8 najčastejších chýb slovenských neviest
V niekoľkých bodoch sa pokúsim upozorniť nevesty na najčastejšie chyby, ktoré ja osobne ako svadobný DJ považujem za veľmi dôležité a stále pomerne časté.
1. Neprítomní novomanželia
Takmer na každej svadbe nastane okamih, keď novomanželia opustia svadbu a presunú sa na fotenie. Väčšina hostí sa ako mávnutím prútika „zasekne“ a zábava prestane prúdiť. Atmosféra je napätá, „nikto nič nevie“, hostia sa čudujú a samozrejme pre DJa tak nastáva čas, kedy by mal nejako zabaviť hostí aj bez nevesty a ženícha. Odporúčam, aby bol svadobný DJ informovaný, kam novomanželia odchádzajú a na ako dlho a osvedčilo sa mi tiež informovať všetkých hostí. Ak je to možné, skráťte tento čas na minimum. Za také maximum by som považoval 1 hodinu.
Dôrazne by som chcel varovať pred únosom nevesty. Viem, že v niektorých lokalitách Slovenska sa tento zvyk robieva, ale väčšina krajov už od toho upustila a za mňa je to dobre. Ideálna svadba je tá, kde sú ženích s nevestou po celý čas prítomní.
2. Dodržiavanie nočného pokoja
Pokiaľ máte šancu usporiadať svadbu na mieste, kde nie je nutné strážiť nočný pokoj, využite to. Počas svadobnej sezóny zažívam cca 40-50 svadieb a je to skutočne veľký a častý problém. Každý mesiac sa stretávam s tým, že mi novomanželia povedia „to je v pohode, nám tichá hudba nevadí a majiteľ hovoril, že stačí o 22h trochu stlmiť muziku“. Prezradím vám jednu vec. Niektorí majitelia svadobných miest klamú, aby neprišli o klienta, nepovedia vám dopredu, že za plotom žije sused, ktorý zakaždým o 22h volá na políciu.
Aby hostia tancovali, musí hudba dosahovať určitú hlasitosť. Keď chcete doma tancovať pred TV, tiež si ju pustíte nahlas. Rovnako to platí na svadbe. Tichá hudba = posedenie, hlasná hudba = tanec a večierok. Nie som ten typ DJa, ktorý musí nutne hlasitosťou muziky prevalcovať poháre na bare, ale istú hlasitosť je potrebné zachovať, ak má ísť o párty.
3. Svadba vonku
Veľa neviest chce mať svadbu snov pod holým nebom, noc plnú hviezd, tanec s prskavkami… To všetko je krásna predstava, ale nezabúdajte prosím, že žijeme na Slovensku, kde sa počasie môže zmeniť v priebehu niekoľkých hodín, možno aj minút. Pokiaľ chystáte svadbu vonku, vždy majte na pamäti, že je potrebné mať pripravený záložný variant pre prípad dažďa alebo chladu. Pokiaľ chcete DJa vonku, je nutnosťou mať aparatúru pod nejakou strechou, alebo aspoň dáždnikom. Až spadne „pár kvapiek“ do mixpultu a z reprákov zaznie ticho, pretože väčšina vybavenia pre DJa nie je vodeodolná, tak už bude neskoro zháňať prístrešok.
To isté platí aj pre slnko. Technika nie je stavaná na priame slnko, kde sa môže teplota vyšplhať na 50 °C. Hrozí tak prehriatie systémov a fatálne zlyhanie aparatúry. Ak sú predpovede s nočnými teplotami pod 15 ° C, je na mieste organizovať hostinu vo vnútri. Možno vám príde 15 stupňov dostatočných, ale pri takej teplote nastane situácia, keď najmä ženy vyhľadajú teplejšie miesto a pokiaľ je muzika vonku, z tanca nebude nič.
4. Nervy zo zlého počasia
Veľa neviest sa na Facebooku „rúca“ a sú smutné z toho, že majú svadbu vonku a bude také počasie. Avšak nie je potrebné sa z toho nervovať. Chlad a dážď naopak môže ľudí zahnať do reštaurácie, kde potom všetci trávia celý svadobný deň a noc. Všetci sa bavia, jedia, popíjajú, tancujú a priznajme si, že aj svadobné fotky v daždi sú krásne.
Naopak pri slnečnom počasí, keď teploty atakujú tridsiatku sú všetci spotení, vyhľadávajú tieň po všetkých kútoch areálu, pijú z väčšej časti len nealko a torta sa rozteká kdesi na stole. V takom počasí sa obvykle začína viac tancovať až okolo 22 hodiny. Kdežto pri priemerných teplotách už napríklad o 17 hodine.
5. Sťahovanie aparatúry
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa budem radšej 3x sťahovať, než byť celý deň sám v reštaurácii a čakať, či si niekto náhodou príde zatancovať. Rovnako to platí pre oddelenú tanečnú sálu. Nie je to dobrý variant. Akonáhle je svadobný DJ niekde bokom, tancuje sa o 50% menej, ako keď je všetko na jednom mieste. Dnes je pomerne bežné, že zapojím jednu aparatúru v mieste obradu, potom nastane presun napríklad do záhrady, kde trávime čas do 22 hodiny a potom sa presunieme na večernú párty do reštaurácie.
Hľadáš DJ na svadbu? Nájdi ho cez náš Dopytovač!
6. Kultúrny dom vs. zámok
Je lepšie urobiť si skvelý žúr v kulturáku s veľkým výberom jedla a pitia, než luxusnú svadbu na zámku, kde si všetci budú musieť všetok alkohol kúpiť. Ak ste si na svadbu nepripravili šesť núl alebo jednoducho len nechcete rozhadzovať, vyberte si lacnejšie miesto. Aj storočná stodola môže byť krásna.
Ja aj moji kolegovia máme skúsenosť, že sa hostia viac bavia v obyčajnejších priestoroch. Možno to je aj typom ľudí, ale tak to jednoducho je. Čím honosnejšie miesto, tým sa menej pije, tancuje. Pamätajte si, že náš národ potrebuje na tanec dobrú náladu, tmu a alkohol. Ak hostia veľmi netancujú, urobte v sále intímčo (zhasnite svetlá, napríklad aj led reťaze pri strope sú dobrým riešením a objednajte všetkým „rundu“.) Uvidíte, že sa situácia zlepší.
7. Fotokútik
Nevesty, ktoré chcete mať na svojej svadbe fotokútik a ste rozhodnuté pre Instax, požičajte si ho ešte pred svadbou a vyskúšajte si s tým fotiť za rovnakých svetelných podmienok… Urobte si doma improvizovaný fotokútik a skúste sa odfotiť s priateľmi.
Úplne úprimne – veď je to hrozné. Fotky sú malé, tmavé, ceduľky s nápismi sa nedajú vôbec prečítať. Nerozumiem tomu, že si to niekto dobrovoľne na svoju svadbu vezme. Pokiaľ využijete Instax s tými najväčšími fotkami, tak je to o kúsok lepšie, ale stále sme cca na polovici fotky 10×15, kde je už všetko krásne vidieť.
8. Jedlo pre hostí i dodávateľov
Jedna prosba za všetkých dodávateľov. My, dodávatelia, ktorí sme s vami celý deň, musíme tiež jesť. Nemusíme nutne sedieť pri svadobnej tabuli, naopak radi si sadneme niekam do kúta, aby sme mohli v prípade potreby odbehnúť od nedojedeného jedla a pustiť pesničku, podať mikrofón na príhovor, alebo odfotiť spoločnú polievku. Nemusíme mať sviečkovú, nepohrdneme aj obyčajnejším pokrmom. Len jednoducho, jesť musíme.
Často totiž prídeme na obrad o 13h a všetci sa tak domnievajú, že sme už po obede… Ale my musíme vyjsť napríklad už o 9 hodine, aby sme vám pomohli zariadiť svadbu snov. Pokiaľ chcete ušetriť na tých niekoľkých porciách, ani to pre nás nebude problém, ale dajte nám prosím, vopred vedieť, že si máme priniesť nejakú veľkú desiatu a krabičky, alebo že nás v čase obeda nebudete hodinu potrebovať a my odídeme na obed napríklad do inej reštaurácie.
Rovnaký problém občas nastáva s hosťami. Pokiaľ je obrad o 13-14 hodine, pripravte pohostenie aj pre nich. Veľa hostí totiž odchádza skoro pred poludním a prídu hladní. Niekedy by napríklad obed stihli, ale povedia si, že predsa sa nebudú pchať, keď idú na svadbu. Aspoň chlebíčky alebo kanapky/jednohubky a nápoje už pri príchode sú určite na mieste. V deň svadby vám to nikto nepovie, možno ani potom, ale vedzte, že sa o tom potichu rozprávajú…
V neposlednom rade treba myslieť aj na pitný režim, najmä v lete, od samotného príchodu hostí až po obrad. Pokiaľ je napríklad obrad niekde v prírode, odporúčam aspoň nakúpiť niekoľko kartónov s vodou a tie mať pripravené pre hostí.
Autor článku: Ondřej Seidl
Zdroj foto: iStock
Pridaj príspevok