Sprievodca svadobnými štýlmi: DIY svadba

 • 5. dec 2016
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Názov Do it yourself alebo skrátene DIY je prevzatý z anglického jazyka, pričom v preklade znamená „urob si sám“. Tento štýl je u nás čím ďalej, tým viac obľúbenejším. Veci, ktoré si sami zhotovíme, sú originálne, odzrkadľujú náš štýl a v neposlednom rade si ich aj viac vážime.

V prípade, že aj vám tak učaroval štýl DIY a uvažujete, že by ste ho využili aj na vašej svadbe, ste na správnom mieste.

Do it yourself – DIY

Do it yourself, teda skrátene DIY, v sebe skrýva podstatu slovenského slovného spojenia – urob si sám. Okrem toho ho vystihuje aj anglické slovo handmade, teda vlastnoručná, originálna výroba akýchkoľvek vecí.

DIY svadba

V prípade DIY svadby ide zvyčajne o DIY svadobnú výzdobu, teda o svadobné menovky pre hostí, pozvánky na svadbu či k svadobnému stolu, rôzne DIY dekorácie na svadobný stôl, girlandy, ozdoby na jedlo a iné. Tieto a ďalšie veci sa dajú vyrobiť pomocou pečiatok, šnúročiek, lepiacej pásky, látok či rôznych druhov papiera.

DIY svadba môže byť originálna, veselá, štýlová, zábavná alebo iná, no jednoducho, bude úplne podľa vášho gusta.

Čo všetko sa dá vyrobiť na DIY svadbu?

DIY svadba sa vyznačuje svojou jedinečnosťou a hravosťou. Každá je iná a nikdy sa nepodarí nikomu skopírovať presne také isté DIY výzdoby či svadobné doplnky. Na DIY svadbu sa dá vyrobiť hocičo, no okrem šikovných ručičiek a kreatívneho myslenia budete potrebovať najmä dostatok času, čo sa pri plánovaní svadby nie vždy dá.

Práve preto si môžete takéto ručne vyrobené veci kúpiť už aj hotové alebo si ich dať vyrobiť na objednávku. No určite nám dáte za pravdu, že vlastnoručná výroba je jednoducho vlastnoručná výroba.

Vyrobiť sa dá napríklad:

DIY svadobná výzdoba – je časť, na ktorej sa môžete najviac vyhrať. Vyrobiť si môžete napríklad dekorácie z papiera (origami) alebo zo starých zaváraninových pohárov spraviť svietniky. Môžete tiež vytvoriť transparent s nápisom „pán a pani“ alebo niečo podobné.

Nezabudnite pracovať aj so živými kvetmi, keďže ani DIY svadba sa nezaobíde bez kvetiniek.

DIY pečiatka – je veľmi originálnym kúskom vhodným nielen na DIY svadby. Razítko si pravdepodobne nevyrobíte sami, no môžete si ho navrhnúť. Fantázii sa medze nekladú a tak okrem dátumu svadby či vašich mien môže obsahovať aj rôzne slovné hračky ako napr. „forever together“ (navždy spolu) alebo „challenge accepted“ (výzva prijatá) a podobne.

DIY svadobné menu – môže sa vniesť v štýle svadobných menoviek, no jeho ručné písanie by zabralo asi veľmi veľa času, takže ho môžete vytlačiť, pričom môžete použiť dobre čitateľný font písaného písma. Dozdobiť ho môžete v štýle, v akom sa bude niesť vaša DIY svadba.

DIY svadobné menovky – na ktoré môžete použiť vašu originálnu pečiatku, môžete si ich vlastnoručne rozmerať, vystrihnúť, poskladať, mená napísať perom a tiež dozdobiť. Okrem formálnych mien môžete niektorým hosťom napísať napr. prezývku či ich funkciu (nevestin dedko).

DIY svadobná manikúra a pedikúra – je tiež výzvou, môžete si ju spraviť sama a nemusíte na to byť ani profesionálne zručná v nechtovom dizajne. Stačí, ak si kúpite samolepky na nechty, napríklad biele kvetinky (v drogérii), ktoré vám v kombinácii s francúzskou manikúrou alebo jemným podkladom krásne dozdobia nechty.

DIY make-up – jednoduchý a jemný make-up si každá z nás vie taktiež spraviť sama, no ak chcete mať zo svojej tváre umelecké dielo, zverte sa do rúk odborníčke. Nemusíte mať predsa úplne všetko DIY.

DIY svadobné topánky – áno, aj topánky môžu byť DIY, stačí si ich vyzdobiť stužkou či vami vyrobenými látkovými kvetinami. Môžete si taktiež popísať podrážky alebo si na ne nalepiť vtipný text, ako napr. „pomoc“, čo bude vidieť pri pokľaknutí si.

V bazáre k tejto téme
Korunka "Pearls"
Upevnenie: hrebienik. Rozmery: 10 x 4cm
8.6
Svadobné šaty Crystal Design
Predám svadobné šaty značky Crystal Design. Šaty š...
500

DIY svadobná kytica – môže byť napr. z krepového papiera, z listov zo stromov (na jeseň), či z rôznych druhov látok. Výhodou je, že nemusíte byť v strehu, či vám náhodou nezvädne. Váš partner rozhodne „ocení“ aj ďalší „lapač prachu“ vo vašej domácnosti. 🙂

DIY svadobná zábava – pýtate sa, ako sa dá vlastnoručne vyrobiť svadobná zábava? Veľmi jednoducho. Môžete si pripraviť hélium, svadobné balóniky, kulisy na fotografovanie, tombolu pre svadobných hostí a iné.

Ako postupovať pri príprave DIY svadby?

1. Ako prvé pri príprave DIY svadby je dobré vybrať si farebné kombinácie, ktoré budú využité vo svadobnej výzdobe. Okrem farieb si zjednoťte aj štýl dekorácií a doplnkov, teda to, či pôjde napríklad o romantické dekorácie, vintage dekorácie alebo pôjde o extravagantnejší štýl, kedy budú DIY svadobné doplnky odzrkadľovať vašu zanietenosť napr. pre prírodu, zvieratá či pracovnú profesiu.

2. Vyhľadajte si rôzne návody či inšpiratívne fotografie a pokúste sa spísať si čo najviac potrebných pomôcok k tomu, aby ste dosiahli požadovanú DIY svadobnú dekoráciu.

3. Všetky potrebné veci a pomôcky nájdete buď v zásuvkách, na povale či v pivnici, a zvyšok v papiernictve alebo v obchodoch špecializovaných na DIY pomôcky a komponenty. Rozhliadnuť sa môžete taktiež na internete, kde je ponuka spomínaných materiálov tiež rozsiahla.

4. Potom nezostáva nič iné, len nájsť si dostatok času na tvorenie vašich DIY dekorácií.

A nezabudnite do práce zapriahnuť aj vášho partnera. Hovorí sa predsa, že „čo človek vyrobí sám, vyrobí od srdca“, a preto bude mať váš svadobný deň vzácne kúzlo.

Ďalšie inšpirácie a pomôcky pre výrobu dekorácií na DIY svadbu:

ĎALŠIE NÁPADY…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade