Svadobný dress code – aké sú trendy a čo o ňom potrebujete vedieť?

 • 24. aug 2017
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Novodobé svadby prichádzajú aj s novodobými trendmi v rôznych oblastiach. Medzi zaujímavé, ale bohužiaľ často nepochopené novoty, patrí aj predpísaný dress code. Požadované oblečenie však často nevychádza zo zaužívaných spoločenských konvencií, ale posúva sa o čosi ďalej, kedy sa požiadavky netýkajú typu formálnosti, ale nevšedných prvkov.

Ako dať pozvaným hosťom vedieť, že si želáte, aby prišli oblečení v určitom štýle, určitej farbe, prípadne, aby mali na sebe špeciálny prvok? A naopak, ako sa k predpísanému oblečeniu postaviť ako hosť? To všetko a niečo navyše sa dozviete v dnešnom článku.

Čo to vlastne dress code je

Dress code predstavuje určité pravidlá obliekania, na konkrétnu príležitosť. V mnohých firmách, či pracovných odvetviach sa dress code dodržuje každý deň. V prípade svadieb ide o akési odporučenie, ako sa správne obliecť, akú majú mladomanželia predstavu a v akom duchu sa bude svadba niesť.

Trendy

Nielen neveste a ženíchovi záleží na tom, aby boli v svadobný deň dokonalí. Čoraz väčší dôraz na svoje outfity, krásny make-up, či účes dbajú aj pozvaní hostia. Veď svadba je veľká udalosť a každý sa chce v spomienkach vracať k dňu, kedy bolo všetko a všetci dokonalí.

V minulosti sa medzi predpísané odevy rátali inštrukcie ako black tie, či white tie, kedy každý vedel, čo sa pod daným dress code ukrýva a podľa toho sa náležite odel. V súčasnosti sa do popredia dostávajú skôr inštrukcie ohľadom farieb, či špeciálnych prvkov, ako napríklad klobúky, škrabošky, prípadne oblečenie podľa miesta svadby, ako záhradná párty.

Všetko má však svoje zásady a želanie nevesty a ženícha treba rešpektovať.. aj keď staršej generácii sa niektoré výmysly mladých zdajú prehnané a hlúpe, napriek tomu by sa ich mali snažiť splniť. Mladomanželia to predsa robia s určitým cieľom. Vždy však treba myslieť na zásadu, že nevesta musí byť najkrajšia a musí byť vidieť hlavne ju a nie vás. Samozrejme, to isté platí aj o ženíchovi.

Základné typy dress code v prípade spoločenských udalostí

 • White tie, prípadne ultra formal je najstriktnejší z dress code. Využíva sa najmä na významné udalosti ako plesy v opere, či udeľovania cien. Ženy majú v tomto prípade predpísanú večernú róbu, uzatvorené topánky, listovú kabelku a vyčesané účesy. Mužom prináležia fraky, biele vesty, biely motýlik, čierne lakované topánky a čierne ponožky. Nevhodné sú dokonca aj náramkové hodinky, ktoré sa môžu nahradiť hodinkami na retiazke. Obom partnerom by mali prislúchať aj rukavičky, v prípade dám vo farbe róby.
 • Black tie je v našich končinách častejšie používané formálne oblečenie. Dámy by mali byť odeté v dlhých róbach, ostatné prvky (okrem uzatvorenej špičky topánky) sú už voľnejšie, a teda môžu mať rôzne účesy, prípadne šperky nahradiť bižutériou. U pánov sa však aj black tie nesie v prísnejšom duchu, ich odev pozostáva zo smokingu, bielej košele, čierneho motýlika, čiernych lakovaných topánok a čiernych ponožiek.
 • Creative black tie presne podľa názvu vychádza z kreativity pozvaných. V prípade dám môžu byť šaty kratšie po kolená a rovnako môžu siahnuť po rôznych materiáloch. Kreativitu môžu popustiť na doplnkoch ako napríklad mohutný náhrdelník, prípadne fascinátor vo vlasoch. U pánov sa kreativita môže ukázať vo farbe smokingu, prípadne motýlika alebo košele.
 • Semi formal je najčastejšie využívaných dress code na slovenských svadbách a hostia sa doň obliekajú bez zbytočných upozornení. Ide o kokteilové šaty, jednoduché šperky, u pánov obleky rôznych farieb s použitím motýlika alebo kravaty.

Ako to oznámiť

V súčasnosti je mnoho spôsobov ako požiadať svadobčanov o konkrétny štýl oblečenia. Môžeme im to prezentovať osobne pri odovzdávaní oznámení a pozvánok, prípadne priložiť kartičku s inštrukciami, kde ich o vašich plánoch budete informovať.

Veľmi zaujímavou možnosťou je obliecť do dress code len najbližších kamarátov ako napríklad družičky, či družbov a ostatných pripraviť na to, že väčšina hostí bude mať napríklad modré oblečenie. Ak však trváte na tom, že všetci zúčastnení musia byť odetí konkrétnym spôsobom, treba im to špeciálne prízvukovať a povedať, že vám na tom skutočne záleží.

Ak nechcete najbližšie kamarátky a družičky obmedzovať, ale boli by ste radi, keby sa zladili, môžete nechať výber šiat na nich a poprosiť ich, aby sa zjednotili, prípadne im trošku napomôcť drobnými darčekmi, ktoré im v rámci rozlúčky so slobodou alebo jednoducho „babského večera“ podarujete (napríklad šperk určitej farby). Rovnako je tu možnosť obdarovať ich partnerov, družbov darčekom, ku ktorému sa družičky budú musieť zladiť. Napríklad motýlik alebo kravata konkrétnej farby.

Medzi najčastejšie požiadavky v rámci oblečenia patria v dnešnej dobe najmä odevy, kedy je svadba neformálnejšieho charakteru a koná sa pod holým nebom. V takom prípade je určite na mieste hostí informovať, že sa majú obliecť voľnejšie, pohodlnejšie a dámy by doma mali nechať napríklad topánky na vysokých podpätkoch, či extravagantné róby. Rozhodne ide o pohodlnosť.

Ak však plánujete svadbu v gotickom štýle, pripravte sa na možné negatívne reakcie pozvaných. Vždy však myslite na to, aby vaše požiadavky neboli pre hostí príliš finančnej náročné, pretože požadovať od niekoho, aby na vašu svadbu prišiel v historickom kostýme, môže mať opačný efekt a hostia sa takejto udalosti radšej nezúčastnia.

Ako reagovať

V prípade, že vás pozvali na svadbu a nevesta si želala, aby ste na sebe mali prvok červenej farby, pohrajte sa s tou myšlienkou. Určite ju neodignorujte a snažte sa čo najviac splniť uvedené predstavy. Veď aj za málo peňazí sa dá zahrať veľa muziky.

Že vy už šaty kúpené máte a nebudete si kvôli podobným vrtochom kupovať nové na poslednú chvíľu? Skúste teda kombinovať. Ak sa povedalo červený prvok a vy aj váš partner ste už zladení do modra, nevadí. Skúste mu vymeniť vreckovku v saku za červenú a vy si dajte výrazný červený rúž, prípadne červené nechty alebo šperk. Určite sa vynájdete a spokojné budú obe strany.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe