaty elektrizovať v deň svadobnej hostiny, asi nebudete mať čas kupovať špeciálne prípravky alebo dokonca nové šaty.

Drôtený vešiak

Drôtený vešiak vie naozaj účinne bojovať s nepríjemnou statickou elektrinou na odevoch. Ak vám vaše šaty elektrizujú, jednoducho prejdite drôteným vešiakom pozdĺž vnútornej strany odevu. Týmto spôsobom obnovíte rovnováhu elektrického náboja. Drôtený vešiak bude fungovať aj na materiály, akým je napríklad hodváb.

statická elektrina na oblečení
Zdroj: iStock

Nastriekajte aviváž na problematické oblečenie

Nie, nemusíte šaty znovu prať. Jednoducho pridajte lyžicu aviváže do rozprašovača s vodou a vytvorte zmes, ktorú nastriekate na problematické miesta na oblečení, aby ste eliminovali tvorbu statickej elektriny.

ako odelektrizovať šaty a iné oblečenie
Zdroj: iStock

Kondicionér na vlasy

Ak nemáte aviváž, môžete rovnakým spôsobom použiť aj vlasový kondicionér. Naneste si ho na ruky ako krém a jemne ho rozotrite po problematických miestach na oblečení, samozrejme z rubu šiat. Prípadne použite jeho zriedenú verziu v rozprašovači podobne, ako sme vám poradili v tipe s avivážou a statická elektrina na oblečení nemá šancu.

ako odelektrizovať šaty fórum a skúsenosti
Vytvorte novú diskusiu vo Fóre na Mojej svadbe

Krém na ruky

Použiť môžete aj obyčajný krém na ruky, ktorý takisto zbaví vaše šaty statickej elektriny. Na miesto, kde oblečenie s vašim telom najviac elektrizuje, aplikujte trochu krému na ruky. Keď zaschne, tak by vás mal zbaviť všetkej statickej elektriny. To je ďalší dôvod, prečo by ste mali krém na ruky nosiť so sebou v kabelke kamkoľvek idete.

Malá a nenápadná zicherka

Na elektrizujúce oblečenie pripnite malú kovovú zicherku, resp. zatvárací špendlík. Pokojne tak, aby ju nebolo vidieť. Našťastie je zicherka malá a nenápadná. Jej náboj však pomáha udržiavať rovnováhu statickej elektriny ako silný bojovník.

katalóg svadobných dodávateľov
Zadaj svoj dopyt do Dopytovača alebo si prezri náš Katalóg Profesionálov!

Lak na vlasy

Pomôcť pri elektrizujúcom oblečení môže aj obyčajný lak na vlasy. Jemne ho nastriekajte na odev a zbavíte ho tak statickej elektriny. Aké jednoduché! Dajte však pozor, aby ste použili len malé množstvo laku. Aj minimálne množstvo vytvorí na šatách ochranný film, pomôže eliminovať statickú elektrinu a udržať vaše oblečenie pod kontrolou.

Ďalšie tipy, ako odelektrizovať šaty

Samozrejme, máme pre vás ešte niekoľko ďalších trikov a tipov, ktoré vám pomôžu odelektrizovať šaty a zbaviť oblečenie statickej elektriny.

 • Uprednostnite prírodné vlákna: V prvom rade myslite na statickú elektrinu už pri kúpe vášho oblečenia. Prírodné vlákna, ako je napríklad bavlna, vlna alebo ľan, zvyknú menej elektrizovať.
 • Kúpte si antistatický sprej: Ak chcete byť na statickú elektrinu pripravené, tak na trhu sú k dispozícii aj rôzne antistatické spreje, ktoré môžete aplikovať priamo na oblečenie. Na odeve vytvoria tenký film a zabránia hromadeniu statickej elektriny.
 • Noste antistatické doplnky: Môžete nosiť aj rôzne antistatické doplnky, náramky alebo šperky, ktoré budú udržiavať rovnováhu elektrického náboja na vašom tele.

Ako odelektrizovať oblečenie vám poradia aj v našom Fóre

Čo by ste nám poradili na zbavenie sa statickej elektriny vy? Ako zvyknete odelekrizovať šaty?  Čo je vašim zaručeným spôsobom? Zapojte sa do diskusie vo fóre, zdieľajte svoje skúsenosti či získajte ďalšie tipy na boj proti elektrizujúcemu oblečeniu.

P.S. – Vedeli ste, že originálne svadobné inšpirácie, rady a tipy nájdete aj u našich susedov? Navštívte naše české Bereme se.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock, Canva

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe