Denník ex nevesty: Tieto chyby pri organizácii svadby nikdy neurobte

 • 23. mar 2024
 • Dana Račko
 • iStock

Ako sa to vraví, že po vojne je každý generál? Hlásim sa k porazeným a s pokorou priznávam, aké som urobila chyby pri organizovaní svadby. Mne už táto sumarizácia zrejme nepomôže, ale vás môže zachrániť od podobnej katastrofy, ktorou som si prešla ja. Poďte sa trocha poučiť z chýb iných…

1. Bez faktúry nezaplaťte ani cent Nikdy by vám ani na um nezišlo, že dodávateľ, u ktorého organizujete svadbu, vám pri vyplatení odovzdá zdrap papiera a na ňom vypísané jednotlivé položky so sumami. Ťažko povedať či pod vplyvom posvadobnej únavy alebo naivity sme vybrali z peňaženky požadovanú sumu a zaplatili. Až dva dni po svadbe, keď sme sa zo všetkého spamätali a oddýchli si, uvedomili sme si, že nemáme faktúru z najdrahšej svadobnej položky. Možno si poviete, no a čo. Veď načo vám bude faktúra?

Keď si v potravinách kúpite dva litre mlieka a čokoládu, automaticky dostanete blok z nákupu. Pri niekoľkotisícovej položke musí byť vydanie faktúry psou povinnosťou každého seriózneho podnikateľa. Urazený dodávateľ nechápal, čo a prečo od neho požadujeme. Apeloval na vyplatenie zamestnancov, vysoké zdanenie, ušlý zisk… Až po vyše niekoľkotýždňovom vyvolávaní a vypisovaní mailov sme konečne dostali faktúru. Síce podivnú a nie s presne vyplatenou sumou, ale aspoň nejakú. Trvajte na vystavení faktúry a zaplaťte vždy až po jej vydaní. Rovnako postupujte aj pri platbe záloh.

2. Alkohol na svadbu nekupujte deň pred svadbou Mala to byť pol hodina nahádzania fliaš do nákupného košíka. Boli to dve a pol hodiny chaosu a behania okolo hádam všetkých regálov s alkoholom. Dôvod? Ani neviem, prečo sme výber alkoholu nechali až na deň pred svadbou. A už vôbec neviem, prečo som sa k tejto „chlapskej“ záležitosti priplietla aj ja. Najskôr preto, že napokon sa akosi všetci spočiatku prudko ochotní známi stali prudko zaneprázdnenými a nechcela som v tom nechať manžela samotného. A tak sme v uličkách blúdili spolu v snahe čo najskôr vyhovieť našim hosťom. Presne tým hosťom, ktorí sa na nás vykašľali… Nesnažte sa vyhovieť všetkým. Je to nemožné.

3. Pýtajte sa vašich dodávateľov, či používajú polotovary Prvý šok prišiel, keď som dostala šípkovú omáčku na tanieri. Vyzerala ako kečup a chutila ako kečup po dátume spotreby. Druhý šok prišiel na druhý deň, keď som si vo vedierku s nápisom „Šípková omáčka“ odnášala zvyšné rezne z bufetu… Svadobné menu a zákusky vyberajte dôkladne a pýtajte sa na pôvod jedla, ktoré ponúknete svojím hosťom. Vyhnete sa trápnej situácii a sklamaniu z chuti.

4. Trvajte na splnení služieb, na ktorých ste sa vopred dohodli Nemala som úplne konkrétnu predstavu o svadobnej výzdobe. Veľmi som však túžila, aby v nej boli zakomponované biele ruže, gypsomilka a svetlomodrá hortenzia. Dodávateľa som nešikanovala desiatkami fotiek z internetu a vetou typu „chcem to presne tak, ako to vidíte na tomto obrázku“. S odstupom času to vnímam ako chybu. Je dobré nájsť kompromis medzi panovačnou mrchou a príliš ústretovou pohodovou nevestou. V opačnom prípade môžete hodinu pred obradom zistiť, že z váz trčia biele gerbery namiesto bielych ruží. Nebuďte príliš ústretové, ale ani príliš náročné. Stojte si za splnením služieb, na ktorých ste sa dohodli a trebárs si aj dupnite, nech je po vašom. Ste predsa nevesta. Svadobná výzdoba musí splniť vaše očakávania. A dupnite si dodatočne aj za mňa. 🙂

5. Poproste o pomoc blízkych a družičky Nechcela som družičky a príbuzných zaťažovať podstatnými úlohami. Chcela som, aby si našu svadbu bezstarostne užili, až som zabudla, že si ju máme v prvom rade užiť my. Nabrali sme si s manželom na plecia väčšinu povinností, ktoré sa podpísali pod našu únavu a stres. Požiadanie o pomoc pri takejto udalosti zároveň preverí úprimnosť a trvácnosť vašich vzťahov v rodine i medzi priateľmi. Nebojte sa požiadať ich o pomoc, oni ju tiež môžu od vás raz potrebovať. Možno keby som niekoho z nich poprosila o dohľad pri svadobnej výzdobe, mal by tento článok len päť bodov.

6. Svadobnú kyticu a výzdobu majte od jedného dodávateľa Určite sú aj väčšie tragédie ako nesúrodá výzdoba a svadobná kytica. Ale aj menšie. Nespoliehajte sa rovnako ako ja, že dodávateľ splní zadanie výzdoby. Stačilo, aby aranžérka, ktorá zdobila miesto svadobnej hostiny zamenila ruže za gerbery a akákoľvek ďalšia snaha o súlad, je zbytočná. Neostalo iné ako prijať jej strohé „povedali ste, že výzdobu necháte na nás“.

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe