Ako plánovať čas pre svadobné fotografie (bez stresu)

 • 30. nov 2017
 • Maroš Markovič
 • Maroš Markovič Photography

Nie je nič lepšie ako svadobný deň bez stresu. Keď všetko beží v čase, ľudia sú pripravení fotografovať, keď ich potrebujete a máte kreatívnu slobodu, aby sa vám dobre pracovalo. Pre všetkých, ktorí pripravujú svadbu, ponúkam rady profesionálneho svadobného fotografa k časovaniu jednotlivých častí svadobného dňa a postrehy, na ktoré by ste (možno) sami neprišli.

Vzhľadom na rôznorodosť zvykov na slovenských svadbách, je ťažké určiť presnú šablónu časovej osi svadobného fotenia. Dajú sa však určiť nejaké ideálne časové rámce, ktoré by ste mali brať do úvahy pri plánovaní vášho dňa. Niektoré z týchto časov sa môžu zdať zbytočne dlhé pri príprave, ale majte na pamäti, že:

 • váš deň bude naozaj rozlietaný
 • väčšina svadieb ma väčšie či menšie meškanie
 • ak je zábava, ten čas sa ani nezdá taký dlhý

Prstene, šaty, topánky a ďalšie detaily

 • ideálny čas – 30 minút
 • ideálny čas dňa – ráno
 • ideálne miesto – tam, kde je veľa prirodzeného svetla

Sú chvíle, kedy je izba príliš preplnená alebo jednoducho nevhodná na fotenie. Vtedy musíme vziať šaty až do haly alebo niekam von a tam ich fotiť. To môže chvíľu trvať, ale ako vidíte z výsledkov, stojí to za námahu.

Príprava nevesty

 • ideálny čas – 60 minút
 • ideálny čas dňa – ráno alebo skoré popoludnie
 • ideálne miesto – pri veľkom okne

Hodina prípravy je ideálna pre môj štýl fotenia. Počas tejto doby nafotím zblízka make-up a česanie vlasov, rovnako ako neformálne chvíle s pomocníčkami a družičkami nevesty. Majte na pamäti, že toto sú niektoré z najcitlivejších a najzábavnejších častí dňa, takže nechcete, aby na to bol príliš krátky čas.

V našich končinách sa fotia hlavne prípravy nevesty, ale začína sa objavovať aj fotenie príprav ženícha. Aj keď páni nepotrebujú hodinu na to, aby sa obliekli, v tomto čase sa nájde veľa skvelých okamihov v interakcii medzi ženíchom a jeho rodinou a priateľmi.

Jednotlivé svadobné portréty

U nás je veľmi málo svadieb, kedy sa nevesta a ženích fotia sami, následne ženích prvýkrát vidí nevestu v šatách a potom sa idú fotiť spolu.  Ak by ste však chceli fotiť aj jednotlivé portréty, pamätajte, že najlepší čas pre jednotlivé portréty nevesty a ženícha (samostatne) je hneď po príprave.

Okrem toho, že make-up a vlasy sú úplne čerstvé, sklzy ešte nenastali a je čas odfotiť dokonalé portréty. Majte tiež na pamäti, že osvetlenie z veľkých okien (vo väčšine hotelových izieb, alebo v francúzske okno v rodinných domoch) vytvára jedinečný vzhľad, ktorý sa takmer nedá nahradiť v žiadnom inom prostredí počas celého zvyšku dňa.

Svadobné fotenie páru

 • ideálny čas – 60 minút
 • ideálny čas dňa – 30 až 45 minút pred západom slnka, ale to sa podarí málokedy
 • ideálne miesto – podľa možností

Mnoho svadieb má v skutočnosti sklz, a preto je lepšie plánovať fotenie páru na 1-2 hodiny, aby ste v konečnom dôsledku mali aspoň 30 minút na fotenie len vás dvoch.

Najlepší čas, pokiaľ ide o osvetlenie, je asi 30 až 45 minút pred západom slnka. Umožňuje to zachytiť úžasné zábery a scenérie s farebnou oblohou. Ak je vaša svadba v centre mesta alebo v oblasti s vysokými budovami, nie je to až tak dôležité (hoci stále pomáha). Väčšinou to naše kultúrne zvyklosti jednoducho nedovoľujú. Zväčša sa hneď po príprave oboch novomanželov ide fotiť v páre. Ak ste však rezervovali svoje miesto kvôli nádhernému pohľadu na zelené vinice v štýlovom vinárstve, je nevyhnutné, aby ste túto radu dodržali.

Fotky v slnečnom svetle sa nám intuitívne zdajú prirodzenejšie ako tie s bleskom, alebo inými svetelnými zdrojmi. Premyslite si, či budete mať dosť času na fotenie v prirodzenom svetle. Napríklad v zime sa stmieva už okolo 16:00 a teda, ak je obrad s omšou naplánovaný na 15:00, nebude svetlo pre skupinové fotky po obrade. Konzultujte s fotografom vaše plány na fotenie, určite vám dobre poradí.

Fotografie s rodinou a priateľmi

 • ideálny čas – plánujte v priemere 3 minúty na skupinu, napr., ak máte 10 skupín, naplánujte si časový interval 30 minút
 • ideálny čas dňa – skoré popoludnie
 • ideálne miesto – najčastejšie pred kostolom alebo v prípade civilného obradu, pred obradnou miestnosťou

Aj keď je to trochu nezvyklé, fotenie rodinných portrétov PRED obradom prináša veľa výhod:

 • ušetríte si čas a to úžasné svetlo po obrade; prípadne to využijte na fotky s ľuďmi, ktorí prišli až na obrad
 • nezdržiavate ľudí od jedla na hostine (všetci sú už vždy hladní)
 • je čas na gratulácie po obrade

Miesto hostiny

 • ideálny čas – 30 minút
 • ideálny čas dňa – poobedie

Predtým, ako do sály alebo na miesto hostiny prídu hostia, je dôležité, aby sme stihli zachytiť kompletné pripravené miesto vašej slávnostnej hostiny. Ak je to vo vašich silách, skúste nabrífovať manažéra miesta, aby kvôli fotkám nenechávali prípravu miestnosti na poslednú minútu pred príchodom hostí. Môže sa totiž stať, že v takom prípade nebude kedy odfotiť výzdobu a krásu miesta.

Verím, že týchto pár rád vám pomôže k tomu, aby ste na vašich fotkách žiarili vy, hostia aj priestory. Ak vám niektoré rady nie sú jasné, alebo máte doplňujúce otázky, kľudne mi napíšte.

Články s rovnakou tematikou:

[forum ]


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe