DJ RED radí, ako si vybrať DJa na svadbu: „Nevesta by mala mať po stretnutí s DJom pocit, že má o starosť menej.“

 • 28. okt 2021
 • Dana Račko
 • Archív DJ RED / iStock

Tancujúci dav, prepotené košele, vyzuté lodičky, spev a výkriky pri tanci… O to všetko sa už 25 rokov stará na svadbách DJ RED Roman Boldiš. V rozhovore nevestám prezradil, ako si vybrať DJa na svadbu.

ako si vybrať DJa na svadbu
Foto: archív DJ Red

Ako rozoznáme dobrého DJ-a od toho menej kvalitného?

Kvalitný DJ musí byť v prvom rade pozitívne naladený, musí svoju prácu odvádzať na 100%, prípadne viac.😊 Až potom nasleduje technika.

Prvý dojem na stretnutí s mladomanželmi je veľmi dôležitý. Treba sa vedieť kvalitne a profesionálne odprezentovať, ponúknuť svoje služby, poradiť a hlavne počúvať predstavy mladomanželov. Áno, niekedy sú predstavy mladomanželov trochu nereálne, ale dobrý svadobný DJ vie, ako predstavy nasmerovať k reálnemu výsledku na svadobnej zábave. Dobrý svadobný DJ nesmie na stretnutí pôsobiť namyslene, arogantne, povýšenecky. Jednoducho povedané, nesmie “strúhať frajera”. Veď prvý dojem je možné urobiť len raz.

Ako si vybrať DJa na svadbu? Dobrý svadobný DJ by mal na svadbe určite plniť aj funkciu moderátora. Je potrebná aj komunikácia DJa so svadobnými hosťami. Dobrý svadobný DJ na svadbe alkohol nepije. Alkohol na svadbe je určený pre hostí. Dobrý svadobný DJ musí zvládnuť komunikáciu aj s „veľmi veselými“ hosťami.

DJ na svadbu
Foto: archív DJ Red

Aký je optimálny honorár pre kvalitného svadobného DJa?

Optimum pre niekoho môže byť 500,-€, optimum pre iného DJa je honorár 1100,-€. Asi sa čudujete, čo to je za DJa,, ktorý si cení svoju prácu na 1100,-€. Vysvetlím.

Viem, nakoľko si cením svoju prácu a čas strávený cestovaním a prípravou ozvučenia a osvetlenia. Viem, čo ponúkam a viem si to ohodnotiť.

Kvalitný svadobný DJ by mal mať jasno, aká je jeho cena. Platí pri tom veľmi jednoduché pravidlo trhu. Ak je svadobný DJ kvalitný, je po ňom dopyt, cenu bude mať vyššiu. A naopak, ak o DJa nie je záujem, asi robí niečo nesprávne, nemôže si svoju prácu ceniť rovnako, ako kvalitný svadobný DJ, o ktorom som hovoril pred chvíľou.

Rada odo mňa pre všetkých budúcich mladomanželov, nepokazte si zábavu na svadbe s DJom, ktorého si vyberiete len preto, lebo je lacný.

svadobný DJ
Foto: archív DJ Red

Aké technické vybavenie by mal mať dobrý svadobný DJ?

Určite by mal používať overené profesionálne značky techniky. S kvalitným ozvučením súvisí aj DJ technika, cez ktorú posiela zvuk do reproduktorov. Či už je to DJ konzola, notebook, kvalitné mikrofóny, prípadne CD prehrávače. DJovi by sa nemalo stať, že sa niečo počas zábavy pokazí a nebude schopný problém vyriešiť. Svadobný DJ musí mať aj PLÁN B – mať po ruke rezervnú techniku (nehovorím, že všetko), alebo mať pripravené riešenie na prípadný problém.

Osobitnou kapitolou je svetelná technika. Tu už pomaly, ale isto, odišli do zabudnutia zrkadlové gule, lasery a iné blikátka. Štandardom kvality sú rotačné hlavy v spojení s dymostrojom (hazerom), s nimi naozaj dokáže svadobný DJ vytvoriť pekné scény, či statické alebo pohyblivé pri tanečnej zábave.

Nasvietenie miestnosti sa tiež stalo už štandardom, aj keď to nie je úplne DJská úloha, niektorí mladomanželia to požadujú a my DJi sme sa museli prispôsobiť a reagovať na dopyt.

osvetlenie na svadbu
Foto: archív DJ Red
svadobné osvetlenie
Foto: archív DJ Red

Aké otázky by sa nevesta nemala zabudnúť opýtať svojho svadobného DJa?

Kvalitný svadobný DJ sa dokáže odprezentovať tak, že nevesta a ženích nemajú otázky.😊 Mladomanželia by si mali s DJom dohodnúť priebeh svadobnej hostiny. Od momentu príchodu až po záver. Minimálne tieto body: pesnička pri príchode, pesnička na prvý mladomanželský tanec, pesnička na rodičovský tanec, pesnička na krájanie torty, dohodnúť sa na svadobnom programe, či už hry, alebo súťaže. Netreba zabudnúť ani na hádzanie svadobnej kytice a sťahovanie podväzku, dohodnúť sa na čepčení, vykrúcanke. Dôležité je pre DJa poznať hudobné priority a naopak zistiť zakázané skladby. Je dobré mať ujasnené aj platobné podmienky a čas ukončenia. Nevesty by mali vedieť, že DJovi neplatia zálohu, ale rezervačný poplatok.

Nevesta by mala mať po stretnutí a výbere DJa pocit, že má o starosť menej, že DJ jej pomôže s priebehom zábavy a postará sa dobrú náladu pre všetkých hostí.

dobrý DJ
Foto: archív DJ Red

Niektoré nevesty si pred svadbou zostavia playlist želaných, resp. neželaných skladieb. Je to dobrá taktika?

Áno, je. Ak ten zoznam neobsahuje 100, 200, 300 skladieb.😊 Je dobré pre DJa zistiť zo zoznamu, čo majú hostia na svadbe radi, resp. čo je zakázané hrať. Určite zoznam želaných skladieb pomôže dobrej zábave. Je dobré nevestu ale upozorniť, že všetko zo zoznamu nemusí byť zahraté, hlavne ak je zoznam rozsiahly. Predsa len, DJ je ten, ktorý vyberá skladby a zabáva hostí, tak, aby udržal hostí na parkete. DJ nie je len Jukebox, ktorý zahrá čokoľvek a kedykoľvek. Tým nechcem povedať, že svadobný DJ nemá vyhovieť želaniam, naopak, DJ by mal rešpektovať želania mladomanželov a hostí, ide len o to, že aj hudobná produkcia by mala mať „hlavu a pätu“.

kvalitný svadobný DJ
Foto: archív DJ Red

Máte obľúbené skladby, ktoré hráte na každej svadbe? Ktoré to sú?

Mám skladby, ktoré zahrám asi na každej svadbe len premýšľam, či sú pre mňa pri tom počte zahratí obľúbené.😊 Ale samozrejme, sú obľúbené, pretože tieto skladby bavia ľudí už desaťročia a nie je nič krajšie pre DJa, keď má plný parket a spokojných hostí.

Zopár rokmi overených skladieb:

Gloria Gaynor – I Will Survive
The Pointer Sisters – I’m So Excited
Bee Gees – Stayin‘ Alive
Joan Jett – I Love Rock And Roll
Village People – YMCA
Darina Rolincová – Čo o mne vieš
Tom Jones – Sexbomb
Chubby Checker – Let’s Twist Again
Gipsy Kings – Bamboleo
John Travolta And Olivia Newton John – You’re The One That I Want

dobrý DJ na svadbu
Foto: Luboš Vrtík

Aké sú výhody DJ-a na svadbe oproti svadobnej kapele?

Jeden DJ skonzumuje menej ako 5 členná kapela.😊 Ok, teraz vážne… 😊DJ je flexibilnejší, určite má širšiu ponuku skladieb ako kapela. DJ by mal vydržať hrať dlhšiu dobu ako kapela. DJ nepotrebuje toľko prestávok ako kapela. Tu ale musím povedať, že mať na svadbe naozaj dobrú kapelu, je zážitok.

nasvietenie svadby
Foto: archív DJ Red

Hrali ste na stovkách svadieb. Určite máte nejakú vtipnú alebo milú príhodu, na ktorú si spomeniete a zakaždým vám vyčarí úsmev na tvári. 

Jedna príhoda, teraz už úsmevná, vtedy som sa až tak nesmial, ide na moje „triko“. Svadby a informácie ku svadbám som evidoval v exceli. Svadba začala, všetko som moderoval, oslovoval nevestu, ženícha. Skončilo prvé tanečné kolo, super zábava, fakt super hostia. Jeden z nich prišiel za mnou, pochválil ma, aké perfektné prvé kolo, že vynikajúca zábava hneď na začiatku svadby, super pesničky. Som sa tešil, ale on ešte pokračoval: „Len jednu chybičku to malo, že ženích sa nevolá Martin, ale Peter.“ 😊

HUPS, trapas. Ženích to bral s humorom a nechal ma tak celý čas, hostia to isté, nikto nezakričal, že ženích sa volá Peter. Každopádne problém vznikol tak, že som si v exceli pozrel zlý riadok a mená mladomanželov. Šťastie bolo, že nevesta sa volala rovnako aj v tom zlom riadku, čo som si pozrel.

Autorka článku: Dana Račko

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby