Dlhé video alebo krátky svadobný klip? Čo si vybrať a aké sú ich výhody?

 • 21. mar 2018
 • Maroš Markovič
 • Maroš Markovič Photography

Keď sa novomanželský pár rozhoduje o svojom svadobnom videu, nevyhne sa základnej otázke kameramana, aké video vlastne chce – dlhé alebo krátke. Za touto jednoduchou otázkou sa skrýva množstvo faktorov, ktoré kameraman musí zvážiť. Prečítajte si, ktoré to sú a čo to znamená pre daný pár.

Nechcem sa rozpisovať o vysokošpecializovaných svadobných videách natočených ako videoklip, alebo ako filmové poviedky. Nejde mi ani o to, či video bude reportážne prirodzené, alebo plné spomalených sladkých záberov zamilovaného páru kráčajúceho do západajúceho slnka.

Sú dva základné spôsoby, ako robiť svadobné video:

 • s dorazom na krátky zostrih
 •  so zámerom mat hlavne dlhé video z celej svadby

Najprv si skúsme povedať krátku charakteristiku každého z nich.

Krátke video, tzv. highlight zostrih

Highlight zostrih má zväčša okolo 4-6 minút a počas celého videa alebo drvivej väčšiny, je použitá podmazová hudba. Má rýchle strihy zachytávajúce celý priebeh svadobného dňa v heslovitých skratkách, útržkoch obrazov a náznakoch akcie. Pri točení záberov na krátke video je zložité zároveň robiť zábery pre dlhý zostrih. Ide o to, že pri vedomí krátkeho videa, sa kameraman počas točenia sústreďuje na natočenie materiálu primárne pre ten krátky zostrih, a preto je veľa materiálu nepoužiteľného.

Kameraman točí krátke dynamické sekvencie, s rôznymi prestávkami, stopnutiami, hľadá rôzne zaujímavé uhly na prestrihávanie, atď. Dôležitá časť je, že nenahráva, resp. nesústredí sa na nahrávanie kvalitného zvuku. Čiže sa veľakrát stane, že nejaký príhovor má zosnímaný na highlight zostrihu v 4 rôznych polohách a uhloch, ale na dlhom videu by to bolo to v celej dĺžke nepoužiteľne roztrasené alebo nekompletné, lebo kameraman sa počas príhovoru s kamerou 4x presunul.

Dlhé svadobné video

Ten dlhší zostrih vyžaduje iný spôsob točenia. Zameriava sa skôr na statickejšie dokumentačné zábery s občasným prestrihom, je zväčša točený zo statívu. Tým pádom je video aj menej dynamické (menej prestrihov, menej vizuálnych uhlov, zväčša širokouhlejšie zábery, …). Ma kvalitný zvuk získaný lepším mikrofónom na kamere, alebo pripojením nejakého nahrávacieho zariadenia na mixpult Dja pri obrade apod.

Samozrejme, aj z toho sa dá urobiť krátky zostrih na 4 minúty, ale ten nebude mat takú dynamiku ani variabilitu záberov ako ten spôsob točenia na krátke video.

Kombinácia? Je možná, ale…

V prípade záujmu vám aj z materiálu na krátke video vie kameraman urobiť dlhší zostrih, povedzme okolo 50-60 minút, ktorý je zostavený z chronologicky zoradených dobrých záberov z celej svadby. Ale to už je len akoby vedľajší produkt a taká je aj jeho kvalita – nekompletne zábery (alebo rozmazane aby boli kompletné), nie úplne najkvalitnejší zvuk, atď.

Samozrejme, dá sa točiť aj krátke aj dlhé video naraz, ale na to treba 2 ľudí, lebo jeden kameraman to proste neukočíruje sám. V takom prípade môžete mat pekný krátky zostrih a zároveň kvalitný dlhy záznam s dynamickými prestrihmi získanými dynamickým kameramanom. Technika je v oboch prípadoch rovnaká. Ja pri oboch používam rovnaké 2 kamery a v podstate rovnaké vybavenie,  ale  treba zaplatiť druhého človeka, čo bude obsluhovať plnohodnotne tu statickú kameru, čo sú extra náklady.

Kameraman a fotograf v jednej osobe

Často dostávam otázku, či je možné fotiť a zároveň točiť materiál na krátky video zostrih. O tejto téme som písal v predchádzajúcom blogu, takže len zhrniem, že možné to je, ale má to svoje podstatné obmedzenia.

Ďalšie faktory ovplyvňujúce svadobné video

Mnohí kameramani vnímajú každý kus, ktorý vytvoria, ako umelecké dielo – nielen ako príbeh vášho svadobného dňa. Takže majú na mysli konkrétnu víziu videa, ktorá by mohla byť v rozpore s vašimi predstavami, ako by video malo vyzerať. Napríklad by ste chceli konkrétnu pieseň vo videu, zatiaľ čo kameraman by mohol byť proti jej použitiu. Ak svojmu kameramanovi úplne dôverujete, nemalo by to byť problém, ale ak máte určitú predstavu o tom, čo chcete vo vašom svadobnom videu mať a nemať, možno to budete musieť prediskutovať ešte pred podpisom zmluvy, alebo finálnou dohodou.

S kameramanom sa musíte sa cítiť v pohode. Bude vás totiž nasledovať počas celého vášho svadobného dňa. Najlepšie je zoznámiť sa s nimi osobne. Akonáhle ste sa stretli s jedným alebo dvoma potenciálnymi profesionálmi, požiadajte o prezretie 1-2 úplných videí. Krátke klipy rozprávajú časť príbehu, ale vy chcete vedieť, ako by mohol vyzerať celý váš film.

Záver

Nájdenie správnej osoby znamená pýtať sa správne otázky. Začnite s mojim zoznamom otázok, ktoré by ste mali položiť potenciálnym fotografom a kameramanom.

Tento blog predstavuje súhrn mojich osobných skúseností s touto témou a mnohé aspekty sú zjednodušené tak, aby im porozumel bežný človek. Tiež nie je cieľom článku kompletne a bezo zvyšku pokryť celé pole možností kamerovania svadby, a preto v ňom nevyhnutne mnoho vecí chýba. Ak máte k téme bližšie otázky, neváhajte sa ma spýtať.

Články s podobnou tematikou:

Autora článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Maroš Markovič Photography.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Páči sa mi to

  Napíš správu

  Komu

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Od 24.10.2020 platí zákaz vychádzania:

  • cesta na uzavretie manželstva a cesta späť majú výnimku
  • zatiaľ nevieme, kto okrem nevesty a ženícha sa môže zúčastniť sobáša

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2020.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade