Ako si vybrať štýlovú svadobnú bižutériu?

 • 21. júl 2016
 • Jana Václavová
 • isifa / Shutterstock

Bižutéria za posledné roky zaznamenala „boom“ i vo svadobnom svete. Stala sa vhodnou alternatívou drahých šperkov a vďaka nej sa môžu nevesty premeniť na rozprávkové princezné. Svadobná bižutéria vyniká luxusnejším vzhľadom ako bežná bižutéria na každý deň. Pozostáva z ozdobných doplnkov z nepravých perličiek, swarovského kamienkov, brúsených kryštálikov a ozdobných kamienkov.

Svadobná bižutéria – sety

Preferovaná svadobná bižutéria zahŕňa predovšetkým sety pozostávajúce z výrazného náhrdelníka a náušníc, prípadne aj náramku. V prípade trojkombinácie "náhrdelník, náušníce i náramok", by nemala ani jedna časť veľkostne prevyšovať ostatné. Drobnejšie a jemnejšie náhrdelníky mávajú detailnejšie spracovanie s klasickým kvetinovým motívom.

Oblé tvary náhrdelníkov, či už menšieho alebo väčšieho objemu, vyniknú na svadobných šatách s odhaleným dekoltom bez ramienok. Padavý náhrdelník pristane k šatám výstrihu v tvare ,,V“.

Extravagantné nevesty chcú ohúriť nielen moderným strihom šiat, ale i zaujímavou ozdobou v podobe bižutérie. Ak patríte medzi extravagantnejšie ženy, skúste siahnuť po mohutných a predovšetkým nápadných náhrdelníkoch pozostávajúcich z väčších i menších kryštálov vsadených do postriebreného kovu podobného bielemu zlatu.

V prípade kamienkového korzetu by si však mali nevesty uvedomiť, že príliš veľké a prešperkované náhrdelníky pokazia celkový vzhľad. Kompatibilita náušníc s náhrdelníkom je základ vkusu a elegancie.

Svadobná klasika v podobe nepravých perličiek

Svadobnou klasikou medzi náhrdelníkmi môžeme rozhodne označiť perlové a perličkové náhrdelníky. Podľa svadobných povier pravé perly prinášajú nevestám slzy a smútok. Poverčivé nevesty, ktoré veria poverám a dodržiavajú svadobné zvyky, si preto vyberajú radšej nepravé perly. Tie sú vizuálne na nerozoznanie od pravých perál, čím je zachovaný luxus a elegancia.

Perličkové náhrdelníky nemusia byť iba jednoduché, jednoradové, ale môžu byť tvorené z viacerých radov rozsypaných na jemných silikónových vláknach, čím sa docieli zaujímavý a romantický vzhľad. Bižutéria z perličiek je ľahko kombinovateľná s brúsenými sklíčkami a kryštálikmi, ktoré zvýrazňujú nevestinu krásu.

Náramková svadobná bižutéria

Menej častou svadobnou bižutériou sú náramky na ruku. Náramková bižutéria retiazkového typu je založená na imitácií perál väčšieho i menšieho počtu.

Náramky vykladané z brúsených kamienkov známych ako zirkóny dotvárajú prepychový „look“. Šírka náramkovej bižutérie by sa mala odvíjať od hrúbky nevestinej ruky. Príliš mohutný náramok na chudej ručičke by pokazil čaro nežnosti a pôsobil by nelichotivo.

Trblietajúce brošne

Brošne sú druhom bižutérie, ktorá najlepšie vynikne, ak je pripnutá na nevestinom kožúšku alebo kabátiku. Brošne sa teda najčastejšie využívajú pri zimných svadbách. Toto obdobie je vhodným námetom a inšpiráciou pre brošne v tvare snehovej vločky s jemne trblietajúcimi sa kamienkami.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Vlasová bižutéria

Vlasová ozdoba sa neobmedzuje iba na závoj a prípadnú korunku. V súčasnosti poznáme viaceré varianty skrášľovacej bižutérie, medzi ktorú patria svadobné hrebienky, čelenky a záušnice. Každá nevesta túži, aby jej svadobný deň bol dňom, kedy sa premení na rozprávkovú princeznú. Okrem prekrásnych šiat jej k tomu môže dopomôcť bižutéria v podobe korunky alebo čelenky.

Svadobné korunky známe ako ,,tiary“ sú charakteristické na svadbách v Anglicku a v USA. Ak sa rozhodnete pre princeznovský štýl korunky, mali by ste mať na pamäti i primeranosť účesu. Svadobná korunka najlepšie vynikne pri vyčesaných vlasoch. Čelenky však môžu pôsobiť zmyselne i pri rozpustených a jemne kučeravých vlasoch. Veľmi romantické sú čelenky z jemných umelých kvietkov a perličiek.

Ďalšou alternatívou bižutérie do vlasov sú hrebienky najrozmanitejších tvarov. Najčastejšie sa objavujú v drdoloch. Hrebienky sú typom bižutérie, ktorá pomôže svadobnému účesu vyniknúť a rozjasniť ho.

Unikátnym a takmer zabudnutým druhom bižutérie sú záušnice. Tento skvost bol rozšírený v období stredoveku. V súčasnosti sa síce vracia, no v úplne inej podobe. Ak sa rozhodnete skrášliť novodobou svadobnou záušnicou, vyjdete z konzervatívnej a tradičnej siene a zaradíte sa k odvážnym nevestám, ktoré chcú zaujať atypickosťou. Súčasné záušnice sú zhotovované z pierok najmä bielej a krémovej farby, perličiek, kamienkov swarovského, a v neposlednom rade z čipiek.

Profesionáli
1
EGNE šperky Bratisla...
Zásnubné prstene a obrúčky
Inovatívni zlatníci s tradíciou a zmyslom pre detail. Vyrábame dokonalé zásnubné prstene & svadobné obrúčky. Nájdete nás v Bratislave a Košiciach.
Celé Slovensko
15
3Dzlatníctvo - svado...
Zásnubné prstene a obrúčky
Zlaté a Platinové svadobné obrúčky na mieru - aký krásny spôsob povedať si “Milujeme sa zo všetkého najviac!"
Bratislava

Rozmanitosť ponuky bižutérie však nesmie spôsobiť, že z nevesty sa stane tak povediac ozdobený stojan. Jednotlivé kúsky musia ladiť a byť spolu kompatibilné. Svadobná bižutéria však pri správnej voľbe môže z každej nevesty urobiť princeznú alebo priam až kráľovnú.

Hľadáte ďalšiu inšpiráciu pre výber svojich svadobných šperkov?


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby