Svadobný plánovač (15): Kvety na svadbe

 • 27. jan 2016

Kvety sú veľmi dôležitou súčasťou svadobnej výzdoby a majú veľmi široké využitie. Existuje množstvo druhov v rôznych farebných prevedeniach a cenách, a tiež množstvo spôsobov, ako ich naaranžovať. V prvom rade by ste mali mať istú predstavu o farebnej kombinácii, ktorú budete používať. Keď sa rozhodnete, do akých farieb chcete ladiť svadbu, držte sa tejto voľby aj pri výbere kvetov. Potom si vyberte, aké druhy kvetov by ste chceli použiť. Stačí, ak si nájdete nejaký obrázok na internete a ukážete ho v kvetinárstve, oni už budú vedieť, čo vám ponúknuť.

Pri výbere si dajte tiež pozor na ceny kvetov. Niektoré druhy sú celkom podobné, preto, ak sa vám páči nejaký drahší typ kvetov, opýtajte sa odborníkov, či neexistuje nejaký podobný lacnejší variant. Okrem toho treba myslieť aj na to, že nie všetky druhy kvetov zoženiete počas celého roka.

Ak máte teda veľmi konkrétnu predstavu, ktoré druhy chcete, zistite si popredu, či sa budú dať zohnať v čase vašej svadby. Ak nie, môžete sa pokúsiť nahradiť ich iným, podobným druhom alebo umelými kvetmi, prípadne si ich nechať doviezť. V tom prípade musíte ale počítať s vyššou cenou. Kvety, ktoré sú práve v sezóne, sú ľahko dostupné a sú vždy lacnejšie.

Čo sa týka použitia kvetov na svadbe, existuje nespočetne veľa možností:

Výzdoba kostola / obradnej sály:

– kvety vo vázach, – kvetinové vence na stenách, – ikebany na stoloch, – kvetinové ozdoby na laviciach / stoličkách, – kvetmi ozdobená slávobrána, – kvety rozložené pozdĺž uličky k oltáru, či rozsypané kvetinové lupene na zemi, – pri obrade vonku môžu byť kvety voľne naukladané v dekoračných vedierkach (tie sa dajú zavesiť alebo poukladať na zem a vytvoriť z nich napríklad cestu k oltáru).

Výzdoba svadobnej sály:

– kytice vo veľkých vázach rozložené po miestnosti, – menovky pre hostí (napríklad menovka zapichnutá v kvetináči, prípadne drobný kvietok prichytený na menovke), – označenie stolov (rám na fotku s číslom stola ozdobený kvetmi) – závesné kvetinové dekorácie zo živých alebo umelých kvetov (srdcia, reťaze, gule, visiace vázičky),

– naaranžované v ozdobných vtáčích klietkach (zavesené alebo poukladané na stoloch), – menšie alebo väčšie kytice vo vázach na stoloch, – kvetinové steny ako ozdobná stena za stolom mladomanželov alebo ako dekoračné pozadie pre fotenie,

– lupene kvetov alebo celé kvety v nádobách s plávajúcimi sviečkami, – kvety omotané okolo svietnika, – výzdoba stoličiek (prípadne ako doplnok – napríklad stuha na stoličke zopnutá sponou a k nej pripnuté kvety), – vysoké kvetinové aranžmány na stoloch,

– veľká ikebana (alebo viacero menších ikebán) na stoloch, – kvety voľne poukladané na stoloch. – rôzne ozdobné bytové kvety v malých alebo veľkých kvetináčoch: podľa veľkosti uložené na podlahe alebo na stoloch. V prípade, že ide o malé kvietky, môžete ich rozložiť na stoly podľa počtu ľudí a potom ich venovať svojim hosťom ako dary.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Ďalšie použitie kvetov na svadbe:

– súčasť romantického účesu nevesty či družičiek, – pierka pre ženícha a družbov, – cukrové kvety na svadobnej torte, – kytice pre nevestu a družičky, – výzdoba svadobného auta.

Kvety môžete aranžovať do pevných kytíc, ikebán, voľných zväzkov alebo samostatne. Doplniť ich môžete stuhami, čipkou, drobnými ozdôbkami – napríklad priehľadné vázy môžete naplniť umelými farebnými kamienkami alebo prírodnými materiálmi ako je tráva, klásky obilia, konáriky, rôzne bylinky a podobne. Podľa štýlu vašej svadby môžete využiť prírodné materiály a ozdoby rôzne. Voľné kytice lúčnych kvetov doplnené suchými kláskami a trávou previazané čipkou budú krásne ladiť s vidieckou svadbou.

Profesionáli
0
Decoration Passion
Výzdoba a dekorácie
Prenájom inventáru a dekorácií na svadby, oslavy a rôzne príležitosti.
Bratislava
238
Ambientes weddings &...
Výzdoba a dekorácie
... tvoríme atmosféru ♥
Bratislava

TIP: Pripravte si v sále voľnú vázu alebo aj viac váz, do ktorých sa budú odkladať, prípadne aj systematicky aranžovať kytice od svadobných hostí. Tieto vázy potom môžete použiť ako súčasť výzdoby. Môžu stáť napríklad na stole vedľa knihy hostí.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby