Svadobný plánovač (28): 7 spôsobov, ako ušetriť na svadobnej oslave bez kompromisov

 • 25. máj 2016

Hostina alebo oslava po obrade je určite tou najdrahšou položkou pri plánovaní svadby. Musíte zabezpečiť priestor, občerstvenie, výzdobu, darčeky pre hostí, tlačoviny, program, hudbu, fotografa a kameramana…

Ak máte obmedzený rozpočet, ale napriek tomu chcete pripraviť peknú oslavu pre všetkých svojich priateľov a rodinu, týchto 7 rád vám pomôže ako na svadbe ušetriť, ale zároveň si zachovať istý štandard.

1. Všetko na jednom mieste

Ak chcete na svadobnej oslave naozaj ušetriť, mal by vás zaujímať každý detail. Skôr ako zarezervujete miesto, kde sa bude oslava konať, preverte si, čo všetko na tomto mieste za svoje peniaze dostanete. Vyberajte také miesta, kde máte k dispozícii všetok inventár.

Skontrolujte ako vyzerajú stoly, stoličky, aké obrusy sú k dispozícii, a zistite si, čo všetko vám môžu ponúknuť = svietniky, sviečky, obrúsky, návleky a mašle na stoličky, ozdobné obrusy a podobne. V niektorých reštauráciách alebo hoteloch vám celú sálu nazdobia – za celkovo výhodnejšiu cenu ako by vám to urobila samostatná svadobná agentúra, niekde však nemáte k dispozícii ani obrusy.

Ak máte všetko potrebné na jednom mieste, je to pre vás omnoho výhodnejšie, ako keby ste jednotlivé veci museli objednávať od ďalších dodávateľov.

2. Zdvojujte

Aby ste ušetrili, použite ten istý predmet dva krát. Môžete napríklad napísať čísla stolov na vázy s kvetmi a dary pre hostí využite zároveň ako menovky (napíšte meno priamo na darček).

Podobne môžete zdvojiť aj úlohy: DJ môže byť zároveň aj moderátor, prípadne využite výhodné balíčky zdvojených služieb napríklad DJ + fotograf, fotograf + kameraman.

3. Nakupujte od neviest

Nie všetky dekorácie sú len na jedno použitie. Množstvo neviest po svadbe predáva veci, ktoré už nevie využiť a pritom sú ako nové, lebo sa použili len raz. Pozrite si rôzne svadobné bazáre na fórach a možno sa vám podarí nájsť presne to, čo hľadáte, ale o polovicu lacnejšie. Takto môžete nakúpiť napríklad použité vázy, svietniky, stuhy na stoličky či obrusy, ale dokonca aj svadobné šaty alebo oblek.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

4. Vyrobte si sami

Neznie to síce veľmi lákavo, ale niektoré ručne robené svadobné doplnky vyzerajú naozaj úžasne a ušetríte tým množstvo peňazí. Ak sa vám chce púšťať do ručne robenej svadby, môžete toho vyrobiť naozaj veľa – od papierových kvetov do váz na stoloch, či kytice pre nevestu až po pozvánky.

Ak si na celú výzdobu netrúfate, alebo na to nemáte čas, môžete vyrobiť aspoň drobnosti ako darčeky pre hostí (napríklad domáce sušienky, záložky do knihy a pod.), menovky, čísla stolov alebo drobné doplnky ako sú vejáre na letnú svadbu.

5. Využite známosti

Kedy najlepšie využiť známosti, ak nie práve pri príprave svadby? Porozmýšľajte, kto z rodiny, priateľov a známych vie niečo, s čím by vám mohol pomôcť. Možno vám teta miesto svadobného daru upečie koláče, brat vám spraví grafický návrh na svadobné oznámenia, strýko vám ich vo firme zadarmo vytlačí a mama najlepšej kamarátky vám dá kvety z ich kvetinárstva so zľavou. Nikdy neviete, kde sa kto objaví. Preto skôr, ako začnete oslovovať obchody, oslovte najskôr vašich najbližších.

Vypíšte zoznam základných vecí, ktoré by ste potrebovali, ako sú kvety, torta a zákusky, DJ, fotograf či tlač oznámení, a ten pošlite všetkým kamarátom a rodine. Možno máte v rodine DJ a fotografa, o ktorých ste nevedeli a keď ich pozvete na svadbu, ponúknu vám tieto služby zadarmo alebo za symbolickú cenu.

6. Oslovte poloprofesionálov

Ak zháňate hudobníkov na svadobný obrad alebo tanečnú skupinu na čepčenie, skúste osloviť niekoho, kto sa tým (zatiaľ) profesionálne neživí – napríklad rôzne záujmové skupiny a krúžky alebo študentov umeleckých škôl. Títo ľudia môžu byť rovnako dobrí ako profesionáli, ale spravia vám omnoho lepšiu cenu.

7. Buďte online

Byť online je v dnešnej dobe základom. A pri svadobných prípravách sa vám to zíde viac, ako si myslíte. Nielen, že niektoré veci v e-shopoch zoženiete lacnejšie ako v kamenných predajniach (napríklad obrúčky), ale zároveň vám všetko pošlú priamo domov.

Okrem toho vám množstvo peňazí ušetrí aj posielanie online pozvánok. Na internete nájdete zadarmo množstvo vzorov na svadobné pozvánky, ktoré si môžete stiahnuť a potom ich rozposielať emailom. Nikoho z vašich priateľov to neurazí a vám to ušetrí peniaze za tlač a poštovné. Takisto potvrdenie účasti si nechajte poslať mailom. Vytlačiť môžete dať len niekoľko kusov pozvánok pre tých hostí, o ktorých viete, že nepoužívajú internet.

Profesionáli
119
KAMEA s.r.o. - Slove...
Zásnubné prstene a obrúčky
Popredný slovenský výrobca svadobných obrúčok & zlatých šperkov. Jedinečné šperky KAMEA sú odkazom plným predstáv a pozornosti k detailu.
Trenčín
0
EGNE šperky
Zásnubné prstene a obrúčky
Sme inovatívni zlatníci s 30-ročnou tradíciou a zmyslom pre detail. Vyrábame dokonalé zásnubné prstene & svadobné obrúčky. Napíšte nám, radi poradíme.
Košice

Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby