5 tipov, ako vybrať oblek pre ženícha

 • 20. apr 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Rovnako ako nevesty, aj páni túžia počas svojho veľkého dňa vyzerať krásne a očarujúco. Na trhu môžete nájsť nespočetné množstvo materiálov, farieb a strihov pánskych oblekov, ale výber toho správneho môže byť pre nejedného budúceho ženícha tvrdým orieškom. Ak si s výberom svadobného obleku neviete dať rady, pozorne čítajte :-).

1. Rôzne tipy oblekov

Azda prvým kritériom, ktorým sa pri výbere svadobného obleku bude potrebné riadiť, je stanoviť si, aký typ obleku hľadáte. V prípade veľmi formálnej svadby, s množstvom významných hostí, môže ženích siahnuť po fraku alebo po smokingu (napriek tomu, že frak a smoking by mali byť zo skrine vytiahnuté až po 18-tej hodine, niektorí ženísi si ich počas svadobného dňa presadia aj cez deň) . V tomto prípade, by však v rovnakom tipe spoločenského oblečenia, mali prísť oblečení aj všetci zúčastnení hostia.

Na klasickú slovenskú svadbu je vhodnejšou alternatívou žaket, ktorý môžeme považovať za dennú variantu fraku, či klasický dark suit doplnený o spoločenskú vestu (vesta pod sakom povyšuje spoločenský oblek vždy o level vyššie).

Na menej formálnu svadbu konajúcu sa na záhrade alebo pri jazere, si páni môžu dovoliť obliecť bledé ľanové nohavice a košeľu s vyhrnutými rukávmi, alebo tmavomodré nohavice skombinované s krémovým sakom a doplnené horčicovo-žltou košeľou s farebným motýlikom.

Stručne povedané, typ obleku by mal byť v súlade so štýlom svadby, s priestormi, kde sa svadba koná a v neposlednom rade by mal ladiť so štýlom nevestiných šiat (ak si nevesta na svoj veľký deň vyberie jednoduché, voľné biele šaty v štýle hippies, ženích v smokingu by vedľa nej pôsobil smiešne, dokonca nevhodne).

2. Správna veľkosť obleku

Druhým, veľmi podstatným kritériom, je správna veľkosť obleka. Sako by vám malo dobre padnúť v oblasti pliec, pričom dĺžka rukávov by mala siahať po zápästnú kosť (ak sa vám po zápästie siahajúce rukávy zdajú krátke, nemajte obavy, z pod rukávov saka by o cca 1,5 cm mali presahovať rukávy košele). Celková dĺžka saka by mala siahať po spodok rázporku na nohaviciach.

Podobne ako sako, aj nohavice by mali byť primerane široké a dlhé. Ideálne je, ak vám nohavice nad priehlavkom vytvárajú len jeden zlom a siahajú nanajvýš dopoly päty v topánke.

3. Primeraná farba a vzor

Dobre zvolená farba a vhodný vzor na spoločenskom oblečení patria medzi najdôležitejšie atribúty správneho výberu svadobného obleku. Ak ženích túži po spomínanom fraku či smokingu, tak v rámci farebnej škály nemá príliš na výber. Takýchto prípadov je však málo a väčšina ženíchov sa môže rozhodnúť pre čierny, hnedý, modrý alebo sivý oblek. Páni so svetlými vlasmi a bledšou pokožkou, by sa mali rozhodne vyhnúť oblekom bledosivej alebo krémovej farby. V opačnom prípade hrozí, že so svojim odevom splynú a v dave svadobčanov sa doslova stratia.

Obleku bledej či nebodaj bielej farby by sa mali vyhnúť aj páni zavalitejšej postavy. Bledé farby totiž postavu opticky rozšíria a zvýraznia jej nedokonalosti. Tmavší páni vyniknú tak v čiernom, ako i v bledšom obleku. V tomto prípade je potrebné klásť dôraz na doplnky, ktoré aj jednoduchému tmavému obleku dodajú šmrnc a punc elegantnosti. Čo sa týka vzorov, nižším pánom odporúčame oblek s jemnými vertikálnymi prúžkami, ktoré opticky predĺžia postavu.

Sako s výrazným vzorom, akým je napríklad káro alebo kohútia stopa, odporúčame nosiť len extravagantným pánom, ktorí milujú byť stredobodom pozornosti a ktorí majú s nosením spoločenského oblečenia bohaté skúsenosti, takže ho dokážu predať.

4. Správny výber materiálu

Kvalitné obleky sú najčastejšie vyrábané z kašmíru, vlny alebo z hodvábu. Keďže svadobný oblek si nekupujete každý deň, odporúčame vám zainvestovať do kvalitného obleku ušitého z prírodných materiálov. Tie z kašmíru, vlny či hodvábu sú totiž jemné, odolné, vzdušné a pohodlné. Navyše  majú výborné termoregulačné vlastnosti, takže v zime vás príjemne zahrejú a keďže napríklad hodváb dokáže absorbovať vlhkosť, v lete sa v nich nebudete potiť.

5. Správny výber doplnkov

Rovnako ako u žien, aj u mužov môžu doplnky celý outfit skrášliť alebo zničiť. Azda najvýraznejším doplnkom je kravata alebo motýlik. Kravata by mala ladiť s typom klopy na saku (úzka klopa = úzka kravata, široká klopa =široká kravata), a farba viazanky zase s vreckovkou v ženíchovom náprsnom vrecku alebo s farbou nevestiných doplnkov.

Maličkým, no nemenej dôležitým detailom sú manžetové gombíky. Ich farba by mala ladiť s ostatnými kovovými doplnkami, teda s prackou na opasku a gombíkmi na saku. Topánky by mali byť zásadne spoločenské, ideálne šnúrovacie. K čiernemu a sivému obleku sú vhodné čierne topánky, k hnedému či modrému obleku zase hnedé topánky. Obuv by mala byť kvalitná, kožená a hlavne pohodlná.

Dôležitým doplnkom sú aj ponožky, ktoré musia byť čierne, v prípade obleku modrej alebo hnedej farby by mali byť minimálne o odtieň tmavšie ako nohavice a mali by zakrývať celú časť nohy od topánky až po nohavice, a to aj vtedy, keď ženích sedí s nohou preloženou cez nohu. Extravagantnejšími doplnkami sú klobúky a cylindre, ktoré sú však vodné skôr k formálnejším typom spoločenského odevu, ako napríklad k smokingu.

Napriek uvedeným pravidlám, ako by mal byť správny ženích oblečený, riaďte sa predovšetkým vašim pocitom a vkusom. Najdôležitejšie je, aby ste sa počas svojho svadobného dňa cítili spokojne a pohodlne :-).

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby