7 inšpirácií, ako použiť citróny na letnej svadbe

 • 10. jún 2023
 • Dana Račko
 • iStock

Svieže, šťavnaté a trendy – také sú citróny na svadbe. Ich žiarivá žltá farba, osviežujúca chuť a vôňa sú ako stvorené na letnú svadbu. Stačí trocha fantázie a otvoria sa vám nekonečné možnosti, kde a ako ich na svadbe skombinovať. Inšpirujte sa našimi tipmi a naplánujte si originálnu a sviežu letnú svadbu! Nebude vám kyslo, sľubujeme. 😉

stolovanie a taniere s citrónmi

1. Svadobná kytica

Ovocie vo svadobnej kytici nie je žiadnou novinkou, napriek tomu sa v nej neobjavuje príliš často. Citróny vo svadobnej kytici krásne vyniknú najmä s použitím bielych a krémových kvetov. Príjemný kontrast im dodá zeleň a stále obľúbený eukalyptus či papraď. Nemusia byť hlavným prvkom svadobnej kytice. Celkom postačí, ak sa v nej objaví pár vhodne vložených kusov, aby nebola svadobná kytica príliš ťažká. V našich končinách je ťažké zohnať kvet citróna, pokiaľ plánujete svadbu v exotike, pouvažujte aj o tejto možnosti.

svadobná kytica s ovocím

2. Svadobné oznámenia

Citróny na svadobnom oznámení sú naozaj netradičné a vidieť ich tam zriedka. Tento motív je veľmi univerzálny, pretože vynikne nielen na bielom, ale aj tmavom až čiernom podklade svadobného oznámenia. Dobre sa kombinuje tiež s tmavozelenou a modrou. Pekne vyniknú aj na transparentných alebo mliečnych svadobných oznámeniach.

svadobné oznámenia s citrónmi

citrónové svadobné oznámenia

3. Menovky

Ich výroba je taká ľahká a jednoduchá, že to zvládne každý. Existuje viacero variantov, ako ich použiť. Prvou možnosťou je zastoknúť do nich špajle, na ktorých bude prilepený papierik s menom svadobného hosťa. Takto vyrobenú menovku môžete položiť na tanier, alebo vedľa obrúska či pohára na prípitok.

svadobné menovky z citrónov

Druhou možnosťou je napísať meno svadobného hosťa priamo na citrón. V tomto prípade je dôležité použiť dobre pigmentovanú fixu a pri písaní si dať pozor, aby ste písmená nerozmazali.

Hľadáš svadobného dodávateľa? Nájdi ho cez náš Dopytovač!

svadobné stolovanie s citrónmi

Tip: Mená prestriekajte obyčajným lakom na vlasy, ktorý ich zafixuje, aby sa nerozmazali. Lak pri sprejovaní držte od citróna vo vzdialenosti približne 20 centimetrov, aby tekutina a tlak spreja nerozmazali fixu.

4. Svadobná torta a zákusky

Keď letná svadba s citrónmi, tak určite so svadobnou tortou so sviežou citrónovou chuťou. Nič neochutí cesto lepšie ako nastrúhaná citrónová kôra. Svieža a nie príliš sladká citrónová plna navyše uspokojí aj chuťové poháriky hostí, ktorí nemajú radi príliš sladké dezerty.

citrónová svadobná torta

Kolieska citrónov a citrónové listy dokonale podčiarknu efekt dokonalej tematickej svadobnej torty. Makrónky, cakepops, muffiny, tartaletky, ale aj klasické zákusky s citrónovou príchuťou alebo farbou nesmú v tomto prípade chýbať na vašom candy bare.

candy bar žltý

5. Svadobná výzdoba

Predstavte si stoly, cez ktoré sa stredom tiahne zeleň a v nej sú voľne položené citróny a sviečky. Dokonalosť! Nič viac im netreba. Alebo sklenené vázy, v ktorých sú nakrájané kolieska citrónov alebo celé citróny a kvety. Túžite po minimalistickej a prírodnej výzdobe? Vynechajte kvety vo vázach a nechajte v nich iba citróny.

citróny na vo svadobnej výzdobe

svadobná výzdoba citróny

Do svadobnej výzdoby môžete použiť aj citróny prekrojené na polovicu alebo vykrajované rôznymi ozdobnými vykrajovačkami. Citróny na svadbe sú kombinovateľné s prírodnými farbami a materiálmi ako je drevo a juta. Ale sú tak univerzálne, že pri správnej kombinácii s ostatnými svadobnými dekoráciami pôsobia luxusne a „neobkukane“.

Ešte stále si nenašla dodávateľov na svadbu? Skús to cez náš Dopytovač!

citróny vo váze s kvetmi

6. Nápoje

Čo sa najviac pije na svadbách? Nie, alkohol je až druhý v poradí. 🙂 Prvá je obyčajná voda s citrónom. Hostia ju milujú, pretože neobsahuje bublinky, zaženie smäd a neutralizuje chute, takže sa hodí ku každému jedlu. Ak im predsa chcete dopriať intenzívnejšiu chuť, stavte na limonády doplnené o trstinový cukor, bylinky a sirupy. Výborne sa hodí napríklad bazový alebo medovkový.

zásobník s limonádou na stole

Medzi obľúbené miešané alkoholické nápoje s citrónovou šťavou patria napríklad Kamikaze, Bloody Mary, Cuba Libre a Sangria. Citrónová vodka je zasa v legendárnom Cosmopolitane, ktorý sa preslávil vďaka seriálu Sex v meste. Citróny na svadbe si skrátka zamilujete!

miešané nápoje s citrónom

Autorka článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe