Ako znížiť počet hostí na svadbe počas korony?

 • 14. dec 2021
 • Dana Račko
 • iStock

Doba koronová nepraje veľkým svadbám, na ktoré sme boli v našich končinách donedávna zvyknutí. Sesternice s rodinami, tety z druhého kolena aj dobrí susedia pred pandémiou zvyčajne nechýbali na svadobnej hostine. Koronavírus vyhnal hostí od svadobného stola a ich počet je obmedzený. Preto si žiaľ, budete musieť vybrať zo všetkých, ktorých chcete mať na svadbe len hŕstku „vyvolených“. Ako na to, keď je tu korona?

svadba počas korony

Najbližšia rodina nesmie chýbať

Rodičia, súrodenci alebo krstní rodičia skrátka na vašu svadbu patria. Veľmi intenzívne zvyknú svadby vnúčat prežívať starí rodičia. Vzhľadom na to, že patria medzi rizikové skupiny v súvislosti s pandémiou koronavírusu, prediskutujte si nimi, či sa na účasť na svadbe cítia. Strýkovia, tety, bratranci, sesternice a vzdialenejší príbuzní určite pochopia, prečo ste ich na svadbu nepozvali.

Aby sa nikto z menovaných necítil ukrivdený, hostí vyberajte rovnakou líniou. Teda ak ste na svadbu nepozvali jednu sesternicu, nepozvite ani druhú. Jedine v prípade, že sú vaše vzťahy výrazne bližšie ako so zvyškom vzdialenejších príbuzných. V opačnom prípade by sa mohli vaši príbuzní uraziť alebo by nepochopili, prečo sa pre jednu sesternicu miesto za stolom našlo a pre ďalšiu nie. Pokiaľ ide o deti vzdialenejších príbuzných, tie zo zoznamu hostí vynechajte. Ak im pozvaní nebudú mať možnosť zabezpečiť stráženie počas svadby, „zbavíte“ sa tak ďalších hostí.

svadba počas pandémie

Bez partnera

Je častým zvykom, že sa na svadbu pozývajú aj partneri kamarátov a kolegov, ktorých občas ani nepoznáte. Najčastejším argumentom na ich pozvanie je, aby sa pozvaný necítil na svadbe sám a mal si s kým zatancovať a podobne. V čase koronavírusu je úplne samozrejmé, že sa na svadbu nepozývajú. Ruku na srdce, aj keď tu nebola korona, nevesty polemizujú, či túto kategóriu vôbec pozývať. Väčšinou im poviete áno iba preto, aby sa nenarušili vzťahy medzi vami a priateľmi. Obzvlášť za okolností, keď partnera vašej kamarátky ani nepoznáte, nemusíte mať žiadne výčitky.

svadobný hostia

Tí, ktorých ste roky nevideli

Spolužiačka zo strednej školy, s ktorou ste dreli lavice celé štyri roky. Toľkokrát ste sa rozprávali o tom, že si raz prídete na svadbu. Ibaže vtedy ste netušili, že raz príde vírus, ktorý zničí vaše plány. Staré kontakty, s ktorými nie ste v pravidelnom ústnom ani písomnom kontakte na svadbu v čase pandémie nepozývajte. Puto medzi vami nie je zvyčajne také silné, ide skôr o sentiment, no kvôli pandémii sa budete musieť riadiť ráciom. Rovnaký meter platí aj o bývalých kolegoch a susedoch.

kamarátky zo školy

„Ale my sme vás na svadbu pozvali.“

A narazila kosa na kameň… Ďalšou kategóriou hostí, u ktorých cítite morálnu povinnosť pozvať ich na svadbu, sú tí, na ktorých svadbe ste boli vy. Princíp takzvanej oplátky, keď je tu korona neplatí. Nikto sa na vás nemôže hnevať len preto, že ste mu neoplatili pozvanie na svadbu. A už vôbec nie počas pandémie. Pri oznámení tejto kategórii, že ich nepozývate na svadbu, naozaj nemajte výčitky a nemôžu ich mať ani oni. Za iných okolností by ste ich určite za svadobný stôl pozvali.

Autorka článku: Dana Račko

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby