Čo všetko potrebujete vybaviť po svadbe?
Krásny svadobný deň sa skončil, živé spomienky ešte víria v našich hlavách, hodnotíme celý priebeh svadby a v podstate nerozprávame o ničom inom. Ako by však mali vyzerať nadchádzajúce kroky po svadbe?
Okrem zmeny dokladov a rôznych oznamovacích povinností, netreba zabúdať ani na poďakovanie hosťom, tímom, ktoré vám so svadbou pomáhali a v neposlednom rade si uchovať spomienky.
Doklady
Vybavovanie dokladov je nočnou morou viacerých z nás. Ak ste však zamestnaná, s niektorými úkonmi a oznamovacími povinnosťami vám pomôže zamestnávateľ. Mnohé sekcie ľudských zdrojov poskytujú kompletné informácie – kde a do akej lehoty je čo potrebné oznámiť a aké prílohy k oznámeniu priložiť. Nezabudnite však svojmu zamestnávateľovi včas oznámiť zmenu priezviska, stavu, prípadne plánovanej zmeny trvalého bydliska.
Niektoré zmeny však budete musieť aj tak vykonať sama. Prinášame prehľad úkonov, na ktoré rozhodne netreba zabúdať. Takmer všetky zmeny a oznamovacie povinnosti vyžadujú kópiu sobášneho listu a nového občianskeho preukazu. Vo väčšine úradov vám nový občiansky preukaz vydajú do týždňa, a teda svoju povinnosť si splníte. Ak vám to však z nejakých dôvodov nevyjde, priložte k tlačivám minimálne doklad potvrdzujúci prebiehajúci proces výmeny dokladu z daného úradu.
Sobášny list
Celé vybavovanie a všetky oznamovacie povinnosti začínajú vyzdvihnutím si sobášneho listu, bez toho nevybavíte nič. Vydajú vám ho na matrike približne do 3 pracovných dní po svadbe.
Trvalé bydlisko
V prípade, že okrem nového mena budete meniť aj trvalé bydlisko, so sobášnym listom choďte najprv na miestnu matriku, ktorá vás zaregistruje a vydá potrebné doklady na zmenu tohto údaju.
Občiansky preukaz, cestovný pas, vodičský preukaz
Ako prvé sa rozhodne odporúča začať riešiť zmenu občianskeho preukazu. V lehote 30 dní by ste tak mali urobiť na úrade, pod ktorý spadáte. V prípade, že s občianskym preukazom idete meniť zároveň aj trvalé bydlisko, je nutné si tieto náležitosti vybavovať na novom mieste bydliska.
Určite si so sebou prineste staré doklady a kópiu sobášneho listu. Vo väčšine prípadov vám stačí priniesť kópiu, prípadne na nahliadnutie originál. Ten však z ruky nikdy nepúšťajte. Po vydaní nového občianskeho preukazu nasleduje výmena pasu a vodičského preukazu. Všetky tieto úkony je možné vykonať až po vydaní nového občianskeho preukazu, takže sa na úrad budete musieť dostaviť viackrát.
Sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa
Sociálnej poisťovni ste povinná oznámiť zmenu mena do ôsmych dní po uzatvorení sobáša. Je potrebné vypísať stanovený formulár a jedným z viacerých spôsobov ju dopraviť do jej sídla. Ako prílohy prikladáte kópiu sobášneho listu a nového občianskeho preukazu. V prípade zamestnaneckého pomeru je túto zmenu povinný nahlásiť zamestnávateľ.
Ak sa chystáte na svadobnú cestu hneď po svadbe, je dobré sa dohodnúť s personálnym oddelením dopredu, ako budete pri nahlasovaní zmeny postupovať. Rovnako pochodíte aj v zdravotnej poisťovni. Do ôsmych dní od zmeny dôležitých údajov je vašou povinnosťou ich oznámiť na predpísanom tlačive. Nezabudnite priložiť kópiu sobášneho listu, prípadne občianskeho preukazu, ak zároveň meníte aj trvalé bydlisko.
Živnostenský úrad, daňový úrad
V prípade prevádzkovania živnosti ste povinná zmenu mena a prípadne trvalého bydliska nahlásiť živnostenskému úradu do 15 dní. Dôležité je mať so sebou kópiu sobášneho listu a nový občiansky preukaz. Rovnako je potrebné nahlásiť zmenu trvalého bydliska. Na oznámenie zmien na daňovom úrade máte lehotu 30 dní, ale týka sa výlučne podnikateľov a samoživiteľov. Zmenu preukazujete opäť sobášnym listom a novým občianskym preukazom.
Evidencia vozidiel, listy vlastníctva
Samostatnou kapitolou je evidencia vozidiel. Ak iba nahlasujete zmenu držiteľa vozidla, stačí ju oznámiť na príslušnom dopravnom úrade. Bude vám k tomu stačiť nový občiansky preukaz a pre istotu sobášny list. Ak však zároveň meníte aj trvalé bydlisko do nového okresu, budete musieť meniť evidenčné čísla vozidla, a teda auto budete musieť prehlásiť. Urobiť tak môžete na dopravnom úrade v mieste nového trvalého pobytu.
Ak vlastníte nehnuteľnosti vedené na liste vlastníctva, je potrebné, aby ste zmenu údajov nahlásili na konkrétnych katastrálnych úradoch. Každý úrad má vlastné tlačivo, ktoré je potrebné vyplniť a odovzdať s kópiou sobášneho listu a nového občianskeho preukazu.
Ďalšie náležitosti
Z ďalších zmien je potrebné spomenúť inštitúcie, ktoré by ste nemali opomenúť a zmenu údajov im rozhodne nahlásiť. Ide najmä o banky, mobilných operátorov, správcov sietí ako je elektrina, voda, plyn, internet; lekárov, inštitúcie, kde máte vedené členské karty ako knižnica, či obľúbené obchody; poisťovne, zmluvy, prípadne dôchodcovské správcovské spoločnosti.
Spomienky
Okrem uvedených povinností vás po svadbe čakajú aj rôzne milé úkony, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Pomôžu vám uchovať spomienky na váš veľký deň a vy sa k nemu môžete vracať aj po rokoch.
Zamrazenie torty
Jeden z prvých úkonov, ktorý by ste mali urobiť, je dať si zamraziť kúsok svadobnej torty. Podľa tradícií by malo ísť o vrchnú časť , ale ak sa vám podaril uchovať kúsok z iného poschodia, zamrazte si ho aj tak. Mali by ste ho spoločne so svojím manželom zjesť na prvé výročie.
Uchovanie spomienok
Vyberte si niektoré veci zo svadobného dňa, ktoré by ste si chceli odložiť a pripomínať si tak deň, keď ste sa stali manželmi. U neviest môže ísť o vysušenie svadobnej kytice, ak bola zo živých kvetov, prípadne jej odloženie, pokiaľ bola vyhotovená z trvácnejších materiálov alebo odloženie hrebienka do vlasov, či inej malej upomienky. U ženícha si môžete odložiť napríklad pierko.
Keď vám fotograf zašle fotografie (samozrejme podľa dohody môžete mať už všetky vytlačené, prípadne vyhotovenú fotoknihu), vyberte si tie najkrajšie a dajte si ich vyvolať. Veľmi moderné sú fotoplátna, ktoré si mladomanželia vešajú nad posteľ. Určite nezabudnite fotografie rozoslať aj zúčastneným hosťom. Je na vás, či pošlete všetky fotografie všetkým alebo rôznym skupinkám pripravíte samostatný výber, určite sa potešia.
Rozdanie koláčov, výslužiek
Svadobčanom ste pravdepodobne výslužky a výslužkové fľašky, či iné darčeky rozdali priamo na svadbe, ale nezabúdajte aj na svojich kolegov, prípadne susedov. Najmä, ak vám po svadbe zostalo množstvo dobrôt. Urobíte tak radosť aj ostatným blízkym a zároveň sa môžete podeliť o svoje dojmy a zážitky zo svadobného dňa.
Poďakovania
Určite sa patrí po vašom veľkom dni poďakovať všetkým zúčastneným. Napíšte im ďakovacie kartičky alebo zavolajte a povedzte im to rovno. Získate tak aj spätnú väzbu na vašu svadbu a budete si istí, že ste na nikoho nezabudli a necíti sa ukrivdený, že ste mu na svadbe nevenovali dostatok času.
Dôležité je poďakovať aj ľuďom, ktorí na vašej svadbe nemohli byť alebo ste ich nepozvali a napriek tomu si dali námahu a poslali vám pozdrav, telegram, prípadne svadobný dar. Rovnako im môžete dodatočne zaniesť koláče, ktoré vám po svadbe zostali.
Recenzie
Po svadbe určite nezabudnite na spätnú väzbu jednotlivým dodávateľom na vašej svadbe. Poslúži vám na to aj formulár prístupný na mojasvadba.sk, keď budete vytvárať svoj svadobný album.
Svadobná cesta
Ak ste si dopredu nenaplánovali svadobnú cestu, je na čase sa po niečom začať pozerať. Ak vám to finančné možnosti neumožňujú, nemusíte ísť priamo na Bali, určite budú na zamilované chvíľky vo dvojici vhodné aj čarovné miesta na Slovensku, či okolitých krajinách.
Prečítajte si vo fóre aj diskusie na túto tému:
– Priezvisko po svadbe bez "-ová". Dá sa to? – Aké dokumenty treba riešiť po svadbe? – Zmena dokladov po svadbe a odchod na svadobnú cestu – Zmena dokladov po termíne – je to veľký problém?
Pridaj príspevok