Denník ex nevesty: 5 vecí, ktoré som zabudla urobiť na svadbe

 • 16. sep 2020
 • Dana Račko

Tak veľmi túžime, aby bolo všetko na našej svadbe dokonalé, až to neustriehneme. Akokoľvek by sme sa snažili, vždy sa nájdu veci, ktoré som zabudla urobiť na svadbe. Vždy sa niečo pokazí alebo na niečo zabudne, hoci poznám nevesty, ktoré tvrdia, že všetko do poslednej bodky na svadbe im vyšlo. Zo srdca ten pocit prajem aj vám, a aby sa naplnil, prečítajte si, na čo všetko môžete zabudnúť. A nie sú to len obrúčky na nočnom stolíku…

zabudla urobiť na svadbe

1. Chodiť so ženíchom všade spolu

Podľa spoločenského bontónu by sa nevesta a ženích mali počas celého svadobného dňa pohybovať spolu, najmä počas svadobnej hostiny a zábavy. Teoreticky som mala túto formulku zvládnutú, horšie bolo, keď sa mala uviesť do praxe. Počas večera za mnou chodili hostia s požiadavkami, otázkami, občas bolo potrebné ísť niečo skontrolovať či priniesť.

V tej chvíli som zabudla na spoločenské pravidlo a odbehla som od manžela na kratšiu chvíľu a on tiež. Už si nespomínam, kto zo svadobných hostí ma na to taktne upozornil, ale bola som mu vďačná. Porozprávajte sa o tom so ženíchom ešte pred svadbou, možno aj vďaka tomu sa vám podarí od seba „neodbiehať“.

plánovanie svadby so ženíchom

2. Tancovať s každým hosťom

Neviem, či je to tak celkom moja chyba. Pozíciu nevesty vnímam ako kľúčovú a prirodzene by ju mali vyzvať do tanca v prvom rade svadobní hostia. Myslím, že každý hosť by si mal nájsť príležitosť aspoň na jeden tanec s nevestou. Ide o milé zdvorilé gesto, ktoré poteší väčšinu neviest. Píšem väčšinu, lebo zrejme nie každá nevesta sa túži vykrúcať napríklad po boku strýka – parketového leva. Presne toho strýka, ktorý už čo to vypil a jeho tanečný rytmus sa zmenil na zúfalú snahu udržať sa na nohách.

Tip na článok: Denník ex nevesty: Tieto chyby pri organizácii svadby nikdy neurobte

svadobné fotografie

3. Požiadať fotografa o fotku so závojom

Prezerám si album so svadobnými fotkami a niečo mi v ňom chýba… Áno, vydala som sa aj bez fotky so svadobným závojom, ale dodnes ma trocha škrie, že som o ňu zabudla poprosiť nášho fotografa. Síce radím tento typ fotiek do priečinka „svadobné odrhovačky“, ale predsa som po nej túžila. Ešte šťastie, že nás fotograf Jožko vykompenzoval moju zábudlivosť celou desiatkou skvelých fotiek.

Nájdi svojho dodávateľa: Fotograf na svadbu

svadobný závoj

4. Pripiť si a porozprávať sa s každým hosťom

Keď sme boli na svadbe našich dobrých priateľov Majky a Paľa, obdivovala som ich schopnosť venovať sa všetkým hosťom. Popíjala som šampanské a pozorovala tých dvoch, ako fantasticky vyzerajú, tešia sa a všetko ľavou zadnou zvládajú. Lakťom som strčila do môjho vyvoleného a povedala som mu, že až sa my raz budeme brať, chcem, aby sme boli takí super ako oni dvaja. Neboli sme.

Celý večer sme čakali na správny moment, kedy sa vydáme na okružnú jazdu okolo svadobných stolov. Napokon sme prešvihli ten pravý čas a kým sme sa spamätali, mnohí hostia už spali v posteli. Nájdite si čas na osobný prípitok a pár viet s hosťami ešte pred deviatou hodinou večer.

svadobný prípitok

5. Dať zákusky milej pani matrikárke

Možno vám po prečítaní napadne „a to sa dáva?“. Neviem, či je zvykom dať svadobnú výslužku aj úradníkom, ale v menších obciach a priateľských komunitách zrejme áno. Výslužka je už od nepamäti kontroverzne diskutovanou témou. Sú nevesty, ktoré by ju dali aj chlapovi, ktorý im otvoril dvere na svadobnou aute a nájdu sa také, ktoré váhajú, či patrí fotografovi.

Nech už je váš názor na zákusky a výslužky akýkoľvek, neváhajte ich zaniesť ľuďom, ktorí k vám počas svadobných vybavovačiek boli milí. Ak sa nejakou intergalaktickou zhodou náhod dostane tento článok k pani matrikárke v Kysaku, srdečne ju pozdravujem a doteraz ľutujem, že som krabicu so zákuskami zabudla na kuchynskej linke…

svadobné koláče

Na čo novomanželia najčastejšie zabúdajú?

 • Obrúčky na svadobné fotenie
 • Svadobnú kyticu a pierko
 • Krížik
 • Občiansky preukaz
 • Hádzanie kytice
 • Krájanie svadobnej torty

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby