Harmonogram svadobného dňa

 • 13. apr 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Aby ste sa v deň svadby vyhli zbytočnému stresu a chaosu, rozvrhnite si jednotlivé povinnosti do časového harmonogramu. Zoznam povinností je vhodné spísať v dostatočnom časovom predstihu, aby ste na nič nezabudli.

V nasledujúcich riadkoch vám priblížime, ako by taký harmonogram svadobného dňa mal vyzerať. Uvedený harmonogram by mal slúžiť len ako inšpirácia a každá nevesta by si ho mala upraviť presne podľa vlastných predstáv.

7:00 Budíček

Napriek tomu, že motýle v bruchu vás pravdepodobne zobudia ešte za tmy, nezabudnite si pre istotu nastaviť budík. Ideálne je vyskočiť z postele s časovou rezervou, aby ste si v pokoji vychutnali rannú kávu.

9:00 Make-up, účes, nechty

Po rannej dávke kofeínu budú vaše kroky s najväčšou pravdepodobnosťou smerovať ku kaderníčke, vizážistke, poprípade k manikérke. Pokiaľ chcete ušetriť pár vzácnych minút, dohodnite sa vopred s profesionálmi tak, aby vás prišli skrášliť k vám domov.

Čas, počas ktorého budete v rukách kaderníka a vizážistu, môžu vaši príbuzní využiť na vyzdvihnutie svadobných kytíc alebo na dozdobenie vášho príbytku či svadobného auta.

12:00 Obliekanie svadobných šiat a odchod na svadobné fotenie

Dokonalú vizáž a časové okno pred obradom môžete využiť na fotografovanie. Miesto fotenia by ste si taktiež mali vybrať v predstihu a rovnako by ste mali mať vopred vybraté a nachystané rekvizity, ktoré chcete pri fotografovaní použiť.

15:00 Odobierka

Odobierka nevesty je typickým slovenským svadobným zvykom. Ženích so svojimi rodičmi príde k rodičom nevesty, kde sa snúbenci spoločne poďakujú rodičom, ktorí im následne dajú požehnanie.

15:30 Zhromažďovanie svadobčanov na mieste konania sobáša

Približne pol hodinu pred začatím obradu sa hostia postupne začnú zhromažďovať pred kostolom alebo úradom, v ktorom sa sobáš bude konať. Pred začatím sobáša je potrebné overiť doklady snúbencov a svedkov.

16:00 Obrad

Svadobný obrad sa zvyčajne koná v popoludňajších hodinách. V prípade, že sa v daný deň koná viacero sobášov, môže sa čas začatia obradu mierne posunúť.

Trvanie svadobného obradu sa odvíja podľa toho, aký druh obradu zvolíte (civilný obrad je zvyčajne kratší ako obrad v kostole).

17:00 Gratulácie

Po skončení obradu nasledujú gratulácie od všetkých svadobných hostí a ich fotenie s novomanželmi.

17:30 Príchod na miesto konania svadobnej hostiny a uvítací ceremoniál

Príchod na miesto svadobnej veselice býva taktiež sprevádzaný rôznymi tradíciami. Pred vstupom do sály býva zvykom prípitok a privítanie novomanželov, ktoré zahŕňa rozbíjanie a následné zametanie tanierov. Nevesta do sály ,,vstupuje“ v ženíchovom náručí.

18:00 Svadobná večera

Po usadení prítomných hostí by mal nasledovať svadobný príhovor či modlitba, prípitok a svadobná večera.

Svadobná večera je zahájená predjedlom. Čas, kedy personál odnáša prázdne taniere a prináša misy s polievkou, môže byť využitý na uviazanie podbradníkov na krk novomanželov. Nasleduje vzájomné kŕmenie sa nevesty a ženícha.

19:30 Zahájenie svadobnej zábavy

Keď už majú všetci svadobní hostia plné brušká, môže začať pravá svadobná veselica. Svadobná zábava by mala byť odštartovaná prvým manželským tancom, počas ktorého patrí parket výlučne neveste a ženíchovi.

Po skončení prvého manželského tanca nasleduje rodičovský tanec. Po jeho skončení sú na parket pozvaní i všetci ostatní hostia. Keďže prvé tanečné kolo nasleduje hneď po večeri, malo by pozostávať len zo štyroch – piatich piesní, po ktorých by mala nasledovať menšia pauza.

20:30 Krájanie svadobnej torty

Po výdatnej večeri a prvom tanečnom kole by mali novomanželia spoločne rozkrájať svadobnú tortu a rozdeliť ju medzi prítomných hostí.

21:00 Pokračovanie svadobnej zábavy

22:00 Druhá večera

Okolo 22-tej hodiny je zvyčajne čas na druhú svadobnú večeru. Tento chod býva väčšinou teplý, napríklad vo forme bufetu.

22:45 Svadobné hry

Po opätovnom posilnení v podobe chutnej večere nasledujú rôzne svadobné hry. Zoznam hier je vhodné pripraviť si vopred.

Obľúbenou tradíciou mladých hostí je únos nevesty. Hoci sa tejto tradícii nevyhne skoro žiadna nevesta, odporúčame vopred sa na únose nevesty dohodnúť so starejším. Nesprávne načasovanie totiž môže narušiť harmonogram celej svadby.

23:30 Hádzanie svadobnej kytice

Hádzanie svadobnej kytice či podväzkov je milou tradíciou, ktorá nesmie chýbať na žiadnej svadbe. Hod kyticou by nevesta mala stihnúť ešte pred polnočným začepčením.

23:45 Začepčenie nevesty

Začepčenie nevesty je vrcholom svadobnej zábavy. Táto tradícia sa koná okolo polnoci a novomanželia ňou ukončia deň, do ktorého vstúpili ako slobodní a nový deň už oslávia zviazaní putom manželstva.

Počas tohto obradu sú z nevesty i ženícha sňaté symboly slobody, ako sú vienok či pierko. Začepčenie je sprevádzané krásnymi piesňami a vystúpením folklórnych súborov.

00:00 Ohňostroj

Súčasné mladé páry oslavujú prvý deň manželstva veľkolepým ohňostrojom alebo púšťaním lampiónov šťastia.

00:15 Výmena šiat

Mnohé nevesty vymenia okolo polnoci svoje biele svadobné šaty za iný spoločenský model. Prezliekanie nevesty by nemalo trvať príliš dlho a malo by byť vopred presne naplánované, kto a čím bude počas neprítomnosti novomanželov zabávať hostí.

00:45 Studená večera

Po polnoci je hosťom vhodné ponúknuť ďalšie občerstvenie. Keďže nie všetci hostia sú zvyknutí jedávať v takýchto neskorých hodinách, ideálnou voľbou sú švédske stoly.

01:15 Klobúkový tanec

Klobúkový tanec je ďalšou z typických slovenských tradícií, ktorej cieľom je finančne podporiť novomanželov.

01:30 Voľná zábava

02:30-04:30 Záver svadby

Záver svadby je v prvom rade dôležité správne načasovať. Pokiaľ sa väčšina hostí energicky baví, je dobre záver svadobnej veselice o pol hodinu – hodinu posunúť. Naopak, keď vidíte, že hostia sú unavení a pomaly sa zberajú k odchodu, môžete zábavu pomaly ukončiť.

Na záver svadobnej hostiny sa nezabudnite všetkým aktérom (starejší, hudobníci, DJ, kuchári, čašníci) a zúčastneným hosťom poďakovať.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby