Sprievodca svadobnými štýlmi: Svadba vo farmárskom štýle

 • 6. apr 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

V súčasnosti sa čoraz viac mladých párov utieka povedať si svoje ÁNO preč od ruchu veľkomesta. Populárne sú predovšetkým svadby v prírode, v stodole či dokonca na brehu jazera.

V prípade, že ste milovníkom zvierat a uvažujete o netradičnej farmárskej svadbe, je tento článok písaný práve pre vás.

Svadobné priestory

Aby ste dosiahli pravú vidiecku atmosféru, mali by ste farmársku svadbu zorganizovať na farme alebo v rozkvitnutej záhrade. Svadobný obrad sa môže konať na rovnakom mieste ako svadobná hostina alebo v históriou dýchajúcom, dedinskom kostolíku.

Ak ste farmársku svadbu nestihli zorganizovať v letných mesiacoch, nezúfajte. I jeseň má svoje čaro. Farebné lístie, šišky či nápadité ozdoby z gaštanov podčiarknu pohodovú atmosféru. Myslite však na to, že počasie je nevyspytateľné.

Ak plánujete svadbu v exteriéri, rezervujte si priestory, v ktorých zorganizujete veselicu v prípade, že vás dňom D bude sprevádzať hustý dážď. Ideálnou voľbou je už spomínaná stodola, svadobný stan alebo reštaurácia zariadená v prírodnom štýle.

Svadobná výzdoba

Svadobná výzdoba by sa mala niesť v prírodných farbách, akými sú odtiene hnedej, žltej, zelenej alebo oranžovej farby. Na svadobné stoly môžete prestrieť jednoduché obrusy z vrecoviny alebo vyšívané štóly s ľudovým motívom.

Dbajte na to, aby boli stoly, stoličky, slávobrána i všetky ostatné ozdoby vyrobené z prírodných materiálov ako napríklad drevo, prírodné tkaniny, sklo alebo kov. Originálne stoly vyrobíte položením drevenej dosky na prázdne sudy.

Odvážnejší z vás môžu vymeniť klasické stoličky za balík slamy, na ktorý môžete usadiť svadobných hostí. Vyvarujte sa plastom, umelým kvetom alebo čipkovaným obrusom. Drahé a luxusné doplnky by pôsobili nevhodne, ba dokonca gýčovo.

K farmárskej svadbe je vhodná skôr minimalistická výzdoba, ktorá svojou jednoduchosťou vyčaruje pravú vidiecku atmosféru.

Na farmárskej svadbe nesmú chýbať poľné kvety naaranžované v zaváraninových pohároch zdobených textilnými mašľami, sviečky v sklenených alebo v kovových svietnikoch či rôzne slamené dekorácie.

Atmosféru dotvorí a zábavu rozprúdi živá hudba, ktorá roztancuje všetkých svadobčanov. V prípade, že ste milovníkom ľudovej hudby, môžete si na svadbu pozvať folklórny súbor.

Svadobné šaty na farmárskej svadbe

Azda každej neveste je jasné, že exkluzívne, bohato zdobené svadobné šaty budú v jednoducho zdobenej stodole pôsobiť ako päsť na oko.

Nevesty by mali siahnuť skôr po jednoduchých šatách maslovej alebo béžovej farby alebo po šatách zdobených opaskom s ľudovou výšivkou. Odvážnejšie nevesty si svoje ÁNO môžu povedať v ľudovom kroji :).

Ženích by mal svadobný odev prispôsobiť šatám nevesty. Svadba v stodole je menej formálna, takže ženích si môže svadobnú veselicu užiť v bledej plátennej košeli zdobenej farebným motýlikom alebo v kroji. Vhodným doplnkom je klobúk, ktorý dotvorí vidiecky outfit.

Hostia na farmárskej svadbe

Keďže sa farmárska svadba bude odohrávať v menej formálnych priestoroch, akými sú stodola, záhrada či dokonca pole, odporúčame vám upozorniť svadobčanov na to, aby zvolili vhodný odev a najmä vhodnú obuv. Pozvané dámy sa tak vyhnú zarývaniu podpätkov do trávy a vy sa vyhnete trápnej situácii, kedy budú svadobní hostia oblečení elegantnejšie ako vy. Samozrejme, nechceme sa nikoho dotknúť. Ako sme už písali vyššie, farmárska svadba si jednoduché oblečenie priam vyžaduje. Avšak vyznieva komicky, ak mladomanželom odetým do šiat z vrecoviny vinšujú svadobní hostia v lesklých oblekoch a dlhých róbach.

V prípade, že bude celá svadobná veselica prebiehať v exteriéri, upozornite svadobných hostí na to, aby si so sebou vzali i teplejší sveter alebo hrubšie sako. Napriek tomu, že vo víre tanečnej zábavy bude tancujúcim hosťom horúco, pri vychutnávaní si neskorej večere každému dozaista dobre padne hrejivý sveter. Ak si chcete byť stopercentne istí, že nikomu nebudú od zimy drkotať zuby, pripravte pre svadobných hostí teplé deky, do ktorých sa v prípade rapídneho ochladenia budú môcť skryť.

Nevestina vizáž

K jednoduchým šatám sa hodí jednoduchá vizáž, ktorá podčiarkne prirodzenú krásu nevesty. Skvelou voľbou sú rozpustené vlasy ozdobené kvetovanou čelenkou, nedbalý vrkoč alebo drdol s mašľou ladiacou k svadobnému kroju.

Vyhnite sa príliš elegantným náušniciam, náramkom či náhrdelníkom. Vhodné sú skôr šperky z prírodných materiálov, ako napríklad farebné stužky alebo originálne hand-made náušnice.

Ani páni si so svadobnou vizážou nemusia robiť ťažkú hlavu. K farmárskemu outfitu ladí i jemné strnisko či dlhšie vlasy.

Svadobná kytica

Svadobná kytica by mala byť rovnako ako zvyšok outfitu jednoduchá a originálna. Ideálna je kytica z lúčnych kvetov doplnená množstvom zelene či zlatými pšeničnými klasmi. Vhodnou voľbou je i kytica z gypsomilky (inak nazývanej nevestin závoj) alebo kytica z konvaliniek.

Svadobné ,,auto“

V prípade, že túžite po niečom naozaj originálom a nápaditom, vymeňte luxusného štvorkolesového tátoša za konský záprah alebo dokonca za klasický traktor. Fantázii sa medze nekladú a so štipkou humoru bude z vášho netradičného príchodu pred oltár výnimočná spomienka.

Veríme, že vás naše tipy inšpirovali a pomôžu vám zorganizovať nádhernú a nezabudnuteľnú farmársku svadbu.

Ďalšie inšpirácie na svadbu vo farmárskom štýle:

POZRIEŤ ĎALŠIE TIPY…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby