Fotobúdka alebo Instax na svadbe? Radí náš Profesionál

 • 20. okt 2022

V posledných rokoch sa tešia veľkej obľube fotokútiky. Sú takmer na každej svadbe a to v rôznych podobách. Niekedy si fotokútik pripravia sami snúbenci, inokedy túto službu ponúkne svadobná koordinátorka, fotograf, svadobný DJ, alebo špecializovaná firma. Fotografické pozadie, rekvizity aj ďalšie vybavenie môže byť pri každom fotokútiku rovnaké, ale srdce, teda zariadenie, ktoré fotí a často tiež tlačí, je ten hlavný rozdiel. Každý z variantov má svoje výhody, ktoré sa pokúsim v tomto článku rozpísať.

žltý polaroid a svadobné fotky v piesku

Instax, Polaroid na svadbe

Veľmi rozšírený variant fotokútika je najmä s Instaxom, ktorý posledné roky zažíva doslova „boom“. Za obstarávaciu cenu najbežnejších modelov zaobstaráte vskutku zaujímavý prístroj, ktorý vie fotiť s bleskom a v relatívne krátkom čase vytlačiť fotografiu. Ide o populárne zariadenie, ktoré má aj trocha toho retro zážitku.

Fotky z týchto zariadení sú pomerne malé, vďaka malému blesku je v prítmí osvetlený iba stred fotografie. Fotky cez deň sú síce pomerne použiteľné, ale nemajú takú stálosť farieb (po čase celá fotografia tmavne). Pri fotení selfie sa musíte spoľahnúť na miniatúrne zrkadlo, v ktorom sotva spoznáte smer fotenia, ale rozhodne nie, či nemá niekto zatvorené oči alebo či je vôbec vidieť pri hromadnej fotke.

Tou negatívnou čerešničkou na torte je potom to, že väčšina fotoaparátov tohto typu nemá náhľadový displej a fotku tak musíte vytlačiť za plnú cenu a až potom sa pozriete, či všetci pozerajú do objektívu a či sú vôbec vidieť. Tlač fotografie je síce relatívne rýchla, ale vždy musíte cca 3-6 minút počkať.

Pokiaľ si chcete zaobstarať trochu vybavenejší prístroj, potom je vhodný Instax Square SQ20, ktorý už má menší displej na zobrazenie fotiek. Má možnosť fotky ukladať v el. podobe na SD kartu a nemusíte tak tlačiť všetky fotky vrátane zlých a navyše tie dobré vytlačíte napríklad 5x. Aj tu platia ostatné všeobecné nevýhody Instaxu, ako napríklad menej výkonný a príliš smerový blesk (nočné fotky sú zlé) a vyššia cena fotografie.

Osobne tento variant veľmi neodporúčam, pretože je tu viac negatív, než pozitív.

Výhody Instaxu

• Atraktívny vzhľad (trochu retro)
• „Okamžitá tlač“
• Jednoduchá možnosť prenášania
• Nízka obstarávacia cena

Nevýhody Instaxu

• Malé fotky
• Nemožnosť prezrieť pred tlačou
• Chýba náhľadový display (osoby sa pri fotení nevidia)
• Relatívne drahá tlač
• Málo výkonný a príliš smerový blesk
• Nie práve jednoduché ovládanie (najmä pre seniorov je to často úplne nepoužiteľné)
• Nutnosť meniť batérie (obvykle 2x AA ceruzkové alkalické články vydrží cca 50 fotiek s bleskom)
• Aparát má nastavené automatické vypnutie po 5 min.
• Stála rýchlosť uzávierky 1/60s – mávnutie ruky tak znamená rozmazanie a v miestnosti nie je možné fotiť bez blesku alebo svetla
• Fotopapiere (ani fotky) nesmiete nechať vo vnútri rozohriateho auta
• Fotografia sa neukladá a nie je možné vytlačiť 2x rovnakú, ani ju poslať na email

Hľadáš svadobného dodávateľa? Nájdi ho cez náš Dopytovač!

biely polaroid na svadbu

Profi fotobúdka na svadbe

Fotobúdka je podľa môjho názoru asi najlepšie riešenie pre fotokútik na svadbe. Zariadenie je elegantné, kompaktné a na svadbu sa veľmi hodí. Väčšina prevádzkovateľov má fotobúdky v bielej farbe, čo sa na svadbu tiež hodí a ponúka službu komplet na kľúč. Je možné zaobstarať si prenájom kompletného fotokútika spravidla na 3 hodiny neobmedzenej tlače.

Znamená to, že obsluha fotokútika príde, postaví si na statívy vami vopred vybrané fotopozadie, pripraví fotobúdku, na stolček nachystá dohodnuté rekvizity a môže sa začať fotiť. Vyfotenie jednej fotografie trvá obvykle cca 5 sekúnd (pretože je tam odpočet), ale rýchlosť fotenia závisí samozrejme od hostí (ako dlho sa „šteľujú“ pred objektívom).

Na veľkom náhľadovom monitore vpredu fotobúdky sa všetky osoby vidia (a kto nie, ten nebude na fotke). Monitor funguje aj ako dotykové ovládanie – takže obsluha klikne, 3 – 2 – 1 – SYR, CVAK+BLIK a fotografia je na monitore. Po odsúhlasení fotky všetkými zúčastnenými stačí stlačiť tlačidlo a za 10 sekúnd je krásna fotka na svete. Chcete fotiek viac? Pre každého jednu? Žiadny problém, do minútky ich máte v ruke. Služba je síce drahšia, ale pohodlnosťou pre svadobčanov aj kvalita vytlačených fotiek, ktorá je bezkonkurenčná. Navyše v prípade vyššieho počtu vytlačených fotiek sa dostávame na najlacnejšiu cenu za 1 kus.

Výhody fotobúdky

• Kompletná služba na kľúč – vy sa o nič nestaráte
• Príprava max 30 minút
• Skúsená obsluha
• Vysokorýchlostná tlač
• Profi kvalita fotiek 600dpi, lesklé alebo matné
• Veľké množstvo rekvizít a pozadia
• Zmestí sa na 3x3m
• Možnosť dotlače jednotlivých fotiek
• Okamžité zasielanie na e-mail
• Po svadbe je možné stiahnuť všetky fotky v digitálnej kvalite do svojho PC

Nevýhody fotobúdky

• Vyššia cena prenájmu v porovnaní s Instaxom

pár sa fotí vo fotokútiku na svadbe s rekvizitami

Miesto, pozadie, tipy…

Pre všetky varianty fotokútika potom platí, že je dobré mať pripravené miesto cca 3x3m so zásuvkou 230V, dostatočným svetlom, ale aj teplom. Pokiaľ chcete zvýšiť záujem o fotenie, majte pripravené pekné, vtipné, ale aj decentné rekvizity pre vašich hostí a ideálne kútik umiestnite do rovnakej miestnosti (alebo von), kde sedia všetci hostia. Rovnako ako pri tanečnom parkete tu platí, že pokiaľ tam hostia nevidia zo svojej stoličky, bude sa menej využívať.

Ako pozadie môžete použiť pekný kus látky, záclony v kombinácii so svetielkami (ale pozor, blesk foťáka efekt svetielok dosť skryje), ale vždy najlepšie zapôsobí nejaké reálne pozadie v mieste svadby (pekný, alebo naopak ošúchaný múr, vyrovnané drevo, vráta od stodoly atď. …). Nielen, že dobre vyzerá, ale pri pohľade na fotku za 10 rokov vám to pripomenie svadobné miesto viac, ako napríklad textilné pozadie, alebo fotka pláže, cez kľúčové pozadie.

Autor článku: Profesionální DJ na svatbu – Ondra Seidl

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby