Ručne robené svadobné dekorácie: Vyrob si ich aj ty!

 • 21. dec 2020
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Tradičným svadobným dekoráciám, ktoré pri aranžovaní svadobnej výzdoby používali predovšetkým svadobné agentúry, nateraz odzvonilo. V aktuálnej svadobnej sezóne sú hitom originálne, ručne robené svadobné dekorácie, ktoré odzrkadľujú vkus a štýl budúcich novomanželov.

ručne robené svadobné dekorácie

Okrem toho, že vlastnoručne vyrobené dekorácie budú presne podľa vašich prianí, ušetríte nemalú finančnú čiastku, ktorú môžete minúť napríklad na svadobnej ceste :).

Jediným problémom, ktorý vás pri výrobe svadobných ozdôb môže postretnúť, je problém spojený so získaním potrebného materiálu. Odporúčame vám preto preklikať svadobné portály, na ktorých nevesty ponúkajú nepotrebné, zvyšné ozdoby, ktoré by sa vám mohli hodiť.

V bazáre k tejto téme
Predaj svadobné šaty značky Sincerity by...
Predám úplne nové svadobné šaty značky Sincerity. ...
250
Drevene svietniky so srdcom.
Predam rucne vyrobene drevene svietniky. Mam viac kusov. Vyska 18 cm/15 cm.
10

Rôzne stužky, mašličky či flitre môžete tiež lacno zohnať na čínskych webových stránkach (v tomto prípade je však potrebné počítať s dlhšou dodacou dobou – jeden až dva mesiace).

Ručne vyrábané svadobné pozvánky

Všetci svadobní hostia dozaista ocenia, keď im namiesto klasického svadobného oznámenia pošlete vlastnoručne vyrobené pozvánky. Do svadobných pozvánok môžete zakomponovať prvok, ktorý je pre vás charakteristický, napríklad časť textu vašej svadobnej piesne.

Ďalšou z možností, ako skrášliť vaše pozvánky, je aplikácia sušených kvetov, látky, čipky či mašličky na papierový podklad. Veľmi originálne sú i svadobné pozvánky s fotografiou budúcich manželov.

Svadobné tabule

Medzi populárne a v súčasnosti veľmi obľúbené svadobné dekorácie patria svadobné tabule, ktoré môžu byť umiestnené pred objektom, v ktorom sa svadba koná.

Najpoužívanejšie sú drevené tabule v tvare šípky, s nápisom SVADBA, OBRAD alebo HOSTINA. Pri výrobe tejto svadobnej dekorácie sa do svadobných príprav môže zapojiť aj váš partner :).

Handmade menovky pre hostí

Rovnako ako pri svadobných pozvánkach, aj pri vymýšľaní a výrobe menoviek pre hostí, môžete povoliť uzdu fantázii a naplno využiť vašu kreativitu.

Lístky s menami hostí môžu byť vsunuté napríklad do korkových štupľov alebo môžu byť napísané na vlajkách, ktoré sú zapichnuté do malých koláčikov v tvare guľky či do škrupiny z orechov naplnenej voskom.

Zručné nevesty môžu z papiera vystrihnúť motýľov, ktorí sa dajú prichytiť na pohár s prípitkom, alebo vystrihnúť a poskladať z papiera menovky v tvare ženskej siluety pre dámy a mužského obleku pre pánov.

V prípade, že strihanie a lepenie nepatrí medzi vaše silné stránky, môžete svadobné menovky upiecť. Chutné medovníčky s menom hosťa a dátumom svadby dozaista potešia všetkých hostí.

Ďalšou z možností je upevniť menovku na malý darček, ktorý je pre konkrétneho hosťa určený. Menovky tak môžete prilepiť na malú fľašku domácej pálenky, na ručne vyrábané mydielko či na doma vyrobenú pralinku.

Menovky nemú chýbať ani na stole, za ktorým budú sedieť čerství novomanželia. V tomto prípade však menovky spĺňajú prevažne estetickú a nie organizačnú úlohu.

Svadobný stôl a stoličky novomanželov môžete ozdobiť napríklad látkovými srdiečkami s vyšitými iniciálami novomanželov alebo s názvom MR, MRS navlečenými na špagáte.

Vlastnoručne robené svadobné rekvizity

Vlastnoručne si môžete vyrobiť i rôzne rekvizity potrebné k svadobnému programu.

V súčasnosti patrí medzi najobľúbenejšie body svadobného programu fotenie s vtipnými rekvizitami v podobe veľkých okuliarov, klobúkov alebo fúzov. Tieto rekvizity si môžete vyrobiť aj sama. Stačí, ak spomínané fúzy alebo klobúk vystrihnete z tvrdého papiera a nalepíte ich na tenkú paličku.

Namiesto klasickej video prezentácie môžete stenu v svadobnej sále ozdobiť fotografiami novomanželov vo farebných rámoch.

Sviečky a svietniky

Sviečky dozaista nesmú chýbať na žiadnej svadbe. Na výrobu handmade svietnikov vám postačia väčšie zaváraninové poháre, ktoré oblepíte látkou alebo čipkou a obviažete špagátom, na ktorý môžete uviazať drobnú maličkosť, napríklad malé, drevené srdiečko.

Do takto vyzdobených pohárov už len vložíte čajové sviečky a originálne svietniky sú na svete.

V prípade, že sa vaša svadba bude odohrávať v exteriéri, môžete si vyrobiť svietniky, ktoré zavesíte na konáre stromov alebo na drevené trámy v altánku. Veľmi sviežo tiež budú pôsobiť lampióny zavesené na šnúre nad svadobnými stolmi.

Kvetináče

Na správnej handmade svadbe nesmie chýbať množstvo čerstvých kvetov, ktoré však nemusia byť naaranžované len v klasických vázach, ale napríklad i v sklenených fľaškách ozdobených špagátom, mašličkami či čipkou.

Veľmi efektné je i naaranžovanie malých kytičiek do žiaroviek visiacich zo stropu.

Kniha pre hostí

Originálna môže byť i kniha, do ktorej vám svadobní hostia môžu napísať odkaz či venovanie.

Jednou z možností je, že namiesto klasickej knihy pripravíte pre hostí ozdobenú fľašu alebo truhlicu, do ktorej budú hostia svoje odkazy hádzať. Ďalšou alternatívou je vlastnoručne maľovaný strom, v korune ktorého sú nakreslené srdiečka určené na napísanie odkazu. Obraz si po svadbe môžete zarámovať a skrášliť si ním svoje obydlie.

Pokiaľ však predsa len uprednostňujete klasickú, papierovú knihu, môžete si ju aspoň vlastnoručne polepiť a vyzdobiť.

Nádoby a krabičky na výslužky

Ozdobiť môžete i nádoby, do ktorých hosťom zabalíte zákusky zo svadobnej hostiny. Stačí, ak krabicu obviažete špagátom s malou drevenou ozdobou alebo ju ozdobíte pásom jemnej čipky či živými kvietkami.

Výroba vlastnoručných svadobných dekorácií vám pravdepodobne zaberie pár hodín, avšak pocit, že ste si celú tú krásnu svadobnú výzdobu vytvorila sama, vám vynahradí každú minútu strávenú s ihlou či nožnicami v ruke.

Originálne inšpirácie na ručne robené svadobné dekorácie:

ĎALŠIE NÁPADY A INŠPIRÁCIE…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade