13 tipov k dokonalým svadobným fotografiám

 • 22. máj 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Váš svadobný deň prejde ako voda, šaty vrátite do požičovne alebo predáte, účes si rozpustíte, make-up umyjete, koláče sa zjedia a jediné, čo po vašom veľkom dni zostane hmatateľné (okrem vašej lásky samozrejme), sú fotografie.

Mali by ste teda urobiť všetko preto, aby boli skutočne dokonalé a vy ste sa nimi mohli pochváliť aj vašim vnúčatám. Prinášame vám 13 tipov, ako to docieliť.

1. Dôkladne sa pripravte

Aspoň rok pred dátumom vašej svadby oslovte vašich blízkych, priateľov a rodinu a popýtajte sa na ich skúsenosti s fotografmi a nechajte si odporučiť tých, ktorých považujú sa skutočne dobrých profesionálov. Pri každom fotografovi si pozrite jeho portfólio, aby ste získali prehľad o štýle a kvalite jeho práce.

Je dôležité si uvedomiť, že portfólio fotografa je jeho výkladnou skriňou, preto sa v prípade, že vás niektorá práca osloví, popýtajte na možnosť nahliadnutia do svadobných albumov, ktoré nafotil.

Profesionáli
24
Erik Ďuriš (Eriino) ...
Fotograf na svadbu
Fotograf pre najkrajšie okamihy vášho života, ktoré vám zostanú zachytené v podobe neopakovateľných záberov na ktoré budete vždy radi pozerať.
Piešťany
1
Darina a Tomas photo...
Fotograf na svadbu
Naša práca nám umožnuje nadviazať spojenie s ľudmi a ich životmi spôsobom, akým slová nedokážu. Preto milujeme čo robíme :)
Poprad

2. Myslite kriticky

Pri kontrole fotografií zvážte kľúčové momenty, ktoré chcete mať na vlastnej svadbe zachytené. Urobil daný fotograf zábery, ktoré určite chcete mať aj vy? Zamerajte sa na kompozíciu fotografií a ľudí na nich. Určite si všimnite, či zábery nie sú príliš strojené a osoby na nich vyzerajú uvoľnene.

3. Dohodnite si stretnutie

Po prvotnom užšom výbere fotografov, uistení sa, že ich cena vám vyhovuje a že majú voľný váš svadobný termín, si dohodnite jednotlivé stretnutia. S fotografom by ste sa mali cítiť dobre, mal by vám byť sympatický, pretože na vašej svadbe bude pri každom vašom kroku a rovnako bude komunikovať so všetkými vašimi hosťami.

4. Porovnajte si ponuky

Zistite, čo všetko máte zahrnuté v ponúkanej cene a aké sú ďalšie poplatky za doplnkové služby. Väčšinou balíky fotenia obsahujú fotenie od prípravy nevesty až po prezlečenie do popoločných šiat. Zvyčajne toto rozpätie svadobnému páru dokonale stačí, avšak určite sa informujte o možnostiach fotenia nadčas. Následne porovnajte ponuky fotografov z vášho užšieho výberu.

5. Zistite informácie o priebehu fotenia

Niektoré spoločnosti majú k dispozícii viacero fotografov, a preto je dobré povedať si presne, o ktorú osobu vo váš veľký deň pôjde. Rovnako je často v ponuke kombinácia dvoch fotografov, kedy jeden fotí „strojené“ fotografie a druhý zachytáva takzvané momentky. V tomto prípade budete mať možnosť dvoch rozličných pohľadov na vašu svadbu.

6. Skontrolujte referencie

Dnes nájdete na internete naozaj všetko a online recenzie by určite mali byť súčasťou vášho rozhodovacieho procesu. Na stránke www.mojasvadba.sk nájdete množstvo referencií na našich profesionálov od registrovaných neviest, kde si rovno v ich svadobných albumoch môžete pozrieť aj ich prácu. Pokojne oslovte nevesty, ktoré využili služby vami vybraného fotografa a popýtajte sa na detaily.

7. Uzatvorte zmluvu

Verte nám. Pokiaľ ide o skutočných profesionálov, je dobré uzavrieť spoločne zmluvu, prípadne inú písomnú dohodu, kde si dohodnete jednotlivé podmienky. Je to určite dobré ako pre vás, tak aj pre poskytovateľa služieb. Nikdy neviete, čo sa môže stať alebo zmeniť. Stanovte si podmienky spolupráce, dátum, časy fotenia, výstupné služby a produkty, ktoré dostanete.

8. Urobte si rande fotenie

Rande fotenie svadobné páry často využívajú na svadobné oznámenia alebo save the date kartičky, no zároveň slúži na odbúranie stresu a hanby pred svadobným fotením.

S vašim fotografom sa bližšie spoznáte a dostanete sa do komfortnejšej atmosféry, keď už za sebou budete mať jedno spoločné fotenie. Zároveň si môžete skúsiť nafotiť zábery, ktoré by ste chceli urobiť aj v deň svadby a následne sa dohodnúť, čo by ste chceli zmeniť.

9. Pripravte si (rozumný) zoznam záberov

Pred vaším svadobným dňom si pripravte zoznam fotografií, ktoré by ste rozhodne chceli z vášho veľkého dňa mať. Držte sa pár fotografií, ktoré vás najviac oslovili a v prípade potreby zabezpečte ďalšiu osobu, ktorá vám bude počas fotenia asistovať. Rozhodnite aj o tom, ktoré fotografie chcete mať farebné a ktoré v čierno-bielej verzii.

V prípade, že chcete mať špeciálne fotografie s určitými členmi rodiny (napríklad s babičkou, pre ktorú chcete na Vianoce pripraviť špeciálny darček s fotografiami), pripravte fotografovi pripomienku, prípadne mu priložte aj fotografiu danej osoby. Nezabudnite na rekvizity :-).

10. Myslite reálne

Vo váš svadobný deň bude všetko trvať dlhšie, než si predstavujete a určite sa stane niečo, s čím ste neplánovali. Pripravte si teda voľnejší harmonogram svadobného dňa, ktorý vám umožní aj chvíľu meškania, aby sa vám nenarušil plán fotenia.

11. Naplánujte vaše „first look“ fotografie

Pokiaľ nechcete odchádzať zo svadobnej hostiny alebo nechať hostí niekde čakať, naplánujte si fotenie pred obradom. V tomto prípade vás teda ženích uvidí skôr, ako budete prichádzať k obradu. Nechajte si teda nafotiť dojemné fotografie prvého pohľadu jeden na druhého.

Pokiaľ uctievate tradície videnia sa až počas obradu, pouvažujte o možnosti fotenia portrétov v iný ako svadobný deň. V tomto prípade sa popýtajte vášho fotografa na podmienky podobného fotenia.

12. Myslite na váš výzor

Napriek tomu, že vo váš svadobný deň budete určite aspoň trošku nervózni a budete mať na mysli množstvo vecí, ktoré musia vyjsť, nezabúdajte na seba a na to, ako vyzeráte. Stále držte vzpriamenú hlavu, na všetkých sa usmievajte a s vaším nastávajúcim si vymieňajte zamilované pohľady.

13. Užívajte si svadobný deň

Nenechajte si pokaziť náladu tým, že niektoré plánované zábery sa nemôžu uskutočniť pre neplánované zmeny. Nechajte na vašom fotografovi, aby vás nafotil tak, ako on (alebo ona!) uzná za vhodné. Nezabúdajte, že ste si ho najali najmä pre jeho šikovnosť, a teda mu plne dôverujte.

Nepozerajte sa stále do objektívu, nechajte vášho fotografa nafotiť vás aj pri vymieňaní nežností, či slzách pri objatí s vašou mamou, na zachytenie tých najkrajších momentov je tu predsa on.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby