Na čo myslieť pri výbere obleku na svadbu?

  • 15. aug 2016
  • Michaela Forrová, Silvia Blahovcová
  • Isifa / shutterstock.com / istock

Vybrať správny pánsky oblek môže byť náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Poradíme vám preto, na čo by ste mali brať ohľad nielen pri výbere svadobného obleku.

Kedy začať vyberať oblek pre ženícha?

S výberom svadobného obleku stačí začať cca 3 mesiace pred svadbou, kedy už viete, kde a v akom štýle sa svadba bude odohrávať. Najprv si však premyslite, či oblek kúpite z konfekcie alebo si ho dáte ušiť na mieru, pretože v druhom prípade si to bude vyžadovať viac času.

Ak máte na to rozpočet, nechajte si oblek ušiť. Je to výborná investícia najmä v prípade, že obleky nosíte aj v rámci pracovného dňa, a teda sa váš šatník rozšíri o ďalší kvalitný kúsok. Stavte na farby, ktoré sú vhodné aj na iné formálne akcie, ako je tmavomodrá či tmavosivá.

V prípade, že obleky naozaj nenosíte, môžete staviť na požičovne a na váš veľký deň si jednoducho oblek požičať. Táto možnosť je vhodná najmä v prípade, keď sa rozhodnete pre veľmi formálne oblečenie, ako je smoking či frak, a teda je malá pravdepodobnosť, že si tento odev opätovne oblečiete.

Veľkosť obleku

Dobre padnúci oblek by mal korešpondovať s typom vašej postavy. Kým vysokí páni atletickej postavy si môžu dovoliť i moderné slim obleky, nižší páni zavalitejšej postavy by mali siahnuť skôr po klasických strihoch, ktoré zakryjú problematické partie. Pre nižších pánov je ideálnou voľbou oblek s jemnými vertikálnymi prúžkami, ktoré postavu opticky predĺžia.

Sako by malo byť v takej dĺžke, aby zakrývalo zadné vrecká nohavíc a rázporok. Odporúčame vám túto dĺžku dodržať, pretože príliš dlhé sako vám opticky skráti nohy a naopak príliš krátke sako zmenší váš trup.

Dĺžka rukávov na saku by mala siahať po zápästnú kosť. Spod rukávov saka by mali presahovať o 1,5 – 2 cm dlhšie rukávy košele s manžetovými gombíkmi.

Okrem celkovej dĺžky a dĺžky rukávov je dôležité, aby vám sako „sadlo“ v oblasti pliec. Príliš široká plecnica prečnievajúca cez rameno pôsobí smiešne a deformuje postavu. Naopak úzka plecnica spôsobí, že sa budete v saku cítiť nepohodlne a stiesnene.

Pomerne častou chybou sú i pridlhé nohavice, ktoré sa vlnia v oblasti členkov a vytvárajú harmoniku, ktorá opticky deformuje nohy. Ideálna dĺžka je taká, pri ktorej vytvárajú nohavice nad priehlavkom nanajvýš jeden zlom. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím sú nohavice dolu užšie, tým kratšie by mali byť.

Typ obleku

Podstatným faktorom ovplyvňujúcim výber svadobného obleku je typ svadby. Teda jej formálnosť, sezóna a miesto konania.

Smoking alebo frak

Takzvaný „Black Tie“ je vhodný na významné spoločenské udalosti. Zvoľte ho v prípade, ak chystáte elegantnú a honosnú svadobnú hostinu v kaštieli či na zámku. Smoking by sa mal kombinovať výlučne s bielou košeľou so skrytým zapínaním (prípadne s košeľou s malými ozdobnými gombíkmi) a čiernym motýlikom.

Sako smokingu nemusí byť výlučne čierne. Odvážnejší páni si môžu dovoliť i tmavomodrý alebo vínový model. Klopy na saku nie sú vyrobené z rovnakého materiálu ako zvyšok saka, ale sú „potiahnuté“ hodvábom alebo inou lesklou látkou. Lesklým pásom sú zdobené i boky nohavíc. Sako sa najčastejšie zapína jedným (v prípade jednoradového saka) alebo štyrmi gombíkmi (v prípade dvojradového saka).

Na klasickú slovenskú svadbu je vhodnejšou alternatívou žaket, ktorý môžeme považovať za dennú variantu fraku či klasický dark suit doplnený o spoločenskú vestu (vesta pod sakom povyšuje spoločenský oblek vždy o level vyššie).

Čierny oblek alebo Dark suit

Klasický oblek sa na rozdiel od smokingu či fraku dá využiť aj po svadbe. Nemal by chýbať v šatníku žiadneho muža. Oblek čiernej farby môžete oživiť doplnkami a vykúzliť tak jedinečný slávnostný outfit.

Pokiaľ vám čierna nič nehovorí, veľmi moderná je aj kráľovská modrá, námornícka alebo tmavá modrá, prípadne sivá či odtiene hnedej.

Neformálny svadobný oblek

Na menej formálnu svadbu konajúcu sa na záhrade alebo pri jazere, si páni môžu dovoliť obliecť bledé ľanové nohavice a košeľu s vyhrnutými rukávmi alebo tmavomodré nohavice skombinované s krémovým sakom a doplnené horčicovo-žltou košeľou s farebným motýlikom. Neformálny oblek môže byť vyskladaný napríklad aj z krémových nohavíc a tmavomodrého saka s košeľou svetlej farby. Keďže ide o neformálny outfit, košeľu nie je nutné dopĺňať viazankou.

Tip: Pri výbere slávnostného odevu je veľmi dôležité prihliadať najmä na štýl a vkus ženícha. Rovnako však netreba zabúdať na sezónu, čas a miesto obradu. Myslite na to, že počas vašej svadby budete mať vami zvolený odev oblečený počas celého dňa, a preto je veľmi dôležité, aby vám dobre padol a vy ste sa v ňom cítili pohodlne a príjemne.

Farba obleku

Okrem správnej veľkosti a typu obleku, je dôležité vybrať oblek správnej farby. Daniel Craig síce vyzeral ako James Bond v bledosivom obleku božsky, avšak väčšina mužov bude v obleku tejto farby vyzerať komicky. Bledé farby totiž vašu postavu opticky rozšíria a zvýraznia všetky prípadné nedostatky.

Okrem toho, farba obleku by mala byť v súlade s farbou vašej pokožky a vlasov.

Páni so svetlými vlasmi a bledšou pokožkou, by sa mali rozhodne vyhnúť oblekom bledosivej alebo krémovej farby. V opačnom prípade hrozí, že so svojím odevom splynú a v dave svadobčanov sa doslova stratia.

Tmavší páni vyniknú tak v čiernom, ako i v bledšom obleku. V tomto prípade je potrebné klásť dôraz na doplnky, ktoré aj jednoduchému tmavému obleku dodajú šmrnc a punc elegantnosti.

Pozor si treba dávať i na príliš výrazné vzory. Čierne sako s bielymi prúžkami môže byť síce cool, avšak hranica medzi sexy gentlemanom a la Al Capone a nevkusnou prúžkovanou paródiou, je veľmi tenká. Výrazné vzory teda odporúčame skôr sebavedomým pánom, ktorí majú s nosením obleku skúsenosti a vedia daný model do detailov doladiť a predať.

Výber obleku a materiálov podľa sezóny

Pri výbere obleku na chladnejšie obdobie počas jesenných a zimných mesiacov, siahnite po ťažších materiáloch, ako sú zmesi vlny, vlny a hodvábu či vlny a mohéru. V týchto mesiacoch dominujú tmavšie farby. V prípade smokingu je to jasné, ten by mal byť vždy čierny, pri oblekoch siahajte po tmavších tónoch modrej alebo tmavosivej. Samozrejme, treba vždy staviť na to, čo ženíchovi najviac svedčí.

Pri teplejších jarných a letných mesiacoch je najlepšou voľbou odev z vlny a hodvábnych zmesí, pričom hmotnosť tkaniny by mala byť menej ako 250 g na meter. Pri farbách opäť zostaneme pri odtieňoch modrej a sivej, samozrejme v tomto prípade môže ísť o svetlejšie a žiarivejšie tóny a v prípade smokingu ostaneme pri čiernej. Okrem spomínaných farieb je v závislosti od miesta konania svadby príjemná zmena na neformálnejšie obleky a ich odtiene v béžovej alebo sivobielej.

Rovnako dôležitý pri výbere správneho oblečenia na vašu svadbu je aj čas jej konania. V prípade, že sa svadba koná večer, mali by ste rátať aj s možnosťou ochladenia sa, najmä, ak plánujete svadbu vonku. A naopak, pokiaľ sa gro svadby bude odohrávať uprostred dňa, najmä v lete, môžete čeliť vyšším teplotám, a teda čo najľahší a najtenší oblek bude pre vás tou správnou voľbou.

Vlnené obleky

Obleky, ktoré sú vyrobené prevažne z vlny, v kombinácii s mohérom, hodvábom alebo kašmírom, sú jemné, odolné a komfortné.

Oblek z hodvábu

Hodvábne vlákna odrážajú svetlo, vďaka čomu pôsobia odevy vyrobené z tohto materiálu lesklo a luxusne. Hodváb navyše dokáže absorbovať vlhkosť, takže v lete sa v ňom nebudete potiť.

Kašmírové obleky

Kašmír je jemná, tenká látka, ktorá sa získava vyčesávaním spodnej vrstvy srsti kašmírskych kôz. Napriek tomu, že ide o tenší typ látky, má výborne termoregulačné vlastnosti. Sako vyrobené z tohto materiálu vás v zime príjemne zahreje a naopak v lete príjemne schladí.

Oblek z polyesteru

Hlavnou výhodou polyesteru je jeho nízka cena. Keďže však nejde o prírodný materiál, v saku z polyesteru sa budete potiť a stopercentne vám neposkytne taký komfort ako vlnené, kašmírové či hodvábne sako. Ak polyester tvorí viac ako 20 % materiálu, z ktorého je sako vyrobené, odporúčame vám poobzerať sa po inom kúsku z prírodných materiálov.

Ako vybrať svadobný oblek pre ženícha?

Svadobný oblek, ako i ostatné doplnky, je vhodné vyberať až po výbere svadobných šiat pre nevestu, aby s nimi dokonale ladil. Medzi obľúbené farby oblekov patrí čierna, tmavohnedá, tmavomodrá, biela, kapučíno či smotanová. Stále však platí, že čierny oblek je dostatočne elegantný a hodí sa ku každej neveste. Taktiež sa rýchlo nezašpiní a dá sa využiť aj na iné príležitosti, než je vlastná svadba. Čoraz populárnejšie sú však aj obleky odvážnejších farieb, ako vínová či smaragdovozelená.

Svadobné doplnky pre ženícha

I ten najkrajší oblek môžete doslova „zabiť“ nevhodne zvolenými doplnkami.

Svadobné doplnky ženícha by mali ladiť so svadobnými šatami nevesty a zároveň by mali so všetkými doplnkami vytvárať harmonický celok. Medzi svadobné doplnky pre ženíchov môžeme zaradiť košeľu, kravatu, motýlika, vestu, topánky, manžetové gombíky, kožený opasok, elegantné hodinky, retiazky, klobúk či paličku.

Ako vybrať košeľu pre ženícha?

Vo všeobecnosti platí, že na svadbu sa nehodí košeľa s krátkym rukávom. Vhodná je košeľa s dlhým rukávom, ktorej zapínanie je buď pomocou háčikov alebo so skrytými gombičkami. K svadobným šatám bielej farby sa najviac hodí biela košeľa. Svadobné doplnky, akými sú vesta a kravata, sú v kombinácii s bielymi šatami vhodné v bielej, striebornej alebo v sivej farbe. K svadobným šatám smotanovej farby je ideálna košeľa bielej farby, pričom kravata alebo vesta je vhodná v perleťovej, zlatej či svetlohnedej farbe. Farbu kravaty je vhodné zladiť so svadobnou kyticou nevesty. V súčasnosti je však populárne experimentovať a ženích môže ísť aj do menej formálneho outfitu a pohrať sa s kontrastom. Tento štýl však nepristane každému. Medzi obľúbené svadobné doplnky ženíchov patria i manžetové gombíky, ktoré košeli dodávajú ten správny nádych elegancie a tiež štýlový a moderný vzhľad.

Manžetové gombíky pre ženícha

Taký malý detail, akým sú manžetové gombíky, dokáže krásne dotvoriť spoločenský outfit muža.

Ako nosiť manžetové gombíky?

Manžetové gombíky sa nosia vždy na špeciálnej košeli s dvojitou francúzskou manžetou.

Aké manžetové gombíky vybrať pre ženícha?

Manžetové gombíky sa vyrábajú v rôznych typoch a prevedeniach od výmyslu sveta. Ide o dizajnérske skvosty, luxusné šperky, pestrofarebné „vychytávky“, ale tiež vtipné manžetové gombíky s rôznymi nápismi alebo handmade manžetové gombíky vyrobené presne podľa vašich predstáv. Aj keď ide o drobnú záležitosť, ich efekt je výrazný.

Na svadbu k smokingu alebo fraku sa hodia najmä manžetové gombíky s perleťou, kryštálom či ónyxom. Vhodné sú tiež exkluzívne kúsky manžetových gombíkov doplnené o diamanty, zafíry alebo perly. Vďaka týmto prevedeniam pôsobia na ženíchových rukách ako skvostný šperk.

Manžetové gombíky je potrebné zladiť so svadobnými obrúčkami, hodinkami, sponou na kravatu a s ostatnými šperkami ženícha, ale tiež s prackou na opasku. Najväčším prešľapom môže byť necitlivé kombinovanie striebornej a zlatej farby.

Potrebné je ešte spomenúť fakt, že manžetové gombíky sa radia do viacerých kategórií, ide o:

1. Cufflinks – sú klasické a zároveň najelegantnejšie a najpreferovanejšie manžetové gombíky s vysokou kvalitou spracovania a s polohovým mechanizmom, vďaka ktorému sú pevne osadené na rukávoch košele. Takéto manžetové gombíky sú najčastejšie súčasťou outfitov ženíchov.

2. Double button – sú dvojité, či zdvojené manžetové gombíky, ktoré sú vyrobené z dvoch kusov spojených retiazkou alebo šnúrkou. Ide však o lacnejšiu variantu manžetových gombíkov, ktoré sa zvyčajne na outfitoch ženíchov nevyskytujú.

3. Silk knot – tzv. hodvábna stužka je alternatívou ku klasickým manžetovým gombíkom. Ide o hodvábnu alebo elastickú šnúrku, ktorá je z obidvoch strán zakončená uzlom a ten nahrádza funkciu gombíka. Táto jednoduchá náhrada manžetových gombíkov je vhodná v prípade, že ženích nenájde alebo si nestihne zaobstarať svoje vysnívané manžetové gombíky včas. ___

Inšpirujte sa týmito manžetovými gombíkmi:

DALŠIE ORIGINÁLNE MANŽETOVÉ GOMBÍKY
Kompletný album

Svadobná vesta pre ženícha

Pokiaľ si na svadbu obliekate oblek a nie smoking, vesta by mala byť jednoznačne súčasťou vášho odevu. Rôzne názory v súčasnosti tvrdia, že vesta je už dávno out, avšak v rámci formálnosti a zároveň aj slávnostnosti by ste na ňu rozhodne nemali zabúdať.

Vesta môže mať tri alebo štyri gombíky. Pokiaľ sa vám páči vzhľad formálneho a veľmi elegantného ženícha, vyberte si vestu tón v tóne s vaším oblekom. Ešte slávnostnejší vzhľad vám dodá tá v krémovej alebo slonovinovej farbe, prípadne lesklá. Ak chcete svoj odev trošku ozvláštniť, siahnite po vzorovanej veste, prípadne veste z iného materiálu, ako máte oblek.

Ako zladiť farbu topánok k svadobnému obleku?

Vyhnúť by ste sa mali staromódnym špicatým či hranatým topánkam či nízkym, členkovým ponožkám. Ideálnou obuvou k obleku sú kvalitné, lesklé, šnurovacie topánky s oválnou špicou. K čiernemu a sivému obleku sú vhodné čierne topánky, k modrému a béžovému obleku zase ladia topánky hnedej farby. Farba topánok by mala ladiť s farbou opasku.

Ponožky by mali byť čiernej farby a mali by byť dostatočne vysoké na to, aby zakrývali celú časť nohy medzi topánkou a nohavicou, a to i vtedy, keď muž sedí s preloženou nohou cez nohu.

Vhodné je vybrať topánky, v ktorých sa ženích bude cítiť dobre a ktoré sú dotvorené malými dierkami, ktoré spĺňajú okrem estetickej funkcie aj praktickú, keďže ženíchovi počas dlhej svadobnej noci umožnia správny priechod vzduchu v topánke.

Celkový dojem môže pokaziť i zle zvolená viazanka. Kravata by mala mať podobnú šírku ako klopa na saku. K starším typom sák sa teda hodí širšia viazanka, a naopak k moderným slim sakám sa hodí skôr tenší typ kravaty.

Napriek uvedeným pravidlám, ako by mal byť správny ženích oblečený, riaďte sa predovšetkým vašim pocitom a vkusom. Najdôležitejšie je, aby ste sa počas svojho svadobného dňa cítili spokojne a pohodlne.

Hľadáte inšpiráciu pre svadobný oblek?

DALŠIE INŠPIRÁCIE..
Kompletný album

Komentáre

    Pridaj príspevok