Ako sa starať o obrúčky, aby boli stále ako nové?

 • 29. aug 2020
 • Dana Račko
 • isifa / Shutterstock

Výber svadobných obrúčok vám zrejme zabral istý čas a do značnej miery vyprázdnil vašu peňaženku. A keďže sú obrúčky znakom vašej lásky a nerozlučnosti, zaslúžia si primeranú starostlivosť, nech žiaria na vašich prstenníkoch ako v deň, keď ste si ich kúpili. Ako sa starať o obrúčky, aby boli stále ako nové?

Hoci by ste ich najradšej nosili stále, predsa sú činnosti, kedy bude lepšie, ak ich odložíte. Medzi najrizikovejšie patria:

 • Upratovanie a domáce práce – obzvlášť nebezpečné pre prstene je umývanie riadu a kúpeľne. Práve tam hrozí zosunutie prsteňa do odpadu alebo poškriabanie. Jednou z možností je chrániť obrúčku gumenými rukavicami, tie však majú na svedomí stratu lesku šperku.
 • Práca v záhrade – ani práca v záhrade príliš nepridáva na trvácnosti vašich ozdôb. Hlina, ťažká manuálna práca a vysoká tráva – to všetko predstavuje doslova pohromu pre vašu obrúčku. Nezabúdajte, že ani textilné rukavice pri práci nie sú vždy dostačujúcou ochranou pre šperky.
 • Šport – okrem toho, že pot poškodzuje drahé kovy, narastá i možnosť, že pri intenzívnom pohybe obrúčku jednoducho stratíte. Pri plávaní v bazéne je veľkým nepriateľom šperkov chlór. Spôsobuje sčernanie striebra.
 • Sauna a solárium – príliš vysoké teploty a náhle teplotné rozdiely rozťahujú drahé kovy a rovnako ako pri športe, aj tu hrozí prsteňom pot.
 • Kúpanie v mori – v tomto prípade je nebezpečenstvo hneď dvojnásobné. Jednak môžete obrúčku stratiť v hlbokom mori a navyše, slaná morská voda môžu znehodnotiť obrúčky.
 • Práca v kaderníctve a kozmetike – pokiaľ je vaším povolaním jedno alebo druhé, počas výkonu práce vždy zložte svoju obrúčku. Kozmetické a kadernícke prípravky urýchľujú oxidáciu povrchu šperku, preto si napríklad ruky nakrémujte až po zložení obrúčky z prsta.
 • Spánok – počas odpočinku môže obrúčka skĺznuť, zamotať sa do vlasov alebo bielizne. Tak ako vy, aj vaša obrúčka si zaslúži odpočinok.
 • Manikúra – dole z prsta si ich dajte zakaždým aj u manikérky. Najmä prach z odstraňovania starého gélu môže znečistiť prsteň.

Ako ich čistiť?

Určite ste videli veľa návodov na dokonalé vyčistenie šperku pomocou zubnej pasty či sódy bikarbóny a pod. V žiadnom prípade nečistite prstene týmto spôsobom. Akékoľvek prostriedky, ktoré nie sú priamo určené na čistenie šperkov, ich poškodzujú. Nečistite ich ihlou alebo špáradlom, môžete ich poškriabať, prípadne spôsobiť vypadnutie drahých kameňov.

Najlepšiu starostlivosť vašim obrúčkam poskytnú odborníci. Stačí ich raz ročne odniesť na čistenie k zlatníkovi. Tieto služby nie sú drahé a poskytnú vám istotu, že sa vaše skvosty nezničia. Ak sa predsa odhodláte aspoň na ich bežnú údržbu, postačí, ak ich jemne pretriete suchou mäkkou handričkou. Svoje obrúčky sa snažte chrániť pred vysokou teplotou, mastnotou a prachom.

Ako ich odkladať?

Ideálne sú originálne krabičky, v ktorých ste ich kúpili alebo šperkovnice vystlané mäkkou textíliou. Vždy ich odkladajte tak, aby sa nedotýkali iných šperkov. Dôvodom je vzájomné trenie a prípadná korózia, ktorá sa môže prenášať zo šperku na šperk. Pokiaľ cestujete alebo si ich potrebujete odložiť počas nejakej aktivity, najprv ich uložte do textilnej handričky a zabaľte do vrecka (mikroténového alebo textilného).

Ako sa starať o obrúčky

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby