Dokonalý dizajn svadobnej výzdoby – ako na to?

 • 6. jún 2016

Svadobná výzdoba a celkový dizajn sú jedným z najdôležitejších doplnkov nielen svadby, ale aj každej spoločenskej udalosti. Máte predstavu v akom duchu by sa mala niesť vaša svadba? Aké farby či materiály by ste na vašej svadbe najradšej videli? Poradiť v tomto ohľade by vám mohlo niekoľko tipov týkajúcich sa svadobného dizajnu. Podstata a úžitok svadobného dizajnu tkvie v zladení jednotlivých dekoračných prvkov charakterizujúcich svadbu tak, aby spolu vytvárali harmonické prostredie a čarovnú atmosféru svadobného dňa.

Svadobné agentúry v tomto smere vedia pomôcť nielen s dizajnom svadobnej sály, ale aj obradného miesta či iných doplnkov počnúc oblečením nevesty, cez družičky až po ženícha či výzdobu svadobných vozidiel. A čo sa vlastne pod svadobným dizajnom všetko skrýva? Na to, ako sa vlastne svadba dizajnuje sa pozrieme bližšie v nasledujúcich riadkoch.

Svadobný štýl a téma

Trendom v posledných rokoch je mať svadbu v určitom štýle. Ak zladíte všetky doplnky a detaily k vybranej téme, bude to nezabudnuteľný okamih nielen pre vás, ale aj pre vašich hostí. Dizajn priestorov a doplnkov počas vášho dňa D. sa môže niesť v štýle vintage, 50., 60., 70., 80. či 90. rokov, môže byť tradičný vidiecky, s nádychom rozprávkového happyendu, retra, návratu do detstva, môže sa niesť v modernom, romantickom, námorníckom, prírodnom štýle alebo môže byť nekonvenčná, či dokonca s nádychom exotiky.

Pri voľbe témy svadby, od ktorej sa bude odvíjať aj celkový svadobný dizajn, môžete hľadať inšpiráciu aj v remeslách, hudbe či vychádzať z filmových konceptov. Snažte sa nájsť čo najoriginálnejší motív svadby. Následne si skúste predstaviť, čo všetko by mohlo dotvárať charakter štýlu vašej svadby, vzhľadom na tému (motív), ktorú ste si zvolili, a ktorú chcete, aby z nej bolo cítiť. Možností pre výber štýlu či témy je neúrekom. Záleží to hlavne od vášho vkusu a životného štýlu.

Takisto môžete dizajn svadby ladiť tematicky podľa ročného obdobia. Jarná svadba dýcha znovuzrodením a životom. Je plná kvetov a ich vône, sviežej zelenej trávy, nežných púčikov a spevu vtáčikov. Na dekoráciu používajte teplé farby. Letná svadba si naopak vyžaduje mierne schladenie. Asociácie sú často spojené so slnkom, plážou, kúpaliskom, sviežim ovocím či zmrzlinou. Vyberajte chladnejšie odtiene farieb.

Jesenná svadba má nádych nostalgie. Môžete využiť dekorácie, ktoré vám ponúka sama príroda – gaštany, listy, tekvice, jablká a iné plody. Panujú zemité odtiene s nádychom marhuľovej. Zima je špecifické obdobie. Sama o sebe je krásna – biela. Inšpirujte sa čistými líniami snehových závejov, na dekoráciu môžete zase použiť symboly ako sú vločky, perličky a iné. Strieborná, zlatá, medená ale aj fialová spolu s bielou dodajú zimnej svadbe eleganciu ľadovej krásky. Tak či onak, príroda vám bude tou najlepšou inšpiráciou. Stačí ak sa pozriete von oknom.

Jednotný dizajn svadby

Ak sa máme na výzdobu sály pozerať v zmysle svadobného dizajnu, je treba si v prvom rade uvedomiť zopár skutočností. Svadobný dizajn nie je len o samostatných dekoráciách svadobnej sály, obradného miesta či auta. Už pri ich výbere (ako aj pri výbere všetkých svadobných doplnkov) a následnej výzdobe svadobnej sály treba vopred myslieť aj na to, aby po finálnom naaranžovaní pôsobili ako jeden celok a vytvárali tak jednotný štýl udalosti. A ten by mal zase korešpondovať s miestom a prostredím konania svadby. Niektoré páry si štýl a farby vyberajú spontánne, iné sa zamýšľajú nad viacerými možnými kombináciami s cieľom prepracovať sa k výslednej jedinečnosti, ktorá sa najviac priblíži ich vysnívanej predstave svadobného dizajnu.

Dizajn sály a doplnkov

Všetky detaily starostlivo premyslite. Nezabudnite, že farby, tvary, línie, servítky, obrusy, stolovacie sety, poháre, ba aj iné maličkosti by mali byť ladené do vybraného štýlu a jednotného dizajnu svadby. V tom spočíva krása dizajnu. Treba si dať pozor aj na kombinácie týchto prvkov, aby nepokazili celkový dojem a nespôsobili vizuálny chaos. Napríklad, ak v sále prevládajú oblé línie a tvary, treba ich zachovať aj v dekoračných prvkoch. Z toho dôvodu nie je dobré použiť hranaté vázy na okrúhle stoly a podobne.

Dizajn stolovania

Stoly sú najviditeľnejšou časťou svadobnej výzdoby. Okrúhle stoly pôsobia veľmi elegantne a komorne, a to práve aj vďaka tomu, že sú rozmiestnené po sále samostatne. Navyše, istým spôsobom nimi môžete vytvoriť akési skupinové debatné krúžky hostí, ku ktorým si môžete počas svadobného večera prisadnúť a skvele s nimi podiskutovať. Samozrejme, ani hranatými stolmi nič nepokazíte, no nemali by stáť samostatne. Kvôli celkovému efektu a dizajnu sály je lepšie ich pospájať do celku (napr. tvar U alebo T). Sami totiž pôsobia pomerne strojene. Stôl, za ktorým budete sedieť vy ako novomanželia, by mal byť centrom pozornosti a aj preto by mal stáť samostatne.

Stoly je vhodné dozdobiť organzou, kvetmi alebo ich lupeňmi, čajovými sviečkami, svietnikmi, dekoračnými kamienkami… jednoducho čímkoľvek, čo bude ladiť s motívom aj farbami vašej svadby. S dodržaním štýlu celkového svadobného dizajnu v sále treba počítať aj pri príprave prídavných stolíkov na torty, dary, kvety a iné drobnosti.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Návleky na stoličky – áno či nie?

Pokiaľ hovoríme o dodržiavaní zásad jednotného svadobného dizajnu sály, ani návleky na stoličky by rozhodne nemali zaostávať. Pritom nemusí ísť o poťahy ako také, niekedy postačí malá ozdoba v podobe mašle či iná alternatíva vo farebnom prevedení a motíve ladiacom s celkovým dizajnom. Návleky by ste mali brať v úvahu hlavne v tom prípade, ak samotné stoličky nemajú práve vábny výzor, na účely sedenia však bohato postačia. Ak chcete mať krásne zladený svadobný dizajn, vynechať návleky či iné dekorácie na zastaralo pôsobiace stoličky, by v tomto smere nebolo dobrou vizitkou. Snáď len pokiaľ by ste plánovali svadbu v socialistickom štýle. 🙂

Ak pri prvom vstupe do sály badať, že je všetko tip-top až na stoličky, budí to dojem nedokončenej či zabudnutej práce. Podceňovať tento faktor sa teda rozhodne nevypláca. Je dokázané, že stoličky starostlivo oblečené do poťahov so zladením ostatnej dekorácie zvyšujú eleganciu miesta až o 70 % a dodávajú mu nádych výnimočnosti.

Dizajn interiéru a exteriéru

Pri navrhovaní dizajnu svadby treba vziať do úvahy aj to, či pôjde o svadbu konajúcu sa pod holým nebom, v ktorom krásne vynikne bohatá kvetinová výzdoba aj výzdoba okolitých stromov, svadobná brána novomanželov, altánok, alebo bude miestom konania svadobného obradu aj hostiny interiér, kde je veľmi efektná najmä svetelná dekorácia, či už v podobe svietidiel s tienidlami, žiaroviek alebo sviečok. Kvety sú takisto samozrejmosťou.

Kvetinová výzdoba

Kvety k svadbe neodmysliteľne patria a vo veľkej miere zodpovedajú za to, akým nádychom miesto svadby pôsobí. Rôzne veľké kvetinové dekorácie pridajú na celkovom dojme. Pri aranžovaní kvetov na stoly dbajte na to, aby sa hostia vzájomne videli. Kvetinová výzdoba predstavuje jednu z najväčších nákladových položiek svadby. Na to, aby sa sála alebo obradná sieň či kostol premenili na romantické miesto, musí v nej byť množstvo kvetov. Vyberajte čo najčerstvejšie a pamätajte aj na to, že ak budete mať živé kvety aj vo vlasoch, mali by to byť tie isté ako v sále.

Dizajn svadobných farieb

Zvolený tón farieb, ktorý bude kraľovať vašej svadbe, by sa mal odrážať na tlačovinách (svadobné oznámenia, menovky, menu…), šatách, doplnkoch i kvetinvej výzdobe. Ak nie ste veľmi zdatní v tejto oblasti plánovania, ponechajte radšej farebné zladenie na odborníka. Vzorky farebných kombinácii si obvykle môžete vyskúšať aj priamo na mieste konania. Ak teda zvažujete využiť služby svadobnej agentúry, nezabudnite s nimi vopred túto možnosť prediskutovať.

Cena a kvalita svadobnej výzdoby

Ak sa rozhodnete harmonicky zjednotiť dizajn celej svadobnej výzdoby, pochopiteľne to vo väčšine prípadov znamená aj vyššiu cenu za celkovú prípravu, ktorú si to vyžaduje. Špecifická dekorácia vás totiž môže stáť viac, záleží však aj od vašej šikovnosti (príp. šikovnosti a ceny svadobnej agentúry). Len ako príklad uveďme výslužky. Je rozdiel, keď ich len previažete farebnou saténovou stuhou vo farbe výzdoby, alebo ich naplníte kvalitnými belgickými čokoládovými pralinkami s kráľovsky dozdobenou škatuľkou s kryštálom, vašimi iniciálkami a dátumom konania svadby. Rozdiel v cenách je naozaj podstatný. Avšak aj na drobných detailoch záleží, a preto si štýlový svadobný dizajn treba poriadne premyslieť. Buďte pripravení aj na kompromis, pretože bezhlavé investovanie do často zbytočne drahých dekoračných prvkov vás môže priviesť až na mizinu. Rozhodne sa však plánovania svadobného dizajnu nebojte ani sa mu nevyhýbajte. Ide totiž aj o vašu prestíž, pretože výzdoba urobí váš svadobný deň jedinečný a mnohé svadobné agentúry vedia vytvoriť originálny dizajn svadby len pre vás.

Profesionáli
40
Granddecor
Výzdoba a dekorácie
Chcete nechať priestor fantázií, originalite a pritom neminúť veľa peňazí?Sme tu pre Vás:)
Celé Slovensko
41
Tailored Wedding - V...
Výzdoba a dekorácie
Myslíme na Vás, tvoríme pre Vás.
Celé Slovensko

Svadobný dizajn od agentúry

Ak nemáte čas alebo sa nechcete venovať plánovaniu svadobného dizajnu, môžete využiť služby svadobných agentúr. Tím agentúry, ktorý sa orientuje v najnovších svadobných trendoch a štýloch, vás, vzhľadom na výšku vášho rozpočtu, oboznámi so všetkými reálnymi možnosťami ako vašu svadbu zrealizovať. Väčšinou predkladajú viaceré návrhy komplexne zjednoteného svadobného dizajnu, pričom pri jeho navrhovaní a farebnom ladení by mali prihliadať na nároky, predstavy a vkus snúbencov. Agentúry vedia zabezpečiť návrh dizajnu svadobného oznámenia, tlačovín (ako napr. menovky, menu), celkovú výzdobu interiéru a exteriéru, kvetinovú výzdobu, stuhy, servítky, sviečky, a ostatné dekoračné doplnky obradnej siene, kostola, aj svadobnej sály. Môžete si dať vyrobiť aj vlastné logo, ktoré potom použijete na všetkých svadobných tlačovinách počnúc oznámeniami až po menovky a servítky. A ak máte v pláne založiť si svoj svadobný blog, môžete ho použiť aj tu.

Využitie služieb svadobných agentúr má tú výhodu, že sa často ušetrí na službách od samotných dodávateľov. Tí sú totiž vo svojich cenových kalkuláciách miernejší k svojim stálym klientom. Je len na vás, či sa dizajnovania vlastnej svadby zhostíte sami alebo prenecháte túto starosť agentúre. Ak si však chcete odľahčiť bremeno zodpovednosti a lichotí vám predstava originálnej a precízne zvládnutej svadby v dokonalom súlade prvkov od torty, cez miesto až po svadobné doplnky, neváhajte osloviť napríklad aj svadobné agentúry z radov našich profesionálov. A nezabudnite, že so štýlom svadby by mali ladiť aj vaše outfity, účesy a líčenie.

Páčia sa vám vintage svadby? Inšpirujte sa výzdobou v štýle „Great Gatsby“:

ĎALŠIE FOTOGRAFIE..
Kompletný album

Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe