Svadobný plánovač (87): Čo sa na svadbe môže pokaziť a ako sa na to pripraviť?

  • 2. aug 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Mnoho neviest sa obáva, že sa na svadbe niečo pokazí alebo nepôjde podľa plánu. Tieto obavy sú, bohužiaľ, opodstatnené. Pri takej veľkej udalosti akou je svadba, sa môže naozaj stať hocičo.

Určite nie je dobré, aby ste si predstavovali hororové scenáre, čo všetko sa môže pokaziť na vašej svadbe, ale je dobré pripraviť sa, ak by náhodou tieto situácie nastali. Budete sa tak cítiť omnoho pokojnejšie, keď budete vedieť, že máte na všetky „katastrofy“ riešenie.

Počasie

Počasie je vec, ktorú nemôžete ovplyvniť, nech sa už budete snažiť akokoľvek. Môžete sa naň len pripraviť. To znamená, ak viete presne, aké počasie chcete mať na svadbe, skôr ako vyberiete dátum, pozrite si štatistiky o počasí. Druhou vecou, ktorú môžete urobiť, aby vám počasie nepokazilo svadbu, je mať plán B, respektíve C a D, ak treba. Pripravte sa proste na všetky varianty. Keď budete mať plán na každú situáciu, nič vás nemôže zaskočiť a bude sa vám spávať lepšie.

Meškajúci dodávatelia

Nestáva sa to často, ale občas sa môže prihodiť, že mešká svadobná torta, kvetinárka si pomýli adresu, alebo DJ ostane “trčať” niekde v zápche. Aby sa to neprihodilo aj vám, pripomínajte každému, kedy a kde ho potrebujete a kontrolujte, či to naozaj vedia. Najlepšie je si s každým dodávateľom spísať zmluvu, v ktorej sa uvedú aj miesta a časy.

Okrem toho si dodávateľov skontrolujte ešte mesiac pred svadbou a takisto aj týždeň pred svadbou, aby ste sa uistili, že každý naozaj vie, kam a o koľkej má prísť. Deň pred svadbou zverte všetko vybavovanie niekomu zodpovednému (najmite si koordinátorku, alebo zverte plánovanie kamarátke, sestre, .. hocikomu, na koho sa môžete spoľahnúť). Dodávateľom zas dajte kontakt na tohto človeka, aby sa v prípade potreby spojili a všetko riešili spolu (bez vás).

V deň svadby budete mať dosť iných starostí ako “naháňať” dodávateľov. Aby ste mali úplnú istotu, poproste vašu poverenú osobu, aby dodávateľov ešte ráno skontrolovala, či ide všetko podľa plánu.

Svadobné šaty

Pre väčšinu neviest sú tou najdôležitejšou súčasťou svadby práve svadobné šaty. Ak si v dostatočnom predstihu rezervujete alebo kúpite šaty podľa svojich predstáv, už sa toho veľa pokaziť nemôže. Jedinou vecou je, že vám vybrané šaty nebudú dobré (lebo ste schudli alebo pribrali, odkedy ste si ich vybrali). Ak si šaty požičiavate zo salónu, tam vám ich upravia na mieru, takže sa nemusíte obávať.

Ak ste si však šaty kúpili a už ich máte nejaký čas doma, radšej si ich tak mesiac pred svadbou vyskúšajte a skontrolujte. Pre istotu si ich ešte vyskúšajte aj týždeň pred svadbou, aby ste mali úplnú istotu a ak by bolo niečo treba doupravovať, ešte by sa to dalo stihnúť. Šaty skladujte radšej v nejakom obale, aby sa nepoškodili a večer pred svadbou si ich naparte (ak máte doma naparovačku – malá ručná naparovačka sa dá kúpiť aj za 15 € a určite sa vám zíde) a nachystajte, aby boli ráno hneď poruke.

Stratené / zabudnuté veci

Hľadať vo svadobné ráno náušnice, či podväzok určite nie je nič príjemné. Ešte horšie však je zistiť na obrade, že ste zabudli zobrať darčeky pre hostí alebo nedajbože obrúčky. Aby ste si ušetrili stres a zbytočnú stratu času, všetky potrebné veci si nachystajte na jedno miesto deň pred svadbou. Ak treba, začnite všetko dôležité znášať na jednu kôpku aj týždeň pred svadbou a posledný deň to len pretrieďte.

Najlepšie je pripraviť si krabice s nápismi “obrad”, “hostina”, “ranné prípravy” a podobne a do nich triediť veci podľa toho, kedy ich budete potrebovať. Môžete si tiež počas celého plánovanie svadby pripravovať zoznam týchto vecí. Môžete ho mať napríklad uložený v telefóne a vždy, keď vám niečo napadne, to tam pripíšete. Potom deň pred svadbou už len pôjdete podľa tohto zoznamu a na nič dôležité nezabudnete.

Časový sklz

Dostať sa do časového sklzu v deň svadby nie je nič neobvyklé. Stáva sa aj to, že sa pol hodinu čaká na nevestu alebo nestíha prísť skôr. Bez vás samozrejme začať nemôžu, ale môže sa stať, že po vás má pani matrikárka naplánovanú ďalšiu svadbu, alebo kostol môže byť rezervovaný pre iný pár a podobne, takže sa snažte naozaj prísť včas.

Čo teda robiť, aby ste sa do časového sklzu nedostali? Najjednoduchšie je mať pripravený naozaj podrobný a realistický časový plán celého dňa. Ten si pripravte v predstihu aspoň týždeň pred svadbou. Pomôže vám tiež nachystať si všetko potrebné deň vopred ako som spomínala v predchádzajúcom bode. A dobrou pomôckou je tiež zveriť čas niekomu, kto bude počas príprav s vami, napríklad niektorej z družičiek, aby kontrolovala, koľko je hodín a prípadne vás upozornila, že sa vám kráti čas a mali by ste sa poponáhľať.

Meškajúci hostia

Stať sa samozrejme môže hocičo a nepredvídaným udalostiam, ktoré zdržia hostí, predísť nemôžete, ale môžete sa na ne pripraviť. Hostí ešte mesiac pred svadbou oslovte a pripomeňte im, kedy sa kde majú nachádzať. Pripomienku im môžete ešte večer pred svadbou poslať do mailu, alebo tým zábudlivejším zavolať. Všetkým hosťom tiež dajte kontakt na poverenú osobu, aby sa mohli ozvať, keby nevedeli nájsť kostol, mali problém s parkovaním, alebo sa zdržali v zápche.

Nedostatok pitia

Pri pití na svadbe platí, že radšej viac ako menej, či už sa jedná o alkohol alebo nealko. Keď budete pozývať ľudí, zistite si hneď, kto chce čo piť a podľa toho objednávajte. Ideálne je sa poradiť priamo v reštaurácii / hoteli alebo s cateringovou spoločnosťou, ktoré s tým majú veľa skúseností, aby vám povedali, koľko alkoholu treba na daný počet ľudí. Čo sa týka nealka, zabezpečte radšej dve veľké fľaše minerálky na osobu, prípadne sa dohodnite, že sa bude servírovať nejaká limonáda, ktorú môžu vždy dorobiť, ak budú hostia smädní.

Hostia sa nebavia

Asi najhoršia vec na svadbe je, keď sa hostia nebavia. Aby sa to nestalo, pripravte si pestrý program, ktorý bude zahŕňať tanečné kolá, oddychové časti, hry a aktivity pre hostí. Program potom prispôsobujte situácií. Keď sa budú hostia dobre baviť na parkete, neukončujte tanečné kolo kvôli nejakej hre, a naopak, keď bude parket prázdny, stopnite tanečné kolo a začnite robiť nejakú aktivitu, ktorá hostí preberie a zabaví.

Najdôležitejšie však je, aby ste sa hosťom venovali. Aspoň na chvíľku sa snažte pri každom pristaviť, poďakovať za účasť a prehodiť 2-3 vety. Nie je nič horšie ako hostiteľ, ktorý si svojich hostí nevšíma. 

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe