Túžite po dokonalých svadobných fotografiách?

 • 19. feb 2016

Svadba je životná udalosť, ktorú si chcú novomanželia zapamätať do konca svojho života. Najlepším spôsobom, ako udržať živé spomienky zo svadobného dňa, je zachytiť tieto momenty na fotografie. Svadobné fotky sú predovšetkým o emóciách, romantike a kráse. Zvečnenie svadobného dňa prostredníctvom fotografií si vyžaduje jasné predstavy nevesty a ženícha, a predovšetkým kvalitného i kreatívneho fotografa.

V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, aké prostredie si vybrať pre dokonalé zábery a čo všetko zahŕňa sériu svadobných fotografií. Taktiež vám ponúkneme návod na to, čo robiť v prípade, ak vaše svadobné fotografie nie sú podľa vašich predstáv.

Svadobné fotografie od prípravy až po veselicu

Svadobné fotografie sa nevzťahujú iba na pár ,,pózovačiek“ nevesty a ženícha, ale predstavujú celý rad sérií fotiek. Prvé fotografie vznikajú už pri príprave nevesty, sú to momenty, kedy je nevesta v kruhu najbližšej rodiny či u kaderníčky a vizážistky menená na očarujúcu nevestu. Príprava ženícha nie je častým javom na svadobných fotkách, avšak i takéto foto sa nechávajú zhotoviť. Ženích je hlavnou postavou svadobných fotiek pri takzvaných pytačkách. Fotky zo série pytačiek sú veľmi tradičné, zachytávajú atmosféru našich svadobných zvykov a tradícií.

Fotografovanie svadobného obradu v kostole alebo inom mieste, napríklad na matrike, patrí medzi najdôležitejšie a zároveň najkomplikovanejšie. Každý novomanželský pár si želá dokonalé zábery z momentu, keď si povedali svoje áno a sľúbili si večnú lásku a vernosť.

Fotografie gratulácií a svadobnej veselice vyžarujú šťastie a radosť. Po svadobnom obrade sa zvykne zhotoviť spoločná svadobná fotka, ako i fotografie mladomanželov s rodičmi, starými rodičmi a ďalšie skupinové fotografie. Nevesty sa zvyknú fotografovať so svojimi družičkami, takéto fotky sú nežné a ženské. Foto mladomanželov s kompletnou družbou sú často veselé až humorné. Samozrejme závisí od povahy mladomanželov, či chcú, aby boli ich svadobné fotky čisto romantické alebo okorenené vtipnými pózami.

Svadobné foto mladomanželov – portréty

Svadobné fotografie mladomanželov v minulosti boli jednoduché, jednoliate a takmer bez štipku nápadu. V minulosti neexistovali tak dokonalé fotoaparáty a programy na úpravu fotiek aké poznáme dnes. Sépia a čiernobiele svadobné fotky sú v úzadí. Aktuálne svadobné foto nevesty a ženícha dýchajú uvoľnenou romantikou a možno tvrdiť, že v súčasnosti už nenájdeme svadobné fotky jednotlivých párov, ktoré by boli na vlas identické.

Interiér alebo exteriér?

Nad touto otázkou mnohé zasnúbené páry dlho nerozmýšľajú a majú už vopred jasnú predstavu o svojich svadobných fotkách. Prírodná scenéria oplýva rozmanitou pestrosťou, ktorá vytvára prirodzené kúzlo romantiky na každom zábere fotografie. Pre svadobné fotky s prírodnou scenériou sú ideálne lúky, zrúcaniny hradov, jazierka alebo poľne cestičky. Túžite po fotografiách, ktoré sú fotené v exteriéri, ale zároveň dýchajú atmosférou histórie? Medzi také svadobné fotografie ženícha a nevesty patria zábery z historických častí mesta či už z rôznych uličiek, prípadne námestia. Doprava na kočiari, veteráne je skvelým doplnkom svadobných fotografií.

Chcete svoje svadobné foto okoreniť? Vyberte si na fotografovanie jedno z kurióznych miest, napríklad let balónom, zoskok z lietadla alebo svadbu vo vode.

Pre interiérové svadobné fotografie sú ideálne priestory, ktoré v sebe nesú čaro romantizmu, ako napríklad zámky, hrady alebo kaštiele. Interiér hradu a zámku je jedinečný, pre spôsob ako dosiahnuť, aby vaša svadobná fotografia vynikla v rozprávkovom štýle. Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek miesto pre zvečnenie neopakovateľného dňa nemali by ste zabúdať, že kvalitné svadobné fotky si vyžadujú i dobrého, skúseného a predovšetkým kreatívneho fotografa.

Profesionáli
17
Ivan Hudaček - Nádhe...
Fotograf na svadbu
Svadobné fotografie, ktoré splnia všetky Vaše očakávania a ešte máličko viac...
Košice
35
Helena Jankovičová K...
Fotograf na svadbu
Najsexi vec, ktorú žena môže nosiť je jej sebavedomie
Celé Slovensko

Čo robiť, ak dostanete fotky, s ktorými nie ste spokojní?

Dostali sa vám konečne očakávané svadobné fotografie a zostali ste nemilo prekvapení? Vaše svadobné fotky nie sú ani z ďaleka také, aké ste si priali? Fotograf nereaguje na vaše sťažnosti a reklamáciu?

Dodacia doba finálnych svadobných fotografií je približne tri až päť týždňov. Dlhšia doba dodania svadobných fotografií je z dvoch dôvodov, a to pre veľké množstvo fotiek a pre rozsiahle úpravy. Zanedbaná úprava fotografií môže spôsobiť doslova katastrofu. Pri vylepšovaní svadobných fotiek sa využíva retuš, odstránenie červených očí, rôzne filtre zosvetlenia, podsvietenia, zmena jasu, kontrastu a v neposlednom rade orezávanie. Vďaka rôznorodým programom sa dajú fotografie zachrániť, odstrániť a vychytať ich nedokonalosti. Interiér či už kostola alebo úradu je mnohokrát nedostatočne osvetlený, čo môže spôsobiť zníženie kvality fotiek. Fotografie môžu byť príliš tmavé, nevýrazné, jednoducho nie podľa predstáv novomanželov. Zosvetlenie a zvýšenie jasu tmavých fotografií patrí medzi ľahšie úpravy fotiek. V horšom prípade – zábery na svadobných fotkách, kde sú napríklad odrezané časti tela,sa už ťažko môžu vylepšiť.

V prípade reklamácií sa postupuje podľa autorského zákona, keďže ide o dielo. V prípade nespokojnosti môžete ako objednávateľ odstúpiť od zmluvy a tak si uplatniť reklamáciu. Pri odstúpení od zmluvy vám prináležia isté povinnosti a to vrátiť zhotovené fotografie a vašim právom je žiadať vrátenie finančnej odmeny od zhotoviteľa svadobných fotografií.

Svadobné fotografie sú vzácne, zachytávajú jednu z najkrajších a najvzácnejších radostných životných udalostí. Vyhotovenie kvalitných fotografií predchádza výberu primeraného prostredia a najmä skúseného a kreatívneho fotografa.

Hľadáte inšpirácie pre originálne svadobné fotenie?

ĎALŠIE SVADOBNÉ FOTKY
Kompletný album

Autor článku: Jana Václavová / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby