Svadobný fotograf a kameraman v jednej osobe – výhody a nevýhody

 • 10. nov 2017
 • Maroš Markovič
 • Maroš Markovič Photography

Je dobrý kompromis zvoliť na vašu svadbu fotografa a kameramana v jednej osobe? Má to viac výhod, alebo nevýhod? Naozaj tak pri zaznamenávaní svojej svadby ušetríte? Ako fotograf aj kameraman vám prestavím niektoré aspekty takéhoto rozhodnutia.

Svadba je bezpochyby nákladná záležitosť a v rámci šetrenia peňazí občas príde na diskusiu možnosť mať kameramana a fotografa v jednej osobe. Teda niekoho, kto filmuje a zároveň fotí, pričom oba výstupy sú použiteľné a reprezentatívne.

Ja osobne nepovažujem rozhodnutie mať kameramana a fotografa v jednej osobe za najšťastnejšie. Nechcem tvrdiť, že sa to nedá urobiť, ale urobiť to v akceptovateľnej kvalite je naozaj náročné a je len málo takých profesionálov, ktorí to zvládnu. Po pravde, na Slovensku nie je až tak veľa profesionálov, čo zvládnu obstojne aspoň jedno z toho – fotiť, alebo točiť – ale takých, čo zvládnu oboje naraz je ako šafránu. Ako človek z praxe totiž viem, že je niekoľko faktorov, ktoré sú pre fotenie a kamerovanie špecifické a zlúčenie funkcie kameramana a fotografa ich rozdiely ešte znásobí.

Vybavenie

V dnešnej dobe je možné urobiť kvalitný záznam každým lepším fotoaparátom, či už zrkadlovkou, alebo ne-zrkadlovkou. Laik, ktorý sa technike detailne nevenuje, však má len mizivú šancu uvedomiť si rozdiel medzi vybavením na fotenie a na točenie, a preto sa mu zdá, že vybavenie je rovnaké na fotenie aj točenie. V istých častiach áno, v iných je diametrálne odlišné.

Ak sa rozhodnem točiť, používam iné vybavenie ako na fotenie. Počnúc statívom na panoramatickej hlave, cez špeciálne neutral-density filtre, ktoré musím  použiť, keď točím pri veľkom svetle na nízku clonu až po rôzne systémy plynulého pohybu ako sú slidy, rollery, steady camy, glidre apod.

Niektoré zo spomenutých zariadení sa dajú úspešne (aj keď neprakticky neefektívne) použiť aj na fotenie, ale každý fotograf vám povie, že to nie je ono. Keď mám fotoaparát na zemi na nejakom slideri, na video je to super. Ale odfotiť z neho niečo je utrpenie. Pri točení sa nepoužíva blesk, ale kontinuálne video svetlo. To sa naopak zasa až tak veľmi  nepoužíva pri fotení (používa, ale jeho použitie je obmedzené). Takže, ako fotograf a kameraman, musím stále striedať druhy osvetlenia, ktoré používam.

Ak mám celý fotoaparát nastavený na video, prestavovať ho na fotenie chce čas a niekoľko relatívne komplikovaných úkonov, ktorými musím zmeniť čas závierky, clonu, odstrániť zbytočné filtre, odmontovať fotoaparát zo statívu, alebo steadycamu, aby som si ho mohol rozumne priložiť k oku a fotiť. To všetko stojí čas, ktorého je pri svadbe zúfalo málo. Veľmi ľahko sa tak môže stať, že človek príde o zaujímavé zábery alebo sekvencie, pretože bol práve v polovici zmeny, keď sa udalosť diala.

Samozrejme, je riešenie mať dva alebo viac fotoaparátov, každý určený na svoj účel. Málokto ale má z každého potrebného objektívu po dva kusy, aby ich mohol voľne používať podľa potreby. Na svadbe Evky a Tomáša som video točil, ale občas sa mi podarilo aj niečo odfotiť.

Momenty, ktoré sa stanú len raz

Svadba je špecifická tým, že mnohé veci sa udejú len raz. Je len jeden prvý pohľad ženícha na nevestu vo svadobných šatách, je len jeden prvý bozk po obrade, je len jedno “Áno" apod.

Ako fotograf aj kameraman v jednej osobe sa človek musí rozhodnúť, či danú scénu bude fotiť, alebo točiť na video. Ak mám dva alebo viac fotoaparátov, môžem si pripraviť jeden na fotenie a nastaviť druhý na statív na točenie. A potom dúfať, že pri fotení nevbehnem do záberu svojej kamere alebo, že sa s fotoaparátom včas dostanem na miesto, kde potrebujem byť.

Celá záležitosť sa ešte skomplikuje, ak má byť na videu zvuk zachytávajúci svadobný sľub, “Áno”, alebo prípitok na svadbe. Záznam zvuku pre video je kapitola samá o sebe a potrebovala by tak ďalší článok. Na záznam zvuku sa totiž treba špeciálne pripraviť. Pripojiť sa na DJ-ov mixpult, alebo použiť pre rečníka vlastný mikrofón a záznamové médium, nainštalovať klopový mikrofón, zabezpečiť synchrónne nahrávanie apod. A robiť to s vedomím, že ešte mám pritom sledovať situáciu pre fotenie, zvyšuje hladinu náročnosti o 5 tried vyššie.

V každom prípade, stojí ma to extra úsilia a čas príprav, aby som obstojne zvládol situáciu, ktorá sa udeje len raz. Je preto dobré, aby sa nevesta a ženích s fotografo-kameramanom vopred dohodli, čo má prioritu – video, alebo fotografia? V post procese je možné do videa vložiť fotky, prípadne z filmu urobiť fotografie. Fotografie z filmu však bývajú, vzhľadom na spôsob vzniku, pomerne nekvalitné na tlač.

Výhody:

 • pravdepodobne nižšia cena na celkovú službu
 • nižšie nepriame náklady na zázemie – jedno jedlo, eventuálne jedno ubytovanie, jedna cena za dopravu
 • pravdepodobne jednotnejší štýl fotiek a videa

Nevýhody:

 • nutnosť rozhodnúť sa v kľúčových momentoch, či je dôležitejšie video alebo fotka
 • pravdepodobne dlhšia doba dodania výstupov – ak materiály spracúva jeden človek, tak ich nevie robiť paralelne
 • riziko nezachytenia zaujímavých momentov, ktoré sa nedali očakávať vopred

Záverom

Je na každej neveste a ženíchovi, či sa rozhodnú mať samostatného fotografa a kameramana, alebo či ho zlúčia do jednej osoby. Svojim klientom sa pri podobnej otázke snažím vysvetliť výhody a nevýhody, ale osobne nepovažujem rozhodnutie mať fotografa a kameramana v jednej osobe za šťastné. Odporúčam vybrať si dvoch samostatných profesionálov, ktorí sú dobrí každý v tom čo robí.

Ak sa však klient napriek tomu rozhodne mať len jednu osobu, som pripravený pokynúť najlepšiu službu, akú dokážem. Svadbu som zatiaľ vždy len fotil alebo točil, ale pracovné eventy som už dokumentoval aj ako fotograf aj ako kameraman. Verím, že týchto pár rád vám pomôže k tomu, aby ste na vašich fotkách žiarili vy, hostia aj priestory. Ak vám niektoré rady nie sú jasné, alebo máte doplňujúce otázky, kľudne mi napíšte.

Články s rovnakou tematikou:

Autora článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Maroš Markovič Photography.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe