Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení svadobných šiat!

 • 8. feb 2024
 • Veronika Červenská
 • isifa, Shutterstock

Svadobné šaty si okrem požičania môžete taktiež kúpiť, najmä vtedy, ak by ste sa s nimi len ťažko po svadbe lúčila. Ako sa však o svadobné šaty starať? Je čistenie svadobných šiat náročné? Ako sa čistenie svadobných šiat realizuje a či to dokážete aj sama doma alebo musíte zájsť do špecializovaného salónu alebo čistiarne, vám poradíme v tomto článku.

čistenie svadobných šiat

Kedy vyčistiť svadobné šaty?

Čistenie šiat je potrebné vykonať ešte pred uskladnením do skrine. Najlepšie je urobiť to čo najskôr po svadbe, aby sa škvrny „nezažrali“ do látky. Potom sa vám ich podarí už len ťažko vyčistiť.

Postup pri čistení svadobných šiat

Čistenie svadobných šiat by ste nemali začať len tak bezhlavo a bez rozmyslu. Najskôr si pozorne prečítajte návod na údržbu vašich svadobných šiat, ktorý sa nachádza na ich štítku. Tento štítok obsahuje jednotlivé pokyny, podľa ktorých by ste sa mali pri udržiavaní svadobných šiat riadiť.

Zvyčajne sa na šatách uvádza suché čistenie alebo profesionálne čistenie za mokra. Každá tkanina má totiž svoje charakteristické vlastnosti, na základe ktorých rôzne reaguje na teplotu vody a tiež na chemikálie.

V prípade, že na vašich svadobných šatách chýba štítok so symbolmi pre potreby prania, môžete sa informovať v predajni už pri kúpe vašich vysnívaných svadobných šiat.

štítok so symbolmi pre pranie

Aké škvrny sa najčastejšie vyskytujú na svadobných šatách?

Je normálne, že sa svadobné šaty zvyknú zašpiniť, predsa len ich má nevesta oblečené celý deň. Najproblematickejšia časť svadobných šiat, ktorá sa zvykne zašpiniť takmer každej neveste, je spodný lem šiat.

Ďalej ide o rôzne veľké či menšie škvrny na šatách z jedla, pitia, potu či kozmetických prípravkov.

Často sa stretávame so škvrnami od červeného vína. Vyčistenie škvrny od červeného vína na svadobných šatách je možné, je však potrebné postupovať veľmi opatrne.

Ako vyčistiť škvrnu od červeného vína?

 1. škvrnu je potrebné dôkladne vysušiť vreckovkou alebo papierovým obrúskom,
 2. na škvrnu sa naleje malé množstvo čistej vody a znova sa osuší, v žiadnom prípade sa však nesmie drhnúť,
 3. zašpinené miesto sa osušuje dovtedy, kým škvrna nevybledne,
 4. následne sa na ňu nanesie trochu bielej kriedy, detského púdru alebo jedlej sódy, ktoré sa po nasiaknutí oprášia.
ako vyčistiť svadobné šaty

Čistenie svadobných šiat v práčke

Väčšinu spoločenských a svadobných šiat nie je možné prať v práčke. Taktiež by nemali byť bielené, ani chemicky čistené. Okrem materiálu, z ktorého sú šaty ušité, je potrebné pri čistení brať ohľad aj na zdobenie šiat. Zdobenie sa môže poškodiť, najmä ak ide o našité alebo nalepené aplikácie, ako sú koráliky, kamienky či flitre.

V prípade, že by ste sa aj napriek možnému poškodeniu šiat odhodlali vaše svadobné šaty oprať v práčke, perte ich podľa týchto pravidiel:

 • pri najnižšej teplote (nie vyššej ako 30°C), najmenších otáčkach, na najšetrnejšom programe (zvyčajne ručné pranie) a bez žmýkania – šaty je vhodné nechať len odkvapkať a zavesiť ich tak, aby bola ich váha rovnomerne rozložená;
 • perte ich výhradne obrátené naruby;
 • môžete ich tiež vložiť do sieťky alebo do vaku z jemného plátna, ktoré sa postarajú o ich ochranu;
 • namiesto prášku na pranie radšej použite gélový prací prostriedok, ktorý je zvyčajne k odevom šetrnejší a taktiež zaniká hrozba, že sa prášok pri nízkej teplote poriadne nerozpustí a na svadobných šatách zanechá škvrny;
 • po vypraní je v niektorých prípadoch potrebné šaty naškrobiť, čo môžete jednoducho zabezpečiť škrobom v spreji, ktorého nanesenie nie je žiadna veda.
čistenie svadobných šiat v práčke
V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Ručné čistenie svadobných šiat pomocou prípravkov

V prípade, že sa rozhodnete svoje svadobné šaty vyčistiť doma ručne pomocou rôznych prípravkov určených na škvrny, vyskúšajte ich najskôr na malom kúsku látky, z ktorej sú svadobné šaty ušité. Najlepšie na takom, ktorý nie je na prvý pohľad viditeľný pre prípad, že by prípravok šaty pri čistení poškodil.

Okrem drhnutia šiat rukami ich môžete vyskúšať vyčistiť aj mäkkou zubnou kefkou. Jemné škvrny je možné vyčistiť pomocou vlažnej mydlovej vody, ktorá dokáže v niektorých prípadoch divy. Do mydlovej vody je vhodné namočiť na niekoľko hodín jemne znečistený lem svadobných šiat od zeme a dôkladne ho preprať.

čistenie svadobných šiat s čipkou

Čistenie svadobných šiat profesionálmi

Výhody čistenia svadobných šiat v čistiarni

Svoje svadobné šaty si môžete dať vyčistiť aj u profesionálov v čistiarni. Svadobné šaty sa vďaka renomovanej údržbe nezrazia a po vyčistení budú mať neutrálnu vôňu. Spoľahnúť sa môžete tiež na to, že po vyčistení odborníkmi bude materiál mäkší a svetlejší, ako keby ste si šaty vyčistili svojpomocne.

Výhodou je tiež, že sa nepoškodí našité zdobenie na svadobných šatách.

Nevýhody čistenia svadobných šiat v čistiarni

Čistenie svadobných šiat v čistiarni so sebou nesie aj určité riziká. Profesionáli v čistiarňach síce poznajú postupy údržby jemných tkanín, no zvyčajne vám dajú podpísať zmluvu, v ktorej je presne zadefinované, za aké prípadné poškodenia svadobných šiat neručia. Môže ísť napríklad o odpáranie korálikov či flitrov.

Môže sa teda stať, že za vyčistenie svadobných šiat síce zaplatíte, no aj tak si ich domov prinesiete v poškodenom stave.

Profesionáli
12
Veraland
Svadobné salóny a svadobné šaty
Predaj luxusnej spodnej bielizne značky Lormar, Infiore, Sielei, Leilieve, Julimex, Bellissima, Cotonella,, Lovelygirl a John Frank
Zvolen
130
Krajčírsky salón Jas...
Svadobné salóny a svadobné šaty
Svadobné a spoločenské šaty na mieru pre vás za ceny ,ktoré potešia.
Trenčín

Autor: Veronika Červenská

Zdroj foto: isifa, Shutterstock


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe