Doprava na svadbu – veterán, limuzína a čo hostia?

 • 18. mar 2016

Organizovanie svadby je náročný proces pozostávajúci z jednotlivých dôležitých činností, ktoré na seba viac či menej nadväzujú. Jednou takou činnosťou je i plánovanie dopravy na svadbu. Doprava na svadbu, či už nevesty a ženícha alebo svadobných hostí, by mala byť v prvom rade dôsledne časovo zharmonizovaná so svadobným plánom. V nasledujúcom článku sa dočítate, aký druh dopravy uprednostňujú ženích s nevestou, za akých okolností je nutné riešiť dopravu svadobných hostí a ako ovplyvňuje počet prepravovaných svadobných hostí výber druhu dopravy.

Doprava v luxusnej svadobnej limuzíne

Doprava pre novomanželov zväčša predstavuje automobil s veľkolepou svadobnou výzdobou. Pokiaľ túžite dopravu na svadbu poňať v doslovnom nóbl štýle, odporúčame si prenajať luxusnú svadobnú limuzínu. Niektoré páry môžu považovať dopravu na svadobnej limuzíne za zbytočne vyhodené peniaze, avšak ak si túžite užiť dokonalý deň, prečo nie práve ten svadobný?

Doprava v limuzíne ponúka vďaka priestrannému interiéru viaceré výhody, nevesta so širokou sukňou a veľkou vlečkou nebude mať problémy pri nastupovaní a vystupovaní, taktiež pre fotografa a kameramana je voľnejší priestor lepší pre zachytenie kvalitných záberov.

Výška prenájmu svadobnej limuzíny závisí od lokality a cena býva určená v hodinovej sadzbe, ktorá sa pohybuje približne od 70 EUR až do 150 EUR za hodinu. Svadobná doprava v exkluzívnom štýle nemusí automaticky znamenať len obrovskú bielu limuzínu. I automobily drahších značiek môžu byť komfortnou a luxusnou dopravou pre mladomanželov, stačí k tomu perfektná úprava v podobe výzdoby a nablýskanej karosérie.

Retro doprava

Túžite zaujať originálnou retro dopravou na vašej svadbe? Prenájom veteránov je dobrou voľbou, nielen ako druh dopravy. Veterán možno využiť pri svadobnom fotografovaní. Svadobné fotografovanie s veteránmi je však obmedzované na pekné, slnečné počasie, preto sú veterány najčastejšie používané na dopravu a fotografovanie pri letných svadbách. Ich prenájom vás vyjde približne na 190 EUR, v závislosti od počtu najazdených kilometrov. V prípade potreby môže byť súčasťou prenájmu i vodič.

Rozprávková doprava na koči

Pokiaľ máte vysnívanú romantickú svadbu, jej súčasťou by mala byť i romantická doprava. Ako by mala teda vyzerať romantická preprava na svadbu? Jednoznačne v svadobnom koči. Svadobný koč je historický a zároveň rozprávkový dopravný prostriedok, ideálny na takú významnú príležitosť, akou je svadba. Doprava v svadobnom koči nie je lacnou záležitosťou. Cena prenajatia koča závisí od počtu kilometrov a od počtu zapriahnutých koní. Cena dvojzáprahu sa pohybuje okolo 150 EUR a štvorzáprah vyjde na čiastku nad 400 EUR.

Eko doprava

Poňali ste svoju svadbu v eko trende? Svadobné bicykle sú tým správnym ekologickým dopravným prostriedkom. "Cyklistická svadba" má však viacero nevýhod a obmedzení. V prvom rade sú "svadobné bicykle" určené len na krátku vzdialenosť. Nevesty, ktoré sú naklonené takejto doprave, by mali zvážiť vhodnosť strihu svojich svadobných šiat. Pokiaľ plánujete využiť svadobné bicykle ako objekt svadobných fotografií, vyberajte si bicykle, ktoré majú charakter cestných alebo starodávnych bicyklov. Horské bicykle na svadobných fotografiách nevykúzlia správne čaro.

Doprava svadobných hostí

Plánovanie dopravy na svadbu zahŕňa nielen dopravu mladomanželov, ale v niektorých prípadoch i svadobčanov. Aké sú prípady, kedy je potrebné zabezpečiť dopravu i pre svadobných hostí? Ako najlepšie zvoliť druh dopravy pre hostí? Aké sú dopravné náklady a s akým rozpočtom disponujeme? Toto sú štyri podstatné otázky, ktoré rozhodujú pri voľbe druhu dopravy pre svadobných hostí.

Doprava svadobčanov leží na pleciach ženícha a nevesty za okolností, keď ich miesto konania svadby sa nachádza vo väčšej vzdialenosti a viacerí hostia nemajú možnosť dopraviť sa vlastnými automobilmi. Prenájom alternatívnej dopravy pre hostí je zvyčajne finančne variabilnejší než rezervovanie a prenájom ubytovania. Doprava pre hostí sa môže považovať i za otázku úcty. Bolo by priam nevhodné nechať svadobčanov cestovať unavených väčšiu vzdialenosť po skončení svadobného dňa, prípadne ich poslať verejnou dopravou.

Ak je vzdialenosť v skutku viac ako 50 kilometrov a neplánujete svadobným hosťom poskytnúť vhodné ubytovanie, mali by ste zvážiť a zabezpečiť pre nich primeranú dopravu. Samotný počet prepravovaných hostí zohráva dôležitý faktor výberu vhodného prostriedku pre dopravu. Celodenný prenájom automobilu alebo využitie taxi služieb by sme odporučili, ak počet hostí, ktorých treba dopraviť nepresahuje 5 ľudí. Pri doprave 8 až 20 svadobčanov postačuje mikrobus. Náklady na prenájom mikrobusu sú cca od 60 EUR, táto cena závisí od počtu najazdených kilometrov, od hodín státia a príplatku pri prekročení limitu kilometrov. Na prevoz väčšieho počtu hostí je najefektívnejším dopravným prostriedkom autobus.

Doprava autobusom pre svadobčanov nemusí byť nudná, ale naopak práve v dopravnom prostriedku, akým je autobus, sa dá zažiť poriadna zábava. Cenu prenájmu autobusu ovplyvňujú rovnaké faktory ako pri prenájme mikrobusu, a to počet najazdených kilometrov, hodín státia a ďalších príplatkov. Najlacnejší prenájom autobusu podľa prieskumu vychádzal na 150 EUR a najdrahší na 250 EUR pri rovnakom počte kilometrov (cca 50km). Finančné náklady pre dané druhy dopravy sú orientačné a závisia od jednotlivých spoločností, ktoré poskytujú prenájom menovaných dopravných prostriedkov.

Profesionáli

Doprava na svadbu môže byť niekedy poriadne komplikovaná. Okrem výberu ideálneho dopravného prostriedku je dôležitá i výhodnosť ceny a splnenie očakávaných požiadaviek. Dúfame, že sme vám čiastočne pomohli a inšpirovali pri výbere dopravy pre vás a vašich svadobných hostí.


Autor: Jana Václavová, Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby