Čo nepiť a nejesť v deň svadby?

 • 3. sep 2021
 • Dana Račko
 • iStock

Svadba je krásna a stresujúca zároveň. Preto potrebujete byť v dobrej fyzickej a psychickej kondícii, aby ste si ju čo najviac užili. K hladkému priebehu svadobného dňa výrazne prospieva aj to, čoho sa napijete a najete. Nenechajte si pokaziť svadbu tráviacimi ťažkosťami a nevoľnosťou. Pripravte si ľahký a výživný svadobný jedálniček, ktorý vás udrží fit až do rána bieleho. Prezradíme vám, čo nepiť a nejesť v deň svadby.

čo nepiť a nejesť v deň svadby

Čo nepiť na svadbe?

Priveľa kávy

Pokiaľ ste s budúcim manželom kávičkári, je zrejmé, že bez rannej svadobnej kávy to veru nepôjde. Šálka kávy na povzbudenie do ťažkého svadobného dňa je v poriadku. Viac ako tri šálky kávy nepite. Kofeín síce povzbudzuje, ale jeho nadmerný príjem môže spôsobiť nežiadúce potenie, ťažkosti so žalúdkom, zrýchlený tlkot srdca a ďalšie nežiadúce efekty. Nič z menovaného by neprispelo ku komfortu vášho vysnívaného dňa.

Alkohol

Zrejme vám svadobní hostia budú ponúkať „jedného panáka“ na uvoľnenie. Určite svoju ponuku na prípitok myslia dobre, ale aby ste predišli trapasu alebo tráviacim problémom, slušne im povedzte nie. Byť abstinentom v deň svadby nezaškodí. Alkohol radšej prenechajte svadobným hosťom. Samozrejme, decentne si odpite zo svadobného prípitku. Až tak vážne to s tým alkoholom nemyslíme. 😉

alkohol na svadbe

Sladké bublinkové nápoje

Veľa cukru v kombinácii s bublinkami nerobí dobrotu žiadnej figúre nevesty. Veď ktorá by sa už len chcela vydávať s nafúknutým bruchom? Okrem toho spôsobujú bublinky aj iné tráviace ťažkosti. Veď viete… 🙂 V prípade, že máte chuť na sladký a zároveň zdravý nápoj, nalejte si radšej stopercentné ovocné šťavy alebo zeleninovo-ovocné smoothie.

Mliečne nápoje

Jogurtové nápoje, kefír a mlieko samotné nahraďte radšej rastlinnými alternatívami – mandľovým, kokosovým alebo sójovým mliekom.

Náš tip!

Chcete byť počas svadby fit a v rovnováhe? Vypite staré dobré šumivé magnézium, ktoré vám dodá vzpruhu v priebehu niekoľkých minút. Navyše, magnézium je skvelým pomocníkom pri bolestiach hlavy, ktorá sa môže objaviť pod vplyvom nabitého svadobného dňa.

candy bar na svadbe

Čo nejesť na svadbe?

● mastné a ťažké vyprážané jedlá
● priveľa sladkostí
● príliš korenené jedlá
● strukoviny
● cesnak a cibuľu
● presolené jedlá
● ryby a morské plody
● múčne jedlá
● orechy
● brokolicu, karfiol, kel, kapustu
● melón, mango, čerešne, broskyne, marhule, slivky

Tieto potraviny vám môžu spôsobiť pálenie záhy, alergické reakcie, nafúknutie brucha, bolesť žalúdka, hnačku alebo zlý dych. Pozor na ne.

vyprážané jedlá na svadbe

jedlo na svadbe

Prvá pomoc pri tráviacich ťažkostiach

V prípade, že si napriek všetkému doprajete niektoré z potravín, ktoré vám spôsobia tráviace ťažkosti, majte na svadbe pripravený harmančekový, zázvorový alebo feniklový čaj. Na chvíľu sa vzdiaľte od svadobných hostí a urýchlite svoje trávenie krátkou vychádzkou.

Autorka článku: Dana Račko

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby