Ako zapojiť ženícha do plánovania svadby?

 • 22. jan 2021
 • Natália Kúšiková
 • isifa / Shutterstock, archív neviest

Ako nevesta iste obetujete plánovaniu svadby každú voľnú chvíľu, ibaže pred oltár nekráčate len vy, ale aj váš nastávajúci. Ktoré predsvadobné úlohy môžete zveriť do rúk svojej polovičky? Prezradíme vám, ako zapojiť ženícha do plánovania svadby.

Nebuďte na svadobné prípravy sama! Plánovanie svadby od začiatku spolu so ženíchom je skvelá príležitosť, ako spolu stráviť čas a tešiť sa zo svadobných príprav.

Zistíte, akým organizátorom je váš ženích, pripomeniete si, aký je skvelý v tom, že sa môžete naňho spoľahnúť a spoločné plnenie predsvadobných úloh spôsobí, že sa budete cítiť zamilovaná a šťastná ako v prvý deň vášho vzťahu.

Pre lepšiu inšpiráciu sme sa opýtali reálnych neviest, ako zapojiť ženícha do plánovania svadby:

,,Plánovanie našej svadby bolo viac menej v mojej réžii. Manžel bol skôr v úlohe pozorovateľa, keďže okrem svadby staviame domček. Manžel mi v plánovaní nechal voľnú ruku a musím povedať, že mi to vyhovovalo.

Samozrejme, základné veci ako je miesto obradu, hostina, fotografka, kapela či výber obrúčok sme absolvovali spoločne, no so všetkými ostatnými detailmi som sa hrala ja. Možno aj preto sme jedným z tých mála párov, ktorí sa počas plánovania svadby “nechytili”. 😀 Manžel o mnohých detailoch, ktoré chystám, ani netušil, o to lepší pocit som mala, keď bol zo všetkého prekvapený a veľmi spokojný.“

Erika, svadba bola 17. septembra 2016

,,Považujem sa za príšerne nerozhodnú ženu. Bez môjho Peťa by sme dodnes (pol roka po svadbe) určite ešte nemali vybratú ani farbu výzdoby. Očko grafika sa hodí každej neveste, o to lepšie, ak je to sám ženích.

Od prvého dňa sme všetko plánovali spolu. Nemala som pocit, žeby „pomáhal“. Skôr sa mi zdalo, že to vybavujeme, vyberáme, ladíme a tvoríme spolu. Ja som hľadala inšpirácie, nápady a tipy. Vybrali sme koncept, tému a farby (tie vybral ženích). V jeho réžii boli aj pozvánky, etikety na víno, menovky, menu a všetky tlačoviny.

V darčekoch pre hostí, kvetoch či šatách pre družičky som sa vyžívala ja. Výsledok bol teda spoločnou prácou a svadba bola dokonalou súhrou našich nápadov.“

Baška, svadba bola 3. septembra 2016

,,Ženích mi pomáhal s prípravami na svadbu od samého začiatku. Ak mám pravdu povedať, vybavoval skoro všetko. Od kapely, starejšieho, cateringu, kameramana až po výzdobu.

Asi sa vám to zda divné, ale vydala som sa za muža, ktorý má k svadbám veľmi blízko. Je totiž starejší a muzikant na svadbách a za to všetko mu veľmi ďakujem.“

Michaela, svadba bola 15. októbra 2016

,,Môj manžel mi veľmi pomáhal hlavne s výberom a výrobou tlačovín. Ja som na takéto kreatívne veci antitalent a obdivujem nevesty, ktoré sa pustia do výroby svadobných vecí.

Taktiež mi pomohol pri výbere mojej vizáže, dokonca aj svadobných šiat, vyberal miesto na naše svadobné fotenie a všetkých dodávateľov. Nakoľko sa sám pohybuje pracovne vo svadobnej sfére, myslím, že ho to aj celkom bavilo a užil si to.“

Daniela, svadba bola 23. septembra 2016

Ako začať?

Skôr, než začnete so svadobnými prípravami, je dobré pripraviť si zoznam vecí, ktoré je potrebné na svadbu vybaviť, vybrať, zajednať. Môžete sa dohodnúť, ktoré úlohy zvládnete vy, ktoré váš snúbenec a ktoré vybavíte spolu.

Dohoda

Pamätajte, že všetko funguje na princípe dohody medzi vami a vaším snúbencom. Ak sa dohodnete, že svadbu organizujete vy a on ju zaplatí, je to v poriadku, ak vám to obom vyhovuje. Avšak, pri plánovaní svadby mnoho neviest ocení pomoc. Najlepšie je, keď táto pomoc prichádza práve zo strany ženícha. Hoci by ste nemali očakávať zázraky, ak sa váš ženích nevyzná vo svadobnom biznise, s jednoduchšími vecami vám pomôcť môže.

Ktoré úlohy môžete zveriť ženíchovi?

Svadobná cesta – ak sa vám jeho výber destinácie nepáči, pokúste sa využiť kompromis a dohodnite sa, že budúcu dovolenku vyberáte vy.

Svadobný oblek a topánky – povedzte mu, akej farby si jeho oblek predstavujete, no výber nechajte naňho. Aby ste mali istotu, že si vyberie správne, môžete s ním poslať svadobnú mamu, družičku alebo svedkyňu. Na svadbe bude teda ženích aj pre vás prekvapením.

Maily – pokiaľ posielate svadobné oznámenia mailom, napíšte ženíchovi zoznam pozvaných s ich mailovými adresami a požiadajte ho, aby oznámenia rozoslal. V prípade, že sa rozhodujete medzi viacerými dodávateľmi, môžete požiadať ženícha, aby si vyžiadal mailom napríklad ich cenník.

Doprava na svadbu – nechajte ho zmapovať všetky dostupné možnosti svadobnej dopravy, kde sa dá najbližšie zaparkovať v mieste vašej svadby a hostiny…

Čo by ste mali konzultovať so ženíchom?

Hoci výber svadobnej výzdoby je zväčša výsadou nevesty, ak sa rozhodnete pre rozprávkovú svadbu s množstvom trblietok a ružovej, ženích by s tým mal súhlasiť, keďže ide aj o jeho svadbu. To isté platí aj o výzdobe svadobného auta a miesta obradu. Nezabudnite ho včas zoznámiť s celkovým štýlom svadby alebo s vami vybranou svadobnou témou.

Taktiež so ženíchom skonzultujte a dohodnite, ktoré položky na svadbu platí jeho rodina a ktoré vaša. Počas príprav sa snažte tejto dohody držať, predídete mnohým nezhodám.

Spoločné plnenie úloh?

Svadobné prípravy nemusia byť nutne rozdelené na úlohy pre nevestu a ženícha zvlášť. Počas plánovania svadby sa vyskytuje mnoho situácií, kedy je dobré vypočuť si názor druhého človeka. Existuje mnoho svadobných úloh, ktoré môžu ženích a nevesta vybavovať spoločne:

– Výber svadobného oznámenia a ostatných tlačovín

– Finančný rozpočet

– Ochutnávka svadobného menu a torty

– Rozhodovanie pri výbere miesta hostiny

– Jednoduché handmade aktivity

Svadobný rozpočet

– Zoznam pozvaných a zasadací poriadok

– Pozývanie hostí osobne

– Výber a pozvanie svadobných svedkov

– Výber skladieb na zábavu a skladby na prvý tanec

– Hodiny tanca


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe