8 možností ako si vybieliť zuby na svadbu

  • 5. okt 2021
  • Dana Račko
  • iStock

Biele svadobné šaty a žlté zuby, to veru nie je vábna predstava krásnej nevesty. Biely úsmev vám vo svadobný deň dodá sebavedomie a vaše líčenie dostane celkom iný rozmer. Inak, medzi nami dievčatami, ružové odtiene rúžu opticky najviac zožltnú vaše zuby. Preto ak ich máte prirodzene menej biele, siahnite po iných odtieňoch. Ale o tom možno inokedy v inom článku. Dnes vám prezradíme, ako si vybieliť zuby na svadbu.

biele zuby

1. Ako si vybieliť zuby na svadbu prírodnou cestou?

Riešiť bielenie chrupu prírodnou cestou je vhodné najmä pre nevesty s citlivými zubami. Na trhu existujú gély s obsahom harmančeka, mäty, esenciálnych olejov bez syntetických látok. Ďalšou možnosťou sú staré dobré triky starých mám – vyčistiť si zuby jahodami, citrónovou šťavou, kokosovým olejom, sódou bikarbónou alebo soľou.

Posledné menované treba používať s mierou, inak si môžete poškodiť zubnú sklovinu. Istým spôsobom manuálneho prírodného čistenia je jesť surovú zeleninu, ktorá odstraňuje povlak zubný povlak – mrkva, petržlen, karfiol, špenát a zeler.

2. Bieliace zubné pasty

Odstránia iba ľahké povrchové zafarbenia. Obsahujú enzýny, aktívne uhlie, sódu alebo peroxid, ktoré pomáhajú zosvetliť farbu zubov a vrátiť im prirodzený odtieň. Medzi najúčinnejšie bieliace látky patrí práve peroxid. V bieliacich pastách sa nachádza v nízkych koncentráciách, ktorá nepoškodzuje zuby.

3. Ústna voda

Patrí k doplnkovej starostlivosti o zuby, sama o sebe vám zuby nevybieli. V kombinácii s používaním bieliacich pást alebo gélov môže zvýšiť účinky ich bielenia. Kvôli obsahu chlórhexidínu (ktorý má okrem iného výborné antibakteriálne schopnosti) je dobré ich používať maximálne dva týždne. V prípade dlhšieho používania bez prestávky by ste totiž mohli dosiahnuť presne opačný efekt – žlté zuby.

bielenie zubov

4. Prášky a púdre

Tieto bieliace prípravky sú akýmsi vyšším levelom bielacich zubných pást. Už po prvom použití je vidno rozdiel, ale k viditeľnejšiemu výsledku je potrebnéčistiť si nimi zuby čistiť aspoň dva týždne pred svadbou. Mnohé z nich obsahujú čierne uhlie, ktoré nielen zuby vybieli, ale dokáže odstrániť usadené minerály, posilňuje zubnú sklovinu a detoxikuje ústnu dutinu.

5. Gély

Sety na domáce bielenie obsahujú násady na vytvarovanie podľa vlastných zubov a bieliaci gél, ktorým sa násady plnia. Takto naplnené násady sa nechávajú na zuboch pôsobiť niekoľko minút až hodín. Výsledkom by malo byť odstránenie povrchových škvŕn zo zubov.

Najčastejšie používanou látkou na bielenie zubov je karbamid peroxid. Ten by ste mali nájsť vo všetkých prípravkoch na bielenie zubov. Účinnosť bielenia závisí od koncentrácie tejto látky. Čím vyššia koncentrácia, tým rýchlejšie výsledky. Na domáce bielenie sa používajú gély maximálne so 16% obsahom karbamidu peroxidu.

bielenie zubov

6. Bieliace pero

Sú založené na podobnej báze ako vyššie spomínané produkty. Ich výhodou je, že pôsobia ihneď po aplikácii a ich účinok je dlhodobý. Pre fixovanie účinku je vhodné pri ich používaní doplniť starostlivosť o chrup bieliacimi pastami alebo ústnou vodou na bielenie. Vďaka precíznejšiemu nanášaniu pomocou pera je možné individuálne vybielenie niektorých viac zažltnutých zubov.

7. Bieliace pásiky

Sú najobľúbenejším produktom na bielenie zubov, nakoľko je možné si ich zakúpiť v drogérii. Ide o rýchlu, efektívnu a cenovo dostupnú možnosť, ako docieliť biely úsmev. Procedúra bielenia trvá približne 2 – 3 týždne v pohodlí domova. Účinnosť tohto typu vybielenia je porovnateľná s efektom bielenia u zubára. Ich použitie je veľmi jednoduché. Zuby si najprv očistíte a osušíte uterákom, nalepíte pásiky, počkáte 30 minút, strhnete, vypláchnete a hotovo.

bielenie zubov

8. Zubár

Najdrahšou, ale zrejme najúčinnejšou metódou bielenia je zveriť sa do rúk odborníka. Súčasná stomatológia ponúka hneď niekoľko možností bielenia – LED svetlom, pieskovaním alebo peroxidom. Všetky tieto možnosti je vhodné kombinovať s dentálnou hygienou. U svojho dentistu si môžete zakúpiť aj takzvané domáce sady na bielenie zubov. Ide o prefabrikátové bieliace dlahy s rôznymi príchuťami (mentolová, melónová, marhuľová a iné). Po ich použití dochádza len k miernej korekcii farby zubov, pre výraznejší efekt sa odporúča opakovať nasadenie dláh 3 – 6 krát.

Autorka článku: Dana Račko

Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe