Ako vybrať tú najlepšiu hudbu pre vašu svadbu?

 • 11. mar 2016

Hudba je jedným z hlavných prvkov, ktoré vytvárajú charakter svadby. Je jednoducho základom dobrej svadby, a preto by ste jej výberu mali venovať náležitú pozornosť. Práve ona totiž navodzuje tú správnu atmosféru. Z každého jedného okamihu vášho svadobného dňa dokáže spraviť nezabudnuteľnú chvíľu, ktorá sa vám, na vašu radosť, bude vynárať v tých najkrajších spomienkach, ktoré ste strávili s vašimi známymi, priateľmi, rodinou a samozrejme vašou drahou polovičkou. Je to práve hudba, ktorá dokáže ovplyvniť náladu, vniesť a navodiť správne pocity a emócie, potešiť zmysly… Hudba o vás veľa napovie aj vašim hosťom na svadbe. No povedzte sami, viete si predstaviť svadbu bez hudby? Netešíte sa aj vy na ten moment, keď budete spolu tancovať na tú „vašu“ pieseň a len vy dvaja budete v srdciach počuť to, o čom nikto iný nemá ani páru?

Hudba počas svadobného obradu by mala korešpondovať s vaším osobným vkusom, no nemali by ste pohrdnúť ani radami iných. Treba tiež prihliadať na niekoľko skutočností, ktoré je nutné pri výbere hudby zohľadniť, ako je miesto svadby, vekové rozhranie hostí, štýl svadobného obradu a hostiny.

Hudba podľa miesta

Na úrade

Pri civilnom sobáši môže v obradnej sieni mestského či obecného úradu znieť reprodukovaná, prípadne aj živá hudba. Mnohé mladé páry sa v prípade civilnej svadby spoliehajú na repertoár úradu. Avšak, nezabudnite si dopredu overiť, čo tento ich hudobný archív obsahuje. Nechceli by ste predsa zažiť v deň svadby nemilé prekvapenie, alebo áno? Pravdepodobne väčšina z vás počíta s vlastnou hudbou, a preto je určite veľké plus, ak má úrad k dispozícii aj aparatúru. Dobre urobíte, ak si vopred pripravíte zoznam skladieb a vypočujete si ich priamo v obradnej sieni ešte pred samotnou ceremóniou. Budete tak vedieť, ako budú vybrané skladby v sieni znieť a či sú vhodné pre tento priestor. Ak však túžite po tom, aby na vašom obrade hrala živá hudba, najlepšie urobíte, ak uprednostníte sólistov či komorné zoskupenia kvôli nie príliš dobrej akustike a veľkosti týchto priestorov.

V kostole alebo pri obrade vonku

Pri obrade v kostole máte na výber hneď z niekoľkých možností. Tradične svadobný obrad sprevádza organ. Ak sa rozhodnete, že váš obrad má sprevádzať zvuk tohto majestátneho hudobného inštrumentu, nezabudnite vopred priebeh obradu konzultovať s organistom, aby ste predišli prípadným nedorozumeniam.

Svadobný obrad môže okrem organistu sprevádzať i hudba v podaní sláčikového kvarteta, komorného orchestra, speváckeho zboru či sólistov. Taktiež môžete cez aparatúru prehrať vlastnú hudbu. Priestory chrámu sú prakticky vhodné pre každú z menovaných možností. Jemný, sladký zvuk huslí alebo čistota zvuku flauty sa vedia postarať o čaro krásnych okamihov a sú príjemným spestrením. Ak nemáte vyhradený hudobný vkus, nelámte si hlavu. Klasika pri takejto udalosti ulahodí poväčšine každému z prítomných.

Ak máte obrad spojený so sv. omšou, hudba by určite mala znieť vznešene a dôstojne, a mala by rešpektovať liturgiu. S kompetentnou osobou vopred preberte obmedzenia a pravidlá, ktoré sa s týmito miestami spájajú. Náboženské piesne neodrážajú len vážnosť, no majú tiež oslavný charakter. A svadba nepochybne radostnú udalosť predstavuje.

Načasovanie

Pri svadbe v kostole je dôležité sa oboznámiť s celým priebehom svadobného obradu, aby boli jednotlivé hudobné vstupy vhodne načasované pre konkrétny okamih – moment, keď budete kráčať k oltáru, počas vzájomného sľubu… Myslite na akustiku a celkový interiér kostola, napr. dĺžku uličky, ktorou budete kráčať k oltáru, aby ste podľa toho zvolili vyhovujúcu dĺžku skladby. Ak je ulička dlhšia, nemusíte sa báť ani kombinácie dvoch skladieb, dbajte však na to, aby sa pekne dopĺňali a boli vkusne spojené jemným prechodom. Dobre vyznie aj klasický Mendelssohnov svadobný pochod. V konečnom dôsledku však závisí na vašej voľbe. Snáď ešte pre tých z vás, ktorí máte svadbu na úrade, ani vy nezabudnite prispôsobiť dĺžku skladieb pre tieto priestory.

Hudba do sály

Možno máte čerstvo v pamäti klip kapely Maroon 5, ktorá počas nakrúcania videa k piesni Sugar vtrhla počas jedného dňa hneď na niekoľko svadobných hostín v Los Angeles a rozprúdila tam poriadnu zábavu. No kto by nechcel na svojej svadbe zažiť koncert svojej obľúbenej kapely? Predstava je to síce pekná, no vzhľadom na finančné možnosti sa treba na vec pozerať trochu realistickejšie. Ak vopred nebudete podceňovať schopnosti ani lokálnych hudobníkov či DJ-a, možno vás milo prekvapí výsledná svadobná zábava za pomerne akceptovateľnú cenu. Veď svadobná hostina je o zábave a určite nejednému páru leží na srdci, aby sa hostia dobre zabávali a na svadbu ešte dlho v dobrom a radi spomínali.

Hudbu treba prispôsobiť aj vekovým kategóriam hostí

Odpovedzte si na otázku – Aké bude vekové zloženie vašich hostí? To je totiž dôležitý aspekt, pretože pokiaľ na svadbe bude iba zopár príbuzných vyššieho veku a oveľa viac vekových rovesníkov, postačí vám DJ. Ak však plánujete pozvať množstvo rodinných známych, prevažne zastupujúcich staršiu generáciu, lepšou voľbou bude živá hudba (kapela). Myslite na to, či pripravujete zábavu v pokojnejších rytmoch, alebo to plánujete bláznivo roztočiť, hoci aj s karaoke a vláčikom na čele s tancujúcou nevestou. Napokon, DJ vám môže pripraviť skvelý mix skladieb, ktoré dosýta zabavia pestré spektrum vašich hostí počnúc deťmi, až po generáciu dôchodcov. Preto ak si to môžete dovoliť, úplne najlepšia bude asi kombinácia oboch týchto možností – do polnoci nech hrá kapela, od polnoci DJ.

Prvý tanec novomanželov

Tanec je piesňou tela a skrytým jazykom duše. Pohyby nikdy neklamú. Tanec je barometer, ktorý odzrkadľuje vnútorný svet človeka všetkým, ktorí vedia čítať. Hudba je neodmysliteľnou súčasťou mladomanželského tanca. Skvelou voľbou je valčík, ktorý zvládnu aj tí menej tanečne nadaní. Určite krásne vyznie Straussov valčík valčíkov Na krásnom modrom Dunaji. Ak si trúfate na rýchlejšie tempo a máte radi ľudovky, pokojne zvoľte polku. Nezabudnite však zohľadniť ani svadobné šaty, aby tanec neskončiť katastrofou. Prvé kolo by potom malo pokračovať v takom rytme, ktorý navodí váš úvodný tanec.

Hudobná kulisa

Kedy by hudba rozhodne nemala chýbať? Určite sem patria chvíle ako je príchod novomanželov do sály, príchod hostí, zametanie črepov pre šťastie, prenášanie nevesty cez prah, prípitok (Živijo), či počas stolovania, kedy je vhodná tichšia podkladová hudba. Ak realizujete na svadbe tradičné zvyky, ako napr. čepčenie, vhodná hudba by iste mala znieť i tu. Prakticky by hudba mala znieť od prvej chvíle vstupu do sály takmer stále, len s malými prestávkami. Vždy je totiž lepšie počuť aspoň tichú hudobnú kulisu než mŕtve ticho.

Zábava je na prvom mieste

Každý mladomanželský pár má svoju vlastnú predstavu o svojej svadbe aj hudbe, ktorá na nej bude znieť. Preto by mal DJ uprednostňovať osobné stretnutie s vami, a ak nie, rozhodne na ňom trvajte vy. Podľa vášho vkusu by vám mal tiež vedieť poradiť s výberom a kombináciou skladieb pre túto udalosť. Vedzte, že pre hostí nie je až tak podstatné, či je vaša výzdoba z ruží alebo karafiátov, ani to, z akých pohárov pijú, ale práve hudba a zábava na tanečnom parkete. Tie im v pamäti ostávajú ešte dlho po tomto dni. Ak totiž hostí nezabavíte, rýchlo na udalosť zabudnú. Ani tie najmenšie perfektne prepracované detaily vašej svadby či dobré jedlo nevyvážia slabú kapelu, či zlého DJ-a. Do hudby sa preto rozhodne investovať oplatí čas a keď je to potrebné i viac financií. Radšej sa vzdajte honosnej výzdoby a uvidíte, že výsledok bude stáť za to.

DJ alebo kapela?

V nasledujúcich odsekoch si priblížime hlavné faktory, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri výbere DJ či kapely.

Cena

Pri rozhodovaní či zvoliť DJ-a alebo živú hudbu určite svoje zohráva aj cena. Kapela je pochopiteľne drahšia, no záleží aj od počtu jej členov. V priemere za DJ-a zaplatíte okolo 350 eur, čo je niekedy v porovnaní s kapelou až 3x lacnejšie. Ani to však nie je zárukou, že bude natoľko kvalitný, aby sa postaral o kvalitnú zábavu, lebo ako sa hovorí: „Za málo peňazí, málo muziky“. A tým sa dostávame k ďalšiemu faktoru, ktorý treba brať do úvahy, a tým je…

Kvalita

Nájsť kvalitného DJ-a či kapelu nemusí byť vôbec jednoduché. Na začiatku by ste sa mali informovať u svojich známych či priateľov, ktorí v poslednej dobe riešili výber na svoju vlastnú svadbu, alebo boli nedávno na plese. Skúste sa ich opýtať, ako hodnotia zábavu a ako boli spokojní s výberom piesní. Ak sa medzi vašimi známymi nenájde nikto, kto by vám s touto vecou mohol pomôcť, referencie na DJ-ov či kapely môžete nájsť aj na internete.

Ak už máte vytipovaných aspoň 3 DJ-ov alebo kapely, nezabudnite sa ich opýtať:

Majú predchádzajúce skúsenosti s hraním na svadbách? (Je totiž rozdiel, ak má niekto skúsenosť len s hraním na diskotékach) Na koľkých svadbách už hrali? Aký hudobný program navrhujú na svadbu? Hrávajú aj hudobný podklad pri vstupe do sály, pri prvom prípitku…? Moderujú a komunikujú s hosťami počas tanca? Ako by sa zachovali v prípade, že počas tanca hostia nebudú tancovať alebo ich hudba prestane baviť? Čo sa stane, ak niekto z kapely alebo samotný DJ pred svadbou ochorie? Je schopný za seba urýchlene nájsť adekvátnu náhradu? Aký majú náhradný plán, ak zlyhá technika? Akú dĺžka prestávok preferujú a prečo? Majú nejaké limity čo sa týka času? Do koľkej hodiny sú ochotní zostať a starať sa o hudobnú zábavu hostí?

Na záver ešte jedno malé upozornenie. Stavte na istotu a vyhnite sa nováčikom.

Zabezpečenie hudobníkov a odmena

S vybraným DJ-om alebo hudobníkmi rozoberte aj otázku vhodného oblečenia. Samozrejmosťou by mala byť prinajmenšom slušná košeľa a nohavice. Pri kapele záleží od štýlu, ktorý hrá. Ak ide o ľudové zoskupenie, iste pekne zapôsobia kroje (ak ich majú). Ďalej treba myslieť na zabezpečenie primeraného priestoru pre rozloženie aparatúry, zabezpečiť pre nich menšie pohostenie či kompletné menu (záleží od dĺžky trvania svadobnej hostiny a zábavy). Na odmene sa dohodnite vopred a spíšte zmluvu. Mala by obsahovať meno DJ-a alebo kapely, počet hudobníkov, dátum, miesto, pracovný čas a dohodnutú výšku odmeny. Myslite na to, že služby DJ-a či kapely treba objednávať v dostatočnom časovom predstihu, kvôli tomu, že ich dostupnosť je ovplyvnená voľnými termínmi a závisí tiež od ich celkovej pracovnej vyťaženosti.

Ako spoznať dobrého DJ-a?

Dobrý DJ alebo kapela je počas svadby aj moderátorom. Povzbudzuje do tanca a svojou komunikáciou a výstupom by mal vedieť dosýta zabaviť pestré spektrum vašich hostí počnúc deťmi až po generáciu dôchodcov. Všíma si, ktoré piesne a skladby hostí bavia a na akú hudbu sa vedia baviť. Ak začnú hostia odchádzať z parketu, pretože ich hudba nebaví, zmení hudobný žáner alebo skladbu, aby ich prilákal späť.

DJ musí mať charizmu. Mal by to byť otvorený človek, v ktorej na prvý pohľad zbadáte, či má skutočný záujem a snahu spraviť pre vás čo najlepšiu zábavu, a nie len sedieť za mixážnym pultom a znudene čakať na koniec. DJ alebo kapela by mala hrať aj na želanie hostí, preto je dobré, ak má rozsiahlu zbierku hudobných titulov, aby nezostal zaskočený požiadavkou na nejakú pesničku.

Dobrý DJ či kapela nepreruší kolo v tom najlepšom. Pokračuje dovtedy, kým na hosťoch nezbadá, že sa skutočne vytancovali a potrebujú si oddýchnuť. Ku koncu zábavy, keď sú už hostia značne unavení, sú pomalé piesne obzvlášť vhodné. Nemal by zabudnúť ani na skupinové tance, akými sú napr. kačací tanec, kankán alebo valčík.

Hudobný štýl a žáner

Hudobné skupiny zväčša ponúkajú široký repertoár – od klasiky cez oldies, pop, rock, ľudovky až po nehynúce svadobné evergreeny. DJ vám zase môže namixovať vaše obľúbené skladby a navyše má zväčša „voľnejšiu“ ruku pri zabávaní hostí. Oboznámte hudobníkov so svojím vkusom, s tým, aká hudba sa vám páči. Predstavte im svoje obľúbenými skladby, interprétov, žánre, no nechajte si od nich aj poradiť. Vypočujte si ich demo nahrávky a spolu prejdite zoznam plánovaných skladieb. Je vhodné, aby sa štýl aj rytmus hudby striedal, nech si na svoje prídu rôzne vekové kategórie.

Klasický štýl

Klasicky ladené svadby stoja na mixe najväčších hitov zo všetkých žánrov. Na takejto svadbe zažijete ľudovky, pop, rock, disco hudbu 70-tych, 80-tych, 90-tych rokov, latino, rock'n'roll, najpopulárnejšie skladby českých a slovenských interpretov, aj hity súčasnosti.

Netradičný štýl

Ak vás už unavuje tancovať na Maxim Turbulence či Vondráčkovú, máte radi klubovú hudbu a chcete originalitu, milujete skupiny ako Jamiroquai, Polemic či niečo z iného súdka, môžete si pripraviť aj netradičnejšie ladenú svadobnú párty… Dobre ale zvážte všetky okolnosti.

Profesionáli
1
Plavuchovci = Cimbal...
Hudobné kapely
Top Svadba s prvkami folklóru. Nakombinujte si svadbu podľa predstáv a my sa postaráme o pohodlný priebeh.
Bratislava
6
DJ & harmonikár skve...
Hudobné kapely
Ponúkame reprodukované a živé hudobné produkcie na svadby, plesy, rodinné oslavy, stužkové a iné slávnostné udalosti. Ozvučovanie. www.svadbapresov.sk
Celé Slovensko

Zaľúbené piesne – slovenské a zahraničné hity

Na záver sme pre vás pripravili zoznam niektorých piesní, ktorými sa môžete inšpirovať pri voľbe hudby na svadobný tanec.

1. Bryan Adams – Everything I Do 2. Whitney Houston – I Will Always Love You 3. Mariah Carey – Hero 4. Elton John – Can You Feel The Love Tonight 5. Lifehouse – You and Me 6. Ricky Martin – Private Emotion 7. Enrique Igelsias – Hero 8. Aerosmith – I Don't Wanna Miss a Thing 9. Shania Twain – From This Moment On 10. Ronan Keating – When You Say Nothing at All 11. Berlin – Take My Breath Away 12. Bill Medley, Jennifer Warnes – I've Had The Time Of My Life 13. The Righteous Brothers – Oh, My Love 14. Zucchero – Diamante 15. Michael Jackson – I Just Can't Stop Loving You 16. pieseň z Verdiho opery Rigoletto – La donna è mobile 17. Johann Strauss – The Beautiful Blue Danube 18. Vašo Patejdl – Ak nie si moja 19. AYA – Modré z neba 20. Václav Neckář – Stín katedrál

Stále ste si nevybrali pieseň pre prvý svadobný tanec? Nech sa páči:

ĎALŠIE OBĽÚBENÉ SKLADBY
Kompletný album

Máte aj vy svoju „spoločnú“ pieseň? Ktorá skladba je vaša TOP? Potešíme sa aj vašim hudobným inšpiráciám…


Autor článku: Kristína Cimeráková, Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe