Čo vidieť a zažiť v Prahe? Vyskúšajte týchto 5 netradičných tipov

 • 31. júl 2023

Stavíme sa, že ste sa už prešli po Karlovom moste, vypočuli si zvuk Orloja či obdivovali históriu Pražského hradu. Na obed si dali věpro, knedlo, zelo a zapili ho vychladeným pivom. Skrátka, spoznali ste dominanty Stovežatej z tej tradičnej strany. Čo tak spoznať Prahu novým, originálnym a zábavným spôsobom? Máme pre vás 5 netradičných tipov, čo vidieť a zažiť v Prahe.

čo vidieť a zažiť v Prahe
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Druhá svetová vojna – po stopách československého odboja a našich hrdinov

Žiadne nudné výklady histórie. Čaká vás moderná mestská turistika a spoznávanie pravdivej histórie zážitkovou formou. Koncept sedemhodinovej túry je výsledkom bádania a osobnej vášne oficiálnej sprievodkyne Prahy a majiteľky agentúry Party v Prahe, Martiny Gregorcovej.

„Operácia Anthropoid a statočnosť československého odboja je niečo, na čo nesmieme zabudnúť a týchto hrdinov si vždy pripomínať. Zomreli preto, aby sme my žili. Bez hrdinského činu Jozefa Gabčíka, Jána Kubiša a ďalších by nedošlo k odstráneniu šéfa gestapa Reinharda Heydricha. Práve Jozef Gabčík nie je na Slovensku taký známy ako v Česku. Česi ho nazývajú tým najlepším Slovákom vôbec. Atentát na ríšskeho protektora otriasol Treťou ríšou a vypálenie Lidic presvedčilo spojencov zrušiť Mníchovskú dohodu a mohlo byť obnovené Československo.“

Druhá svetová vojna – po stopách československého odboja
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Vedeli ste, že…

Rodný dom Jozefa Gabčíka sídli v obci Poluvsie? Žije tam jeho praneter, ktorú Martina mala česť stretnúť osobne.

Túra začína návštevou Lidic, pokračuje spoznávaním menej známeho miesta Kobyliská strelnica až k masového hrobu na Ďablickom cintoríne. Ďalšou zastávkou je Heydrichova zákruta, kde došlo k atentátu a nakoniec prehliadka Pravoslávneho chrámu svätého Cyrila a Metoděje a krypty.

„Koncept túry je pre tých, ktorí chcú pochopiť históriu. Nie nadarmo sa hovorí, že národ, ktorý zabudne svoju históriu, si ju musí zopakovať. Myslím, že je veľká chyba, že história nie je v školách podaná správnou formou tak, aby vzbudila pocit vlastenectva, záujem a úctu k týmto superhrdinom. Práve preto som vytvorila tento jedinečný koncept, ktorý vženie slzu do oka aj tej najsilnejšej povahe,“ približuje svoju motiváciu Martina Gregorcová z agentúry ART OF YOUR TRAVEL

O československý odboj sa Martina začala detailne zaujímať približne pred troma rokmi. Silný dojem v nej zanechala návšteva Lidic, Ležákov a koncentračného tábora Mauthausen. Odvtedy sa na túto históriu pozerá inak a rozhodla sa vymyslieť jedinečný koncept. Túra po stopách československého odboja jednoznačne patrí medzi top tipy, čo vidieť a zažiť v Prahe.

operácia Anthropoid
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Jazda trabantom v Prahe

Čo vidieť a zažiť v Prahe? Milovníci pekných áut jednoznačne musia spoznať Prahu jazdou na tom najkrajšom a najroztomilejšom ružovom trabante z roku 1976. Nemáte radi ružovú? K dispozícii je aj modrý trabant 601 z roku 1979. Užite si jazdu po pražských uliciach alebo si ho rovno vyskúšajte šoférovať. Nezabudnite sa s ním odfotiť, aby ste mali pamiatku na chvíľu, kedy ste sa cítili ako skutočná hviezda.

Jazda trabantom v Prahe
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Jazda v trabante je skvelým programom na rozlúčku so slobodou alebo aktivitou na teambuilding. „Mám kolegov, ktorí vlastnia trabanty, takže dohromady môžeme poskladať až 15 trabantov, pridať Škodu 1000 z roku 1968 a ušiť túru na mieru. Jazda trabantom môže trvať 90 minút, dve alebo tri hodiny. Je len na vás, ako dlho si chcete užiť túto nezabudnuteľnú jazdu,“ dodáva Martina Gregorcová.

trabanty v Prahe
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Túra Pražské strašidlá s čarodejnicou

Praha je preslávená množstvom legiend, strašidelnými miestami, kde sa konali popravy či žil kat. Klasické turistické prehliadky, na aké ste zvyknutí však neponúkajú nevšedný zážitok. Vďaka dvojhodinovej túre po Starom Meste, prípadne po Vyšehrade sa naučíte mnohé o pohanských zvykoch. Okrem toho si môžete vyskúšať čarovať a na pamiatku si vybrať magický polodrahokam alebo kryštál.

„Táto túra vznikla na základe môjmu záujmu o okultizmus, mágiu a pohanstvo. Nazvala som ju Witch Tour. Nechcela som turistom ponúknuť tie nudné túry s duchmi, kde na nich spoza rohu vybafne strašidlo. Chcela som viac – predstaviť im legendy, ale aj staroslovanské pohanstvo a trochu ich do neho zasvätiť,“ pokračuje majiteľka agentúry ART OF YOUR TRAVEL.

Túra Pražské strašidlá s čarodejnicou
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Športové aktivity a adrenalín v Prahe

Dovolenka, teambuilding alebo výlet v Prahe, to nie je len história a dobré jedlo. Čo vidieť a zažiť v Prahe, ak ste milovníkmi športu a adrenalínu? Nečakajte klasické športové aktivity, tie predsa môžete robiť aj doma. Spoznajte svojich kolegov alebo priateľov z inej stránky a určite vyskúšajte napríklad futbalové šípky. Pri tejto jednoduchej hre sa odviažete a užijete si kopec zábavy. Stačí skrátka kopnúť alebo hodiť loptu do obrovského terča. Máte v skupine niekoho, kto si „zaslúži“ byť živým terčom? Môžete ho zavesiť uprostred terča a mieriť na neho.

Športové aktivity a adrenalín v Prahe
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL
Športové aktivity v Prahe
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Čo vidieť a zažiť v Prahe – z viac ako 150 aktivít si vyberie naozaj každý

O tom, že stolný futbal nemusíte hrať len na stole vás presvedčí táto športová aktivita. Počas zápasu budete priviazaní k vodorovným tyčiam a stanete sa tak figúrkami v hre. XXL stolný futbal v Prahe nie až taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá, ale zaručene sa zapotíte a nasmejete.

Čo vidieť a zažiť v Prahe
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Jednou z najpopulárnejších aktivít súčasnosti je bodyzorbing. Ak ste ho ešte neskúšali, Praha je to správne miesto. Navlečiete sa do obrovskej bodyzorbingovej gule a deštrukčné derby môže začať. Beháte, narážate do seba, padáte, so záchvatom smiechu sa pokúšate vstať a opäť povaliť súpera na zem. Pri tejto aktivite sa doslova vybláznite a zabudnete na každodenné starosti.

bodyzorbing v Prahe
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Okrem toho si môžete zahrať gigantický Beer Pong alebo lukohru. V prípade, že sa neviete rozhodnúť, ktorú športovú aktivitu si vybrať, ideálnou voľbou je balíček zábavných hier.

Skutočný adrenalín v Prahe, z ktorého sa vám podlomia kolená je výzva muž vs. pes. Profesionálny psovod a vycvičený krvilačný pes sa postarajú o to, že budete bežať tak rýchlo, ako nikdy predtým.

gigantický Beer Pong v Prahe
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Chcete ešte viac rýchlosti a adrenalínu? Jazda v českom vojnovom tanku je to pravé orechové. Práve v Prahe je jeden z najlepších indoorových motokárových komplexov v Európe. Pretekať sa na tejto 1,2 km dlhej dráhe je doslova povinnou jazdou pre každého, kto miluje motokáry. Obrovské dobrodružstvo zažijete aj v bývalej vojenskej aréne, kde vás čaká jazda na štvorkolke. Ak máte radi skôr vodu, oceníte extrémny rafting vo Veltruskom raftingovom kempe.

čo vidieť a zažiť v Prahe lukohra
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Zápasy v bahne

Čo sa stane v Prahe, zostane v Prahe… Výstižnejšie nejde opísať šteklivú kontaktnú šou, z ktorej padne sánka každému mužovi. Prvé zápasy v bahne sa objavili už v 30. rokoch 20. storočia v Kalifornii. Odvtedy sú magnetom pre zvedavé mužské oči na celom svete. Neostane len pri pozeraní, pretože dve atraktívne striptérky vás vtiahnu rovno do bazéna s bahnom. Zábava sa odohráva v legendárnom klube Chapeau Rouge v centre Prahy.

Zápasy v bahne sú skvelým tipom na bláznivú rozlúčku so slobodou. Ale môžu byť aj narodeninovým darčekom pre kamaráta, za ktorý vám bude zaručene ďakovať do konca života. Alebo si ich môžete užiť len tak s partiou kamarátov a pripiť si na zdravie pivom a panákom.

zápasy v bahne
Zdroj: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Čo vidieť a zažiť v Prahe s Martinou Gregercovou

Martina Gregorcová pochádza z Dolného Kubína, kde vyštudovala hotelovú akadémiu. Prvýkrát odišla do Prahy stopom v lete 2001 a zostala fascinovaná možnosťami, ktoré tu ponúka cestovný ruch. O rok, po úspešnej maturite, nasadla na vlak a vrátila sa do Prahy. Vďaka výbornej angličtine a komunikácii s turistami pracovala pre známe incomingové a outgoingové cestovné kancelárie.

Čo vidieť a zažiť v Prahe s Martinou Gregercovou
Zdroj: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Organizácia a prístup v týchto kanceláriách sa jej nepáčil. Chcela turistom ukázať Prahu originálnym a vlastným spôsobom. Preto si v roku 2006 založila vlastnú cestovnú agentúru na rozlúčky so slobodou Party v Prahe.  Vedela, že nechce do konca života vodiť turistov po baroch, a tak šla študovať do Pražskej informačnej služby. Stala sa oficiálnou sprievodkyňou Prahy a k rozlúčkovým aktivitám pribudli privátne túry pre náročnú medzinárodnú klientelu.

V súčasnosti prevádzkuje v Prahe viac ako 150 rôznych aktivít pre turistov. Fascinuje ju československý odboj, našla v ňom zmysel, poslanie a chce sa pričiniť o osvetu týchto ťažkých, ale dôležitých dejín. Počas kovidového obdobia, keď do Prahy necestovali cudzinci, si uvedomila, že o jej aktivity javí záujem aj česká a slovenská klientela. Toto zistenie je pre ňu motiváciou v podnikaní, nakoľko berie oba štáty ako svoj domov a vraví o sebe, že je hrdá Čechoslovenka.

čo vidieť a zažiť v Prahe rozlúčka so slobodou
Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: Archív ART OF YOUR TRAVEL

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby