Svadobný plánovač (24): 8 vecí, ktoré musíte vedieť skôr, ako začnete s plánovaním svadby!

 • 27. apr 2016

Plánovanie svadby nie je jednoduchá úloha, najmä keď neviete, kde začať a čo očakávať. Nechajte si poradiť od párov, ktoré si tým už prešli a prečítajte si, čo by ste podľa nich mali vedieť skôr ako začnete s plánovaním.

1. Vytvorte si špeciálny svadobný email

Na začiatku plánovania vás to možno ani nenapadne, ale budete oslovovať množstvo dodávateľov či lokalít a keď vám všetky emaily a cenové ponuky zahltia váš bežný email, nebudete sa v tom vôbec vedieť vyznať. Najlepšie je zriadiť si špeciálny svadobný email, z ktorého môžete písať správy obaja a všetky dôležité informácie o svadbe budete mať na jednom mieste. Podstatne vám to zjednoduší celý proces plánovania.

2. Nešetrite na fotografovi a kameramanovi

Spomienky sú na nezaplatenie! Svadobné šaty možno vrátite do salónu, predáte či zavesíte do skrine, dekorácie sa vyhodia a torta zje, ale fotky a video vám ostanú navždy. Preto je veľmi dôležité, aby ste si vybrali šikovného fotografa či kameramana, ktorí dokonale zachytia váš výnimočný deň. Určite neuprednostňujte cenu pred kvalitou – šetriť môžete na výzdobe, oblečení či občerstvení.

3. Nehľadajte stále "niečo lepšie"

Existuje množstvo spôsobov, ako usporiadať svadbu, množstvo svadobných štýlov a farebných kombinácií, máte tiež nespočetne veľa možností pri výbere kvetov, dekorácií, svadobných šiat a podobne. Nenechajte sa však stiahnuť do kolobehu nekonečného hľadania "niečoho lepšieho".

Ak ste sa na začiatku rozhodli pre jednu tému, držte sa jej. Ak už ste vybrali dekoratéra, prestaňte hľadať lepšieho, lacnejšieho. Ak už máte vybraté svadobné šaty, neskúšajte ďalšie. Je pravda, že možno nájdete niečo lepšie, ale pravdepodobnejšie je, že sa z toľkého vybavovania akurát psychicky zrútite. Už aj tak toho budete mať dosť, preto, keď nájdete niečo, s čím ste spokojní, vyškrtnite to zo zoznamu úloh a posuňte sa k ďalšej, ešte nesplnenej úlohe.

4. Dobre si premyslite, či si budete veci vyrábať sami

Ak chcete niekde ušetriť, veľmi dobrou možnosťou je vyrobiť si niektoré veci doma (papierové kvety, pozvánky, menovky, dary pre hostí, …). Zvážte si však, koľko času vám to zaberie a či na to stačíte. Niektoré nevesty skrátka majú kreatívneho ducha a všetko, čoho sa chytia, im ide od ruky a vyzerá to nádherne. Nie každý však má talent a trpezlivosť na ručné práce.

Ak si plánujete niektoré veci vyrábať, skôr ako sa do toho pustíte, prerátajte si, koľko peňazí vás vyjde materiál a koľko času vám to reálne zaberie a zhodnoťte, či vám to stojí za to. Ak si nie ste istí, či zvládnete vyrobiť pozvánky alebo papierové kvety, vyskúšajte si najskôr jeden a uvidíte ako vám to pôjde. Možno zistíte, že vás to baví a je to jednoduché a možno si poviete, že ak by ste mali spraviť viac ako 2 kusy, tak vás zaručene porazí.

5. Nestresujte kvôli drobnostiam

Pri plánovaní svadby sa môže objaviť množstvo drobností, ktoré nebudú úplne také, ako ste si predstavovali. Preto buďte pripravení robiť drobné kompromisy a zvážte si, čo je naozaj dôležité a čo je len maličkosť. Ak by ste mali stresovať kvôli každej drobnosti alebo trvať na každom detaile, za chvíľu by ste toho mali nad hlavu a mali by ste pocit, že to nezvládnete.

Profesionáli
1
PoshPosh Weddings
Výzdoba a dekorácie
DEKORUJEME VAŠE SNY
Košice
37
EVENTIA - Wedding & ...
Výzdoba a dekorácie
Zabezpečujeme kompletnú svadobnú výzdobu, svadobné koncepty na mieru, kvetinovú výzdobu, výzdobu rôznych eventov, prenájom dekorácií.
Zvolen

6. Požiadajte o pomoc

Nesnažte sa všetko zvládnuť sama! Možno si na začiatku myslíte, že všetko bez problémov zabezpečíte aj bez pomoci, po čase však uvidíte, že toho je viac, ako ste čakali a času je čoraz menej. Ak nechcete využiť služby profesionálov, požiadajte o pomoc kamarátku, mamu či niekoho iného z rodiny. Či už budete potrebovať pomocnú ruku pri výrobe dekorácií, vyhľadávaní dodávateľov, vyzdvihnutí tovaru alebo nazdobení sály v deň svadby, vaši blízki vám určite radi pomôžu a možno prídu aj s nejakým dobrým nápadom.

7. Svadobný deň začnite výdatnými raňajkami

Svadobný deň je vyvrcholením všetkých príprav a stresu. Do svadby ostáva už len pár hodín a vy toho ešte musíte toľko stihnúť, preto chcete čo najskôr začať s prípravami – to je pochopiteľné. Určite však nezabúdajte na základné potreby. Aj keď ste nevesta, ste stále aj človek. 🙂 Ak si chcete užiť váš veľký deň naplno, treba aby ste mysleli aj na seba. Ráno začnite nejakým zdravým jedlom plným energie napriek tomu, že asi budete mať stiahnutý žalúdok, a vypite aspoň pol litra vody s citrónom. Tá vám pomôže zobudiť sa a naštartovať metabolizmus.

8. Ukradnite si počas svadobného dňa chvíľku len pre vás dvoch

Pri tom všetkom strese a vybavovaní sa ľahko dá zabudnúť, prečo vlastne túto veľkú udalosť organizujete. Nejde o dokonalú výzdobu, chutné jedlo a kvalitnú hudbu, ale o vás a vášho partnera. Určite je dôležité sa venovať všetkým hosťom, hlavne by ste si však mali nájsť čas pre seba len vy dvaja. Je to vaša svadba, váš deň a už sa nebude opakovať, preto si vyhraďte pár momentov, kedy si spolu vychutnáte tento výnimočný okamih.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby