Ako mať šťastné manželstvo? Týchto 7 šťastne vydatých žien vám to prezradí!

 • 15. dec 2020
 • Dana Račko
 • isifa / Shutterstock

Každá nevesta sa určite pýta samej seba: „Ako mať šťastné manželstvo?“ Asi to poznáte. Náhodne stretnete v supermarkete manželov, ktorí sa k sebe už na prvý pohľad správajú s láskou. On tlačí nákupný košík, ona si s úsmevom na tvári do neho vloží sveter, ktorý ju práve očaril. A on jej opätuje úsmev, nežne ju pobozká na líce a nakupujú ďalej.

A čo ten rozkošný pár dôchodcov, ktorý sa každé poobedie prechádza v parku držiac sa za ruky? Vtedy si poviete, že aj vy túžite po takom šťastnom manželstve až po hrob.

Ako mať šťastné manželstvo

Mám šťastie, že v mojom okolí je až 7 takých šťastných manželstiev. Oslovila som teda manželky, ktoré sú v manželstve kratšie či dlhšie, aby nám prezradili svoje tipy a odpovedali na otázku: „Ako mať šťastné manželstvo?“

„Šťastné manželstvo je vtedy, ak beriem na vedomie, že je to muž, a teda nevie hovoriť jazykom ženy. Takže každú požiadavku mu treba povedať priamo, nie náznakmi. A samozrejmé je v šťastnom manželstve podporovať muža v takých tých infantilných veciach, ako sú videohry, autá, motorky… Muži to potrebujú rovnako ako my kytice kvetov, slová uistenia, objatia, božteky…“ (Martina, 5 rokov manželstva)

„Kňaz, ktorý nás sobášil, nám pri obrade povedal, že žena sa má postarať o to, aby sa muž vracal domov rád. Druhá myšlienka, na ktorú si občas spomeniem je od Gizky Oňovej. 🙂 Tá raz povedala, že žena sa stará, aby bolo všetko tak, ako má byť. A muž sa stará, aby bolo za čo. Voľný čas tráviť v dvojke plus deti. Keď toto manželia plnia, dom vonia bábovkou a znie smiechom… to je život!“ (Júlia, 11 rokov manželstva)

„Ja si myslím, že v manželstve je dôležitá tolerancia a odpúšťanie. Hlavne sa veľa rozprávať, spoločne riešiť problémy, ak nastanú, a veľa vecí robiť spoločne. Ale najdôležitejšia je láska. Ak sa dvaja ľúbia, život je krajší a všetko ide ľahšie. S láskou sa dajú prekonať všetky prekážky.“ (Mária, 28 rokov manželstva)

„My sme študentská láska a za ten dlhý čas sa všeličo pritrafilo. Trápenia, radosti, ale aj pochybnosti a menšie krízy. Ale my sme sa vždy vedeli porozprávať, nemali sme tichú domácnosť. A vždy sme sa ospravedlnili a nikdy sme sa neurážali. Platí to dodnes.“ (Viera, 32 rokov manželstva)

„Najdôležitejšia je vzájomná úcta. Lebo tam, kde je úcta, dostane miesto aj láska. Veľkú úlohu zohráva aj vedieť sa obetovať pre partnera. Zohľadňovať aj jeho potreby a vedieť robiť ústupky. A hlavne, riešiť problémy medzi sebou, nie s inými. Pretože potom dochádza k zbytočným upodozrievaniam, dohadom, hádkam. Vážte si jeden druhého a všetko v spoločnom živote pôjde ľahšie.“ (Jolana, 44 rokov manželstva)

„Dievčence, nikdy sa ráno nepozrite na svojho mužíčka oduté, ale usmiate. Nikdy nezaspite bez toho, aby ste sa po hádke neudobrili. Pred manželstvom majte oči dobre otvorené, v manželstve ich prižmúrte. Dbajte o svoj zovňajšok, aby ste neboli pre manžela všedné a škaredé. Aj doma pri hrncoch môžete byť pohľadné. To je ten najlepší spôsob, ako predísť nevere.“ (Mariana, 56 rokov manželstva)

„Milujte sa a odpúšťajte si. Nám veľmi v manželstve pomohla aj viera v Boha. Keď sme mali krízy, často sme sa utiekali k Bohu, aby nám dal silu prekonať zlé. Netreba byť pochabým a príliš hrdým. Treba sa tešiť zo života, lebo nie každému je súdená láska. Ale najdôležitejšie je odpustiť a zabudnúť. Preto každé ráno začínaj odznova a nedávaj mu na raňajky, čo si mu na večeru odpustila.“ (Marta, 65 rokov manželstva)


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu