Aký alkohol treba zaobstarať na svadbu?

  • 24. feb 2017
  • Jana Alušicová
  • isifa / Shutterstock

Svadobné šaty, výzdoba, svadobné obrúčky i svadobní hostia. Toto je len malá časť dôležitostí každého svadobného dňa. Vymenovať všetko, čo je v tento významný deň dôležité, by bola strata času. Ale tak ako je jedlo v tento deň mimoriadne dôležité, tak je aj pitie.

Čo si ale pod pojmom pitie predstavíte? Vodu či malinovku? Samozrejme, základom dňa je dodržiavanie pitného režimu, my sme však mali na mysli alkohol na svadbe.

Niektorým ľuďom pri svadobnej hostine napadne ako prvé oslava, s ktorou je úzko spätá zábava, tancovanie, spievanie. No a na to nie je lepší recept ako dobrá nálada v spojení s alkoholickým opojením. A tak vlastne prichádzame na koreň veci, a to, že alkohol je neodmysliteľnou súčasťou každej svadby.

Je to niečo ako svadobný zvyk či tradícia, a ak by nechýbal na vašej svadbe vám, verte, že mnohým vašim svadobným hosťom určite áno.

Už pred svadobným obradom si ľudia pripíjajú, aby celý deň prebehol bez komplikácií a aby tak zhodili zo seba aspoň kúsok stresu, ktorý v sebe majú. Pred kostolom či matričným úradom po obrade sa ponúkajú nielen svadobným hosťom, ale i okoloidúcim ľuďom koláče a alkohol, aby si pripili na šťastie novomanželov.

Všetky tieto prípitky a všetok alkohol sú však len malou kvapkou v mori. Najdôležitejším miestom, kde je alkohol potrebný, je svadobná sála, kde strávite zvyšok dňa a celú noc. Pripíja sa tu na vás celý čas, preto množstvo alkoholu, ktorý si na svadbu zaobstaráte, je veľmi dôležité. Nechcete predsa zažiť situáciu, že sa všetok alkohol minie a vy už svojim svadobným hosťom okrem nealkoholických nápojov nebudete mať čo ponúknuť.

Aký alkohol na svadbu?

Je potrebné, aby ste uspokojili všetkých hostí. Ale nebojte sa, nikto od vás nebude očakávať, že vaša svadobná hostina bude obsahovať 20 druhov všemožného alkoholu. Svoj zoznam alkoholu môžete zúžiť na ten najčastejší, každý si aj tak príde na svoje.

Základom je samozrejme domáca pálenka, bez ktorej si svadbu neviem ani predstaviť. Začali sme pekne z ostra, teraz trošku pribrzdíme, pretože každá svadobná hostina začína spoločným prípitkom všetkých hostí, aperitívom.

Typickým aperitívom je Cinzano či Martini.

Aby sme však nedopadli tak, že sa budú všetci hostia váľať pod svadobnými stolmi, veľkým favoritom sú vína. Červené, ružové či biele.

Ale to nie je všetko, treba ich aj rozlíšiť podľa druhu na suché, polosladké alebo sladké. Jeden obľubuje suché, no sladké nemôže ani cítiť. Toto je maličkosť, ktorou môžete hosťom vyhovieť, preto odporúčame zabezpečiť všetky tri farby i všetky tri druhy vín.

Ak robíte svadbu v letných či teplých mesiacoch, ani pivo by nemalo na vašej svadbe chýbať.

Fľaškové pivo, pričom značka je len na vás, hosťom zaručene postačí, ale dnes je veľkým trendom aj čapované pivo, ktoré sa dá zabezpečiť nielen v reštaurácii, ale v každom priestore, v ktorom máte svadobnú hostinu.

Povedzme si teda, že tieto 4 druhy alkoholu – aperitív, domáca pálenka, víno a pivo sú takmer nevyhnutné. Sú vlastne základom každej svadobnej hostiny.

Okrem nich však svoj alkoholický zoznam môžete rozšíriť o vodku či koňak.

Ak však chcete niečo nezvyčajné, aj miešané drinky sú v dnešnej dobe veľkým hitom. Ale to už je zase len otázka vašej fantázie či finančného rozpočtu.

Ak si vyberiete alkohol, ktorý na svadbe zaručene chcete, potom vás začne trápiť, koľko čoho potrebujete zaobstarať, čo záleží od počtu hostí a ich obľube k alkoholu.


Komentáre

    Pridaj príspevok