Ako vybrať destináciu na svadobnú cestu?

 • 21. apr 2017
 • Natália Kúšiková
 • isifa / Shutterstock

Existujú tisíce destinácií vhodných na svadobnú cestu a vybrať si tú pravú je niekedy hotové umenie. Počas plánovania svadby vám určite napadne aj otázka svadobnej cesty. Cestovné agentúry ponúkajú doslova tisíce možností ako stráviť najromantickejšie a najkrajšie medové týždne podľa vašich predstáv. Ako si teda vybrať správnu destináciu na nezabudnuteľnú svadobnú cestu?

Profesionáli

Svadobná cesta je často prvou spoločnou dovolenkou nového manželského páru a nasleduje spravidla po svadbe. Len vy sami teda môžete najlepšie rozhodnúť, kde strávite medové týždne. Je dôležité zvážiť hlavne finančné možnosti, ktoré chcete venovať na svadobnú cestu. Niektoré páry sa preto rozhodnú len pre menší výlet po krajine, či pre lacnejší niekoľkodňový poznávací zájazd a svadobnú cestu odložia na neurčito. Môže sa však stať, že krátko po svadbe prídu deti a svadobná cesta je v nedohľadne.

Ak túžite práve po svadobnej ceste krátko po svadbe, nezabudnite, že je treba všetko vybaviť a zaplatiť aspoň pol roka dopredu, pokiaľ nezvažujete last minute ponuky, či využitie zliav na poslednú chvíľu.

Dôležité je premyslieť si hlavne výber destinácie. Ak máte spolu s partnerom zvolenú rovnakú krajinu, ktorú túžite navštíviť, máte vyhraté. Svadobná cesta je totiž tou pravou príležitosťou na splnenie cestovateľských snov. Ak sa neviete dohodnúť, využite kompromis (napr. tento rok pôjdeme tam, kam chceš ty a budúci rok tam, kam chcem ísť ja). Exotické krajiny majú tú výhodu, že ich môžete navštíviť kedykoľvek počas roka a vždy ich zastihnete zaliate slnečnými lúčmi.

1. Svadobná cesta v štýle pokoja a relaxu

Seychely, Maldivy, Bali, Hawai a mnohé ďalšie miesta sú dodnes považované za synonymum raja. Nedotknuté pláže, priezračne čisté more, neuveriteľný pokoj a oáza relaxu – práve tieto kritériá urobili z týchto miest tradične naojbľúbenejšie destinácie svadobných ciest. Pretože väčšina párov túži po oddychu po stresujúcich svadobných prípravách a po úniku od všednej rutiny, zvolia práve niektorý z týchto rezortov.

Ak túžite po pokoji a nádhernej prírode, no nechcete sa stretávať s davmi turistov, nemusíte chodiť ďaleko. Dokonca aj v Európe sa nájde niekoľko úžasných destinácií, ktorých sa masová turistika ešte nedotkla – Azorské ostrovy v Portugalsku, Zadarské ostrovy v Chorvátsku, či niektoré oblasti Madeiry v Portugalsku…

2. Svadobná cesta za dobrodružstvom

Ak ste obaja cestovateľské duše, môžete si vybrať iba krajinu, ktorú máte radi a s pomocou cestovnej kancelárie ju môžete precestovať. Alebo zoberte svoje úspory a vyberte sa naprieč vysnívanou krajinou na vlastnú päsť.

Jednou z dostupných verzií svadobnej cesty pre milovníkov cestovania, sú poznávacie zájazdy. Počas niekoľkodňového zájazdu máte šancu navštíviť tie najkrajšie pamiatky vašej vysnívanej krajiny. Poznávacie zájazdy sú dokonca oveľa menej finančne náročné ako oddychové zájazdy. Ľudia v súčasnosti vedia využívať možnosti cestovania aj na neznáme miesta, čo nám dáva jedinečnú možnosť spoznať nevšedné krásy prírody a objaviť tajomné zákutia zeme.

3. Svadobná cesta na Slovensku

Aj naša krajina ponúka kvantum krásnych lokalít a ukrýva množstvo prírodných krás, ktoré môžete preskúmať počas svojej svadobnej cesty. Môžete sa vybrať do hôr na návštevu národných parkov, či na obhliadku hradov a zámkov, alebo si dopriať zaslúžený relax v niektorom z kúpeľných mestečiek. Ubytovanie v hoteli si dokážete pokojne zarezervovať aj doma sami (čo je samozrejme možné aj v prípade, že sa chystáte za hranice, avšak vyžaduje si to už trochu praxe s internetovým rezervovaním izieb). Za cestu po Slovensku navyše zaplatíte menej ako za cestu za hranice.

Tip: Spolu s partnerom si napíšte zoznam miest alebo lokalít na Slovensku, ktoré chcete navštíviť. Tak si budete istí, že nevynecháte žiadne obľúbené miesto.

4. Turistická svadobná cesta

Ak ste obaja turistické duše, môžete sa vydať do krásne zasnežených hôr nielen na Slovensku. Môžete sa rozhodnúť pre nezabudnuteľnú lyžovačku v Alpách alebo návštevu Himalájí. Cestovné kancelárie dnes dokonca ponúkajú tzv. turistické zájazdy, expedície do hôr na Slovensku a v zahraničí. Ak sa vám to zdá priveľa, môžete si zariadiť iba niekoľkodňové prechody hôr, ktoré sú takisto v ponuke cestovných kancelárií.

Najpoužívanejším spôsobom dopravy je dnes samozrejme tá letecká. Na svadobnú cestu však môžete cestovať autobusom alebo dokonca vlastným autom. Možností je mnoho, stačí si vybrať tú, ktorá vám najlepšie vyhovuje.

Tip: Nech sa už rozhodnete akokoľvek, môže sa stať, že vám niektoré detaily na vašej svadobnej ceste nebudú vyhovovať (napr. služby hotela, nedostatky vybraného miesta…). V takom prípade sa snažte zamerať na to, čo sa vám páči a hlavne na to, že ste získali jedinečnú možnosť stráviť bok po boku nádhernú dovolenku. V žiadnom prípade si nenechajte svadobnú cestu pokaziť detailami.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe