Ako naplánovať krásny a nezabudnuteľný civilný sobáš?

 • 17. nov 2016
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Ak z nejakého dôvodu nemôžete alebo nechcete vstúpiť do manželstva v kostole, máte na výber z niekoľkých alternatív. Môžete sa rozhodnúť pre sobáš na príslušnom úrade či matrike, sobáš na niektorom zo slovenských hradov a zámkov alebo civilný obrad pod holým nebom. Pozrite sa spolu s nami na detaily každej z týchto možností.

1. Sobáš na príslušnom úrade

Prvou a najjednoduchšou možnosťou civilného obradu je sobáš v sobášnej sieni mestského úradu či na matrike. Sobáš prebieha za účasti snúbencov, svedkov, svadobných hostí, matrikára a oddávajúceho, ktorým je najčastejšie primátor alebo starosta obce.

Ako postupovať?

Ak ste sa rozhodli pre tento typ sobáša, je v prvom rade potrebné zájsť na matriku v mieste trvalého bydliska a spolu s vaším nastávajúcim vypísať žiadosť o uzavretie manželstva.

V prípade, že sa plánujete zosobášiť mimo miesta trvalého bydliska, potrebujete na príslušnú matriku priniesť i delegačný list z matriky v mieste vášho bydliska. V tomto prípade ste povinní zaplatiť správny poplatok vo výške 16,50€, na základe ktorého získate povolenie uzavrieť manželstvo pred iným než príslušným matričným úradom medzi občanmi Slovenskej republiky. Ďalších 16,50€ za uzavretie manželstva pred iným než príslušným matričným úradom zaplatíte na mieste, kde sa rozhodnete zosobášiť. Ak sa sobáš bude konať na matričnom alebo mestskom úrade v mieste vášho trvalého bydliska, nemali by ste platiť žiaden poplatok.

V dostatočnom časovom predstihu vám odporúčame presne naplánovať, aká hudba bude znieť počas vášho svadobného obradu. Ak si plánujete prizvať folklórny súbor či priniesť vlastnú obľúbenú hudbu, informujte o tom kompetentných pracovníkov úradu vopred, aby nedošlo k nepríjemnému chaosu a k zbytočnej nervozite.

Zároveň sa s matrikárom dohodnite, kedy a akým spôsobom vám bude doručený sobášny list. Vo väčšine prípadov je sobášny list zasielaný poštou. Aby ste predišli nepríjemnostiam, poproste matrikára, aby ho zaslal na manželovu adresu. Keďže ide o úradný dokument, ktorý môže poštárka doručiť len do vlastných rúk, mohli by ste mať problém s tým, že na obálke bude uvedené iné priezvisko ako vo vašom občianskom preukaze.

Ako prebieha obrad na úrade?

Pred obradom matrikár skontroluje, či snúbenci splnili všetky požiadavky nevyhnutné k uzatvoreniu manželstva. Ak je všetko v poriadku, môže začať svadobný obrad, ktorý trvá približne 20 až 30 minút.

V úvode oddávajúci prednesie krátky príhovor. Snúbenci následne vyrieknu súhlas so vstupom do manželstva a vymenia si svadobné obrúčky. V závere obradu podpíše nevesta, ženích a svedkovia zápisnicu o uzatvorení manželstva. Po skončení obradu nasledujú gratulácie od svadobných hostí a presun na miesto konania svadobnej hostiny.

2. Civilný sobáš na zámku či hrade

Ktorá z nás netúži stať sa na jeden deň naozajstnou princeznou? Vďaka svadobnému obradu za múrmi históriou dýchajúceho zámku či hradu sa vaše sny môžu stať skutočnosťou.

Napriek tomu, že svadba na takomto mieste je rozprávková a originálna, musíte rátať s tým, že v porovnaní so svadobným obradom na matrike alebo v kostole je i výrazne drahšia. Pre lepšiu predstavu, uvádzame poplatky spojené so svadobným obradom v niektorých slovenských hradoch a zámkoch.

Svadba na Bojnickom zámku

Pre rozprávkovú svadbu je Bojnický zámok pýšiaci sa nádherným interiérom i exteriérom ideálnou voľbou. Svadobný obrad prebieha vo väčšine prípadov v Zlatej sieni, ktorú zdobí zlatý anjelský strop. Kapacita Zlatej siene je maximálne 60 ľudí.

Okrem obradu sa na Bojnickom zámku môže konať i svadobná hostina. Pre hostí je k dispozícii Huňadyho sieň s kapacitou 200 osôb i ďalšie salóniky. (Huňadyho sieň sa v zimnom období od 1.11 do 31.3 neprenajíma.)

Poplatky za svadbu na Bojnickom zámku:

– Svadobný obrad na Bojnickom zámku – 332,00 eur – Svadobný obrad, ak jeden zo snúbencov je občanom Bojníc (zľava 40%) – 199,20 eur – Svadobný obrad, ak obaja snúbenci sú občania Bojníc (zľava 60%) – 132,80 eur – Prenájom Huňadyho siene – 1 659,00 eur

Svadba na Trenčianskom hrade

Hrad, na ktorom kedysi žil Matúš Čák Trenčiansky, vám ponúka hneď dva priestory, v ktorých si môžete povedať svoje "Áno". Svadobné obrady sa konajú buď v Delovej bašte (kapacita cca 80 osôb) alebo v Rytierskej sieni Barborinho paláca (kapacita maximálne 110 osôb).

Poplatok za svadobný obrad na Trenčianskom hrade je 80 eur.

Svadba na Zvolenskom zámku

Civilný obrad v gotickom zámku s renesančným opevnením, situovaným na miernom návrší južnej strany námestia Zvolena, odľahčí vašu peňaženku približne o 170 eur. Uvedená cena platí pre snúbencov, z ktorých ani jeden nie je obyvateľom mesta Zvolen. V prípade, že aspoň jeden z dvojice má trvalý pobyt v meste Zvolen alebo v okolitých obciach, poplatok za civilný obrad sa zníži na 50 eur.

Kapacita sobášnej Rytierskej siene na zvolenskom zámku je cca 200 osôb, avšak na sedenie ponúka spomínaná sieň len 80 miest.

3. Civilný obrad pod holým nebom

Romantická svadba pod holým nebom je v našich končinách čoraz populárnejšia. Svadobný obrad na pláži či v rozkvitnutej záhrade je dozaista očarujúcim zážitkom.

Nezabudnite však na plán B v prípade nepriaznivého počasia. Ideálnou voľbou sú svadobné stany, pod ktoré sa v prípade dažďa alebo silného slnka môžete rýchlo skryť.

Ďalšou možnosťou je zorganizovať svadobný obrad na nádvorí alebo v záhrade reštaurácie, do ktorej sa možno v prípade núdze presunúť. Nezabúdajte ani na repelent či fakle s olejom proti hmyzu, vďaka ktorým sa neželaných okrídlencov účinne zbavíte.

Túžite po romantickom obrade v exteriéri? Inšpirujte sa:

DALŠIE SVADBY POD HOLÝM NEBOM
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby