Svadba v zime (2): Dizajn zimnej svadby

 • 4. dec 2015

Nad svadbou v zimných mesiacoch neuvažuje veľa párov. A pritom je to veľká škoda. Krása exteriéru v podobe nadýchaných snehových perín, zamrznutých rybníkov a cencúľovej výzdoby sa snúbi so srdečnou atmosférou ľudských sŕdc a vôňou ihličia. Svadba ako z vianočnej rozprávky bola snom azda nejedného dievčatka. No povedzte, ešte vás neprestalo baviť počítať všetky tie letné svadby, na ktorých ste sa zúčastnili? Ak nemáte v lete chuť potiť sa vo vlastnej šťave, zimná svadba je až mrazivo krásny tip. V prípade, že zimu milujete, určite ste už o „svadbe na ľade“ uvažovali. Ak sa so zimou príliš nekamarátite a termín vám padol chtiac-nechtiac na studené mesiace, nestrácajte hlavu.

Možno vás o jej kráse presvedčí nasledujúca séria článkov a ukáže vám, že aj svadba v zime môže byť ako z rozprávky. Pokúsime sa poodhaliť jej biely závoj a predstaviť vám ju vo svetle svadobnej ceremónie, pretože zima nemá len chladnú a ponurú stránku, ale aj elegantnú a sviatočnú. A svadba, to je predsa váš osobný sviatok, ktorý oslavujete s tými, ktorých máte najradšej.

Aj zima môže byť farebná

Ste na vážkach, akú farbu výzdoby vybrať? Zdá sa vám v zime všetko chladné a ponuré? Nemusí to tak byť, aj do ľadovej zimy môžete vniesť štipku tepla. Výzdoba sály sa nemusí pohybovať len v medziach snehovej bielej, bledomodrej a striebornej. Tieto farby sú krásne a jemné a hodia sa zvlášť pre romantické a nežné typy. Pre nevesty, ktoré sa neboja vystúpiť z radu, máme tip na metalické farebné odtiene – zlatú, bronzovú či medenú.

Môžete vyskúšať dokonca aj šedú a čiernu, len to s nimi neprežeňte. V šedej by ste mohli tiež vyzerať ako sivá myš, a v čiernej zase ako čierna vdova. Hostia by mohli nadobudnúť pocit, že sú na kare. Avšak čierna v rozumnom množstve dokáže navodiť elegantnú a zároveň tajuplnú atmosféru, akú máva aj samotná zima pod rúškom nočnej oblohy. Tajomne a navyše kráľovsky pôsobia tiež bordová, fialová a tmavomodrá.

Či už bude vaša farebná voľba svetlejšia alebo tmavšia, nezabudnite na pravidlo číslo jeden a to, že trblietavé flitre, kryštálové kamienky, lesknúce sa materiály či perleť by na zimnej svadbe rozhodne nemali chýbať. Rovnako ako všadeprítomné svetielka v podobe sviečok, lampášov alebo malých žiaroviek, ktoré sú pre vytvorenie sviatočnej nálady nevyhnutnosťou.

Tematický dizajn a štýl zimnej svadby

Vzhľadom na to, že svadobná hostina v zime sa môže konať len v interiéri, má zimný dizajn obvykle formálnejší charakter. Ak však budete oslavu pripravovať na nejakej chate alebo v interiéri zrubu, drobné odchýlky sú samozrejme akceptovateľné. Výzdobou sály môžete navodiť buď chladnejšiu atmosféru (a là ľadové kráľovstvo) alebo teplejšiu (a là teplo krbu). Dôležité pri oboch sú trblietky a mihotajúce sa svetielka všade navôkol.

Ak ste sa rozhodli pre „ľadové kráľovstvo“, vhodnými doplnkami sú strieborné svietniky, sklenené misy, kryštálové vázy a biele taniere. Prvky zo surového dreva, mosadzné svietniky a lampáše si vyberte, ak chcete navodiť atmosféru „teplého krbu“.

Štýl „ľadové kráľovstvo“ – Chladný dizajn

Ak budete zimnú svadbu organizovať napríklad v zámockej sále s kryštáľovými či zlatými lustrami, máte pri príprave „ľadového“ dizajnu o starosť menej. Stačí sa oprieť o tento ústredný prvok. Tým môžu byť nielen lustre, ale aj padavé závesy zopnuté sponou či previazané stuhou. Dodá to sále patričnú noblesu a eleganciu. Ak taký prvok nemáte, môžete si ho vytvoriť napríklad v podobe stromčeka postriekaného penovým snehom a obsypaným trblietkami. Zo stropu na vás na bielej spleti nitiek môžu dozerať malí háčkovaní anjelici, gule z fúkaného skla, zvončeky, snehové vločky, vetvičky z jedličky alebo hviezdy povystrihované z papiera obalené alobalom.

Jednoduchšie girlandy z vianočných gulí môžete obtočiť alebo poprepletať svetielkami, aké sa používajú na vianočný stromček a s príchodom tmy nimi rozsvietiť sálu. Je pochopiteľné, že v tomto prípade budete musieť vyriešiť zásuvky. Zvážte teda, či vôbec má zmysel také niečo pripravovať, a či zvolený priestor disponuje potrebným vybavením na prípravu takéhoto netradičného dizajnu.

Ďalším tipom na vytvorenie rozprávkovej atmosféry, sú háčkované tienidlá na lustre, tienidlá z bielych pierok či zlepeného špagátu do formy gulí. Na strop tiež môžete zavesiť balón naplnený lesklými flitrami a konfetami a po polnoci ho nad hlavami hostí prasknúť. Ľahký gýč k zimnej svadbe jednoducho patrí.

Štýl „teplý krb“ – Teplý dizajn

„Hrejivú“ až „vianočnú“ atmosféru do svadobného dizajnu vnesú predovšetkým tmavšie a sýtejšie odtiene červenej a zelenej. Ako ústredný prvok tohto typu dizajnu sa najviac hodí krb. Ak v sále nie je, štýl „teplého krbu“ môžete navodiť aj za pomoci sviečok a lampášov. Výborným doplnkom sú tiež sviečky s vôňou škorice a jablka, vanilky či medovníkov. Vhodnými prvkami sú vlnené doplnky, červené deky a doplnky z dreva.

Sviatočný lesk dodajú zase metalické farby – zlatá, strieborná, bronzová či medená. Ešte výraznejší vianočný nádych docielite vetvičkami čečiny, nórskymi vzormi, ozdobami z fúkaného skla či imitáciou drobných darčekov rozmiestnených po stoloch. Väčšie balíčky v tvare kocky previazané stuhou, sviečky, lampáše aj polená môžu lemovať obvod sály.

Svadobný obrad v zimnom štýle

A aby sme nezabudli na obrad, ulička v kostole alebo obradnej sieni môžete byť obsypaná zelenými vetvičkami namiesto lupeňov ruží a po stranách ju môžu zdobiť na zemi stojace lampáše. Družičkám dajte namiesto kvetov do rúk malé čečinové venčeky na bielej stužke, lampáše či zvončeky. Alebo im vyrobte náramky s rolničkami, príp. malými zvončekmi, ktorými vám môžu pri prvom manželskom bozku zaštrngať pre šťastie.

Zimné svadobné tlačoviny

Svadobné oznámenie je prvým signálom, ktorý hosťom vyšlete v súvislosti s vašou svadbou. Je preto dôležité poukázať na originálnu atmosféru vašej svadby a pripraviť ich na osobitý ráz a štýl. Obzvlášť vhodné je preto oznámiť im nielen miesto a čas konania svadobného obradu a hostiny, ale aj prioritné farby a materiály, z ktorými môžu svoj outfit ladiť. Z pohľadu zimnej farebnosti na svadobných tlačovinách všetkého druhu (oznámenie, menovky, menu karty…) použite radšej studenšie farby – bielu, modrú, striebornú.

Šmrnc dodajú typické vianočné farby – červená a zlatá. Tie možno použiť, ak chceme zimnú atmosféru, ako sme už spomínali, trošku „zohriať.“ Vhodné motívy sú predovšetkým snehové vločky, cencúle, ale tiež vianočné gule, sviečky, abstraktné motívy vzorov, ktoré mráz kreslí po oknách či vetvičky čečiny. Menovky môžete poňať opäť trochu netradične. Napíšte mená hostí na vianočné gule (zároveň od vás budú mať originálny darček), zastoknite ich do šišiek alebo spravte ozdobné snehové minigule a nalepte na ne nálepku s menom.

Ak si svadobný dizajn trúfate pripraviť sami, pustite sa do toho, bude to aj zrkadlo vašej šikovnosti a nápaditosti. V prípade, že si na také niečo netrúfate svojpomocne, nebojte sa osloviť špecializovanú svadobnú agentúru. Zadáte im všetky svoje požiadavky na vytvorenie originálnej zimnej nálady vašej svadby a už si len počkáte na výsledok.

V budúcom článku vám priblížime predovšetkým kvety a ich variácie v rámci zimnej svadby. Dozviete sa tiež viac o dekoračných prvkoch a materiáloch, ktoré môžete využiť na dotvorenie tej pravej sviatočnej atmosféry.


Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe