Ako predať svadobné šaty? Týchto 7 chýb ti bráni v predaji!

 • 21. nov 2021
 • Dana Račko
 • iStock

Tvoje svadobné šaty splnili svoj účel a je čas sa s nimi rozlúčiť. Teraz v nich zažiari ďalšia nevesta. Tvoj inzerát svieti na internete už dlhší čas a nič. Nikto sa ti neozýva a svadobné šaty stále visia v tvojej skrini. Isto sa sama seba pýtaš, prečo? Veď sú predsa také krásne! Možno preto, že robíš pri predaji nejaké chyby, ktoré ti bránia sa ich nadobro zbaviť. Ako teda predať svadobné šaty?

ako predať svadobné šaty

1. Zlé fotky

Fotografia je úplne prvá vec, ktorá potenciálnu kupujúcu buď zaujme alebo odradí. Častou chybou sú nekvalitné a rozmazané fotky svadobných šiat v inzeráte. Dôležitá je aj kulisa fotky. Nefoť sa doma pri sporáku alebo vedľa sušiaka na bielizeň. Aj takéto detaily rozhodujú o celkovom dojme zo šiat. Pokiaľ je to možné, nefoť sa v nich proti svetlu, zvoľ lákavé prostredie, napríklad záhradu alebo naopak, zvoľ neutrálne prostredie ako je stena. Ideálne je použiť do inzerátu fotky od svadobného fotografa. Ďalšou chybou je nedostatočný počet fotiek bez detailov šiat. Nafoť aj detaily čipky a zdobenia. Úspešný predajný inzerát sa nezaobíde bez fotiek šiat zo všetkých strán. Fotka spredu nestačí. Ich budúca majiteľka musí v priebehu pár sekúnd vidieť, ako šaty vyzerajú v skutočnosti.

2. Chýbajú kontaktné údaje

Jednou z najčastejších chýb je, že predávajúca neuvedie do inzerátu všetky kontaktné údaje. Často chýba telefónne číslo. Treba si uvedomiť, že keď nevesta hľadá svadobné šaty, chce sa k nim dostať čo najrýchlejšie. Cez telefón si môže rýchlo overiť doplňujúce informácie. Uviesť iba svoj email alebo sa spoliehať len na správu, ktorou je možné predávajúcu kontaktovať je chybou. Veľa predávajúcich môže odradiť práve chýbajúce telefónne číslo. Nechce sa im písať správy alebo email, prípadne čakať, kým im predávajúca odpíše.

predaj svadobných šiat

3. Vysoká cena

Najmä pri exkluzívnych alebo na mieru šitých modeloch od návrhárov majú niekedy predávajúce dojem, že šaty sú hodné pôvodnej ceny. Pri predaji svadobných šiat si však treba uvedomiť, že základnou myšlienkou kúpy z takzvanej druhej ruky je nižšia cena. Preto nie je vhodné predávať šaty za ich pôvodnú cenu, hoci sú nepoškodené a originálne. Pri predaji svadobných šiat nemôžeš očakávať 100% návratnosť nákladov. Potrebuješ ich predať tak, aby bola ovca celá aj vlk sýty. Veľkou chybou je nenapísať cenu šiat, ale napísať napríklad, „info o cene v správe“ a podobne. Týmto zbytočne oberáš o čas seba aj kupujúcu.

4. Nedostatok informácií o šatách

Do inzerátu nestačí uviesť konfekčnú veľkosť, obzvlášť pri svadobných šatách šitých na mieru. Je potrebné napísať všetky rozmery šiat, hoci je to pracnejšie. To znamená dĺžku šiat, šírku cez prsia a pás, dĺžku rukávov a vlečky, ak ich šaty majú. Pokiaľ majú šaty napríklad zapínanie okolo krku, je dobré uviesť aj údaj o obvode krku.

svadobné šaty

5. Predávaš len na jednom mieste

Ak chceš osloviť čo najviac potenciálnych záujemkýň, je dobré takpovediac zavesiť šaty všade, kam sa dá. To znamená na weby, ktoré ponúkajú možnosť predaja z druhej ruky, bazár na svadobných portáloch, skupín na sociálnych sieťach a pod. Niektoré svadobné salóny a secondhandy vykupujú svadobné šaty. Skúste sa informovať u prevádzok v tvojom okolí, či ponúkajú túto možnosť.

6. Šaty neboli v čistiarni

Základným úkonom pred predajom svadobných šiat musí byť ich očistenie. Aby si predišla ich zničeniu, neskúšaj ich radšej čistiť doma. „Čím dlhšie budete čistenie odkladať, tým viac sa škvrny do látky „zažerú“ a potom sa ich zbavuje už veľmi ťažko. Každý materiál si žiada svoje, preto si nezabudnite schovať informácie o údržbe, ktoré vám dali v obchode. Pri šatách šitých na mieru vám vaša krajčírka určite tieto informácie rada prezradí, nezabudnite sa jej na to ale spýtať. Rovnako ako väčšinu spoločenských šiat ani tie svadobné nemožno prať v práčke. Nesmú sa bieliť, ani chemicky čistiť. Obvykle sa pre svadobné šaty odporúča suché čistenie alebo profesionálne čistenie zamokra. Každá látka má svoje charakteristické vlastnosti, na základe ktorých rôzne reaguje na teplotu vody aj na chemikálie.”, radia odborníci z Cleany.sk.

čistiareň

7. Neponúkaš možnosť šaty vrátiť

Kúpila by si mačku vo vreci? Asi nie. Pokiaľ budúcej neveste tvoje svadobné šaty nesadnú alebo sa jej jednoducho nebudú naživo páčiť, mala by si jej umožniť ich vrátiť. Svadobné šaty sú totiž špecifickým druhom tovaru, sú viac ako kusom oblečenia. Spájajú sa s výnimočným okamihom života a preto je potrebné k nim pristúpiť pri predaji inak, ako keď predávaš topánky.

Autorka článku: Dana Račko

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby