Svadobný plánovač (47): Ako udržať na svadbe zábavu počas celej noci

 • 5. okt 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Svadba je, okrem iného, aj veľkou oslavou a preto je dôležité zabezpečiť, aby sa počas nej všetci dobre bavili. Tu je niekoľko tipov, ako môžete udržať zábavu počas celej noci.

Striedajte aktivity

Najdôležitejšie pri plánovaní programu na svadbu je rozloženie jednotlivých aktivít počas večera. Hlavnými aktivitami na svadbách sú tanec a potom rôzne hry, tradície či vystúpenia.

Pre udržanie zábavy je kľúčové, aby sa tieto aktivity striedali, a to v rozumných časových intervaloch. Príliš dlhé tanečné kolá môžu hostí unaviť, respektíve unudiť (ak už budú všetci unavení sedieť na stoličkách) a pri dlhých programových vložkách sa zas môžu „zasedieť“ a nebude sa im potom chcieť naspäť na parket. Preto je dôležité, aby sa tieto aktivity striedali a nerobilo sa príliš dlho to isté.

Robte prestávky

Okrem rôznych aktivít a tanca by ste do programu mali zaradiť aj prestávky, počas ktorých sa nebude nič diať. Nemali by byť vtedy naplánované žiadne tanečné aktivity ani programové vložky, ktorých by sa mali hostia zúčastniť. Počas tohto času sa môžu hostia navzájom porozprávať, prípadne občerstviť, zájsť si na toaletu a podobne. A takisto vy môžete využiť tento čas, aby ste sa mohli venovať hosťom, poďakovať im za účasť a stráviť s každým trochu času, zistiť ako sa bavia a či im niečo nechýba.

Prestávky zaraďte do programu kedykoľvek máte pocit, že sa to hodí. Samozrejme, môžete si ich vopred naplánovať, aby DJ (prípadne kapela) vedeli, kedy majú hrať, a kedy bude iba na pozadí pustená hudba. Počas prestávok by samozrejme nemalo byť ticho, ale mala by hrať nejaká tlmená, príjemná hudba, ktorá nebude hostí rušiť pri rozhovore.

Buďte flexibilní

Určite je veľmi dôležité mať pripravený harmonogram celého svadobného dňa vrátane programu počas večera, netreba sa ho však striktne držať, ak by to malo narušiť zábavu. Čo sa týka programu, určite by ste sa mali prispôsobiť aktuálnej situácii.

Napríklad, ak vo vašom plánovanom programe nasledujú svadobné hry, ale hostia sa výborne bavia na tanečnom parkete, neprerušujte zábavu za každú cenu. Jednoducho program mierne posuňte. Naopak, ak vidíte, že nikto netancuje, môžete začať s nejakými hrami, ohlásiť krájanie torty a podobne, aby sa ľudia nezačali nudiť.

Neprežeňte to

Všetkého veľa škodí, a to platí aj pre zábavu na svadbe. Aby ste hostí neunudili alebo príliš nevyčerpali, nepreháňajte to ani s programovými vložkami, ani s tancom. Nie je dobré, aby vám v programe nasledovala jedna aktivita za druhou bez prestávky na tanec, či času, kedy sa môžu hostia porozprávať. Úplne stačí, ak do programu začleníte 3 – 4 aktivity, napríklad čepčenie o polnoci, jedno kolo svadobných hier (30 – 45 minút), krájanie torty a fotenie s rekvizitami (výber je samozrejme na vás). Dajte si tiež pozor, aby jednotlivé aktivity netrvali príliš dlho, aby sa hostia nezačali nudiť. Ideálny čas je 15 – 45 minút v závislosti od konkrétnej aktivity.

Rovnako nie je ani dobré prehnať to s tancom. Aj keď na svadbách sa hlavne tancuje, netreba hostí úplne vyšťaviť na parkete hneď na začiatku. Ideálna dĺžka tanečného kola je okolo 30 minút. Samozrejme, záleží aj na tom, ako sa budú ľudia baviť. Takisto prestávky medzi tanečnými kolami by nemali byť príliš dlhé, aby sa hostia „nezasedeli“ alebo nerozutekali po priestore. Pol hodina úplne stačí.

Dajte si záležať na hudbe

Kvalitný DJ či kapela sú veľmi dôležitou súčasťou každej svadby. Ak vyberiete naozaj dobrého DJ-a, máte polovicu práce za sebou. Skúsení hudobníci sa budú vedieť rýchlo prispôsobiť situácii a meniť hudbu podľa toho, ako reagujú hostia, aby sa stále dobre bavili. Preto si dajte na výbere záležať a nepozerajte len na cenu.

Najlepšie urobíte, ak sa stretnete s viacerými a na spoluprácu si vyberiete niekoho, kto vám je sympatický a páči sa vám jeho štýl práce. Ak má DJ k dispozícii nejaké videá zo svadieb, na ktorých hral, určite si ich pozrite, prípadne sa s ním porozprávajte, akým spôsobom zvykne pracovať, ako strieda tanečné kolá a podobne. Čo je, ale najdôležitejšie, nechajte si pripraviť orientačný playlist, ktorý by mohol hrať na vašej svadbe, a potom ho spolu prejdite a upravte. Vyčiarknite z neho piesne, ktoré nechcete, aby hral, a naopak, doplňte nejaké vaše obľúbené skladby.

Myslite na občerstvenie

Je veľmi dôležité, aby mali hostia počas celého večera prístup k občerstveniu, aby sa vládali baviť. Určite zabezpečte dostatok nealkoholických nápojov – minerálok či džbánov s vodou. Z tancovania a alkoholu budú všetci určite smädní, a aby nezačali byť svadobčania ospalí, treba mať pre nich dostatok tekutín.

Takisto je dôležité, aby ste správne rozložili jednotlivé chody svadobného menu. Medzi jedlom by mali byť dostatočne dlhé prestávky, aby stihlo hosťom vytráviť, ale zas nie príliš dlhé, aby neboli hladní. Dĺžka rozostupov medzi chodmi závisí aj od toho, aké veľké jedlo sa servírovalo naposledy, prípadne, či je celý čas prístup k nejakému drobnému občerstveniu (napríklad, či je na stoloch drobné slané pečivo alebo zákusky). Dobrým spôsobom, ako zabezpečiť hosťom stály prísun jedla, je nechať počas celého večera vyložený studený bufet, kde sa môžu ponúknuť pečivom, syrmi, zeleninou či ovocím.

Rovnako by ste mali mať pre hostí nachystaný dostatok alkoholu. Aj keď, samozrejme, zábava nie je len o alkohole, k svadbám to jednoducho patrí. Viete si predstaviť, ako by pokračovala zábava, keby napríklad o polnoci došlo víno?

Aby ste to však zbytočne neprehnali s niektorým druhom alkoholu, o ktorý nebudú mať ľudia záujem, môžete k pozvánke priložiť drobný dotazník, v ktorom pozvaní zaškrtnú, aký alkohol budú piť, aby ste podľa toho mohli objednať dostatočné množstvo. Napríklad, na víne nemusíte šetriť, toho sa určite vypije najviac, a čo vám ostane, môžete rozdať v práci kolegom, pribaliť hosťom do výslužiek, alebo si odložiť a spotrebovať neskôr.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby