7 tipov ako zorganizovať vegánsku svadbu

 • 29. júl 2019
 • Zuzana Loišová
 • iStock

Vegánstvo je životný štýl, ktorý je šetrný k životnému prostrediu a našej planéte a je čoraz populárnejší aj na svadobných hostinách. Ak plánujete vegánsku svadbu, prinášame vám niekoľko tipov, ako na to!

Vegánsky catering na svadbe

Jednou z najdôležitejších vecí na vašej svadbe bude práve jedlo. Pokiaľ chcete prekvapiť aj hostí, ktorí vegánmi alebo vegetariánmi nie sú (mnoho z nich bude mať určite predsudky), nehovorte im, že sa na svadbe bude podávať takáto strava. Vyhnete sa zbytočne negatívnemu rozhovoru a možno sami nakoniec budú prekvapení, ako dokáže byť takéto jedlo lahodné. Stretnite sa preto so svojím dodávateľom cateringu alebo kuchárom v reštaurácii a prediskutujte svoje predstavy o menu.

svadobné menu na vegánskej svadbe

Oblečenie na vegánskej svadbe

Väčšina neviest a ženíchov vegánov si dáva pozor aj na to, čo si oblečú, pretože niektoré textilné prvky môžu ušité z vlny, kože a podobe. Pri výbere oblečenia preto pozorne skontrolujte štítky, takže sa vyhnete obliekaniu živočíšnych produktov. Ďalšou dobrou voľbou je nakupovanie z druhej ruky, čo je lepšie nie len pre životné prostredie, ale môžete to považovať za vaše „niečo staré“.

Vlasy a make-up s použitím vegánskych produktov

Pokúste sa nájsť vlasových a make-up štylistov, ktorí používajú vegánske výrobky netestované na zvieratách. Pokiaľ nikoho takého nemôžete nájsť, spýtajte sa, či by boli ochotní použiť iba takéto produkty, ktoré by ste im v prípade potreby dodali. Je to taktiež skvelá príležitosť k tomu, ako ukázať, že krásny vzhľad sa dokáže vytvoriť aj bez krutosti.

Vegánska svadobná torta a zákusky

Na Slovensku je možné nájsť pekárov, ktorí vám napečú výlučne vegánske zákusky a tortu. Zapíšte si zoznam týchto výrobcov a dohodnite si stretnutie, kde budete môcť ochutnať vzorky rôznych zákuskov. Ak takýchto pekárov nemôžete nájsť, skúste sa opýtať niekoho, kto by bol ochotný upiecť aj vegánsku variantu.

vegánske svadobné zákusky

Vegánske darčeky pre svadobných hostí

Ak sa rozhodnete svojim hosťom darovať darčeky, potom máme pre vás zopár zaujímavých eko darčekov, ktoré sú šetrné aj k životnému prostrediu. Medzi takéto varianty patria napríklad sójové sviečky, ručne vyrábané šumivé bomby do kúpeľa, mydlá či vegánske čokolády a sladkosti. Jednou z krásnych myšlienok sú malé obálky, ktoré obsahujú semená rastlín, ktoré potom hostia môžu posypať v záhradách, aby prilákali včely, prípadne semienka, ktoré si môžu doma zasadiť.

Vegánske svadobné nápoje

Vedeli ste, že mnoho vín alebo niektoré z pív nie sú vhodné pre vegánov, kvôli procesom, akým sa spracúvajú? Pomocou stránky veganka.cz si môžete pozrieť zoznam nápojov, ktoré budú pre vašu hostinu vhodné a zaradiť ich tak do menu.

Vegánska svadobná výzdoba

Aj pri výbere materiálov použitých v svadobnej výzdobe sa dá brať ohľad na ekológiu a životné prostredie. Použite doplnky z recyklovaných a recyklovateľných materiálov či nakúpte dekorácie v second-hande a v bazári. Môžete využiť doplnky, ktoré nájdete doma či u kamarátov a neskôr ich použiť aj pri iných príležitostiach alebo ich posunúť ďalšej ekologicky mysliacej neveste.

Vo váš spoločný svadobný deň by ste sa mali cítiť dobre a uvoľnene a mať všetky veci pod kontrolou, tak ako chcete. Byť vegánom predsa neznamená nejesť živočíšne produkty, ale je to aj citlivý a etický spôsob života, pre ktorý ste sa sami rozhodli.

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby